O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży? Co brzuch mówi o twojej ciąży?

2020-10-30 10:10

Zapewne zastanawiasz się o czym świadczy wygląd twojego brzucha w ciąży? Czy nie jest za mały, za duży, za spiczasty...? Jaką tajemnicę kryje ciążowy brzuszek i dlaczego u każdej ciężarnej bywa całkiem inny? Sprawdź, co mówi brzuch o twojej ciąży.

O czym świadczy wygląd brzucha w ciąży?
Autor: Getty images Co brzuch mówi o twojej ciąży?

Brzuch brzuchowi nierówny. Ale co dokładnie ciążowy brzuch mówi o twojej ciąży? Sprawdź to i dowiedz się, czy każda przyszła mama z tygodnia na tydzień przybiera w obwodzie brzucha, czy każdy brzuch w ciąży rośnie w takim samym tempie i od czego zależy kształt brzuchaO czym świadczy wygląd brzucha w ciąży?

Spis treści

  1. O czym świadczy wielkość brzucha w ciąży?
  2. O czym świadczy kształt brzucha w ciąży? 
  3. O czym świadczy wygląd skóry na brzuchu w ciąży?
  4. O czym świadczy duży brzuch w ciąży?
  5. Kiedy ból brzucha w ciąży powinna niepokoić?

O czym świadczy wielkość brzucha w ciąży?

Wielkość brzucha ciążowego zależy między innymi od figury, jaką przyszłe mamy miały zanim zaszły w ciążę. Drobne kobiety szybciej nabierają okrągłości w pasie, ich ciąża staje się więc szybciej widoczna. Osoby z nadwagą mogą ukrywać swoją ciążę nawet do 3. trymestru.

Przy otyłości, ciążowy brzuch nie rzuca się w oczy i wydaje się mniejszy. Oczywiście wielkość brzucha to także efekt ciążowej diety. Jeśli mama ulega zachciankom i je za dwoje, jej brzuch prawdopodobnie będzie większy od brzucha osoby, która nawet w ciąży jada z umiarem.

Istotna jest również waga samego dziecka rozwijającego się w macicy. Jeśli dziecko jest duże albo mamy do czynienia z ciążą mnogą, prawdopodobnie brzuch będzie większy niż u innych mam. Nie działa to jednak zawsze na odwrót – z dużego brzucha niekoniecznie wyjdzie na świat duży noworodek.

Z wielkości brzucha można odczytać również pierwsze niepokojące sygnały. Jeśli brzuch jest zbyt mały i nieadekwatny do etapu ciąży, przyczyną może tu być źle wyliczony termin porodu, zbyt niska masa dziecka lub za mała ilość wód płodowych. Zbyt duży brzuch też jest sygnałem np. do podejrzewania makrosomii płodu.

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

O czym świadczy kształt brzucha w ciąży? 

Kształt brzucha to zazwyczaj efekt genetyki. Te cechy bowiem najczęściej ciężarne dziedziczą po swoich matkach. Często kształt brzucha zmienia się z dnia na dzień i w przypadku zaawansowanej ciąży zapewne jest efektem zmiany położenia dziecka w macicy.

Rozpychające się dziecko potrafi uczynić ciążowy brzuszek całkowicie niekształtnym i niesymetrycznym. Dzieci ułożone poprzecznie powodują, że z zewnątrz brzuch wygląda owalnie. Całkiem nieuzasadnione jest tzw. wróżenie z brzucha, czyli wnioskowanie po jego kształcie płci dziecka. Spiczasty brzuszek wcale nie świadczy o tym, że mieszka w nim chłopiec.

Na kształt ciążowego brzuszka wpływa również etap ciąży. Jeśli brzuch „opada” i wydaje się być niżej, to zazwyczaj przepowiada zbliżający się poród. Wynika to z położenia dna macicy, która obniża się, przygotowując się do wydania dziecka na świat.

O czym świadczy wygląd skóry na brzuchu w ciąży?

Wygląd skóry na ciążowym brzuszku też potrafi się bardzo różnić u różnych kobiet. Rzadko kiedy brzuch ma wygląd idealny, taki jak podziwiamy na okładkach pism dla ciężarnych lub w reklamie. Jak i na twarzy, tak i tutaj mogą pojawić się pewne niedoskonałości, które nie są groźne, choć mogą rzeczywiście odejmować uroku.

Najczęstszą zmorą są rozstępy w ciąży, które pojawiają się na mało elastycznej skórze, która „rozchodzi” się podczas rozciągania. By zminimalizować ryzyko powstania rozstępów, warto już od pierwszych tygodni ciąży stosować środki ujędrniające i natłuszczające.

Nie ma jednak gwarancji, że to przyniesie oczekiwany rezultat, bo rozstępy to czasem również coś, co dziedziczymy w genach. Skóra na brzuchu ciążowym może również swędzieć. To także efekt rozciągania się tkanki. W tym momencie ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry.

O czym świadczy duży brzuch w ciąży?

Choć brzuszek przyszłej mamy zazwyczaj jest powodem do dumy, potrafi również nieść ze sobą uczucie dyskomfortu. Ciążowy brzuch odpowiada między innymi za duże obciążenie dla kręgosłupa, a także nietypowe przeniesienie punktu ciężkości ciała.

Im większy brzuszek, tym plecy i nogi bardziej narażone na wysiłek, który w ostatnich tygodniach ciąży może być powodem bólów kręgosłupa czy kolan. Duży brzuch w ciąży to również trudności w oddychaniu – szczególnie odczuwalne w 3. trymestrze, gdy sięga on najwyżej.

Są jeszcze problemy z częstym oddawaniem moczu. Rosnący brzuszek powoduje ucisk na pęcherz moczowy, który trzeba częściej opróżniać. Narażenie pęcherza na ucisk sprzyja również rozwojowi bakterii, dlatego stany zapalne dróg moczowych to dość częste utrapienie przyszłych mam.

Warto tutaj również wspomnieć o samym dziecku, które w brzuchu nie leży nieruchomo, ale aktywnie reaguje. Choć w pierwszym etapie kopnięcia malucha mogą być jedynie przyjemnym łaskotaniem, wraz ze wzrostem brzucha stają się one coraz intensywniejsze i czasem bardzo bolesne.

Rozpychanie się przez dziecko też może sprawiać dyskomfort. Wszak macica sąsiaduje z wieloma narządami, które są narażone na mocny ucisk - nie zawsze bezbolesny.

Kiedy ból brzucha w ciąży powinna niepokoić?

Zazwyczaj, gdy odbiega od tego, co zostało tu opisane. Niepokojące są silne kłucia, nie należy ich jednak mylić z prawdziwymi skurczami porodowymi czy nieznacznymi bólami w pierwszym trymestrze, za które odpowiada rozwijająca się macica.

Przyszłe mamy powinny reagować na nagłą i silną bolesność lub nienaturalne szarpnięcia odczuwane w brzuchu. Jeśli dodatkowo towarzyszy im jakiekolwiek krwawienie, to znak, że być może dzieje się coś niepokojącego. Wówczas należy niezwłocznie udać się szpitala.

Czytaj również:

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Ruchy dziecka: 10 najważniejszych informacji

Macica w ciąży: jak się zmienia macica w ciąży?

Skurcze przepowiadające poród - jak je rozpoznać? Jakie są objawy?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza