Ile przytyłaś w ciąży? To pomoże przewidzieć, czy twoje zdrowie jest zagrożone

2023-11-06 14:29

To, jak dużo i jak szybko tyjemy w ciąży nie pozostaje bez znaczenia dla naszego zdrowia a nawet dla długości życia. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 45 tysięcy kobiet.

Waga w ciąży a długość życia
Autor: Getty Images Waga w ciąży a długość życia

Naukowcy przebadali 45 tysięcy kobiet, które rodziły w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku. Wyniki ich obserwacji potwierdziły, że ryzyko śmierci z powodu chorób serca lub cukrzycy było istotnie większe u kobiet, które w ciąży przytyły więcej niż jest to zalecane.

Spis treści

  1. Matki które przytyły w ciąży zbyt dużo żyją krócej
  2. Ile można zdrowo przytyć w ciąży?
Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?

Matki które przytyły w ciąży zbyt dużo żyją krócej

Do takich wniosków doszli naukowcy z Perelman School of Medicine przy University of Pennsylvania. Badacze zajęli się analizą danych dotyczących 45 tysięcy kobiet, które rodziły w latach pięćdziesiątych lub sześćdziesiątych XX wieku. Badanie objęło okres 50 lat od porodu.

Wyniki badania pokazały, że te kobiety, które w ciąży przytyły więcej niż mówią zalecenia, miały wyższe ryzyko zgonu z powodu cukrzycy lub chorób serca. Ryzyko to było różne w zależności od tego, do której grupy wagowej należała kobieta przed ciążą.

Czytaj też: Taką dietą zafundujesz dziecku atak serca. Zobacz, czego nie jeść w ciąży

Okazało się, że najwyższe ryzyko zdrowotne ponosiły kobiety z niedowagą. Nie zauważono natomiast wzrostu ryzyka u kobiet z otyłością. Prawdopodobnie ich czynniki ryzyka były wystarczająco wysokie bez względu na to, czy w ciąży przytyły więcej czy nie.

W przypadku kobiet z niedowagą, te, które przytyły w ciąży więcej niż mówią zalecenia, miały o 84% wyższe ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

Kobiety z wagą prawidłową (stanowiły one 2/3 badanej grupy), które w ciąży przytyły więcej niż mówią zalecenia, miały wyższe ryzyko zgonu o 9% w stosunku do kobiet, które przytyły tyle, ile mówią wytyczne. Ryzyko zgonu z powodu chorób serca rosło o 20%.

Kobiety z nadwagą miały o 12% wyższe ryzyko śmierci, także z powodu cukrzycy.

"Chcemy głębiej zbadać różne czynniki, które mogą wpływać na zdolność ciężarnych do osiągnięcia zdrowego przyrostu masy ciała w czasie ciąży" - powiedziała kierująca badaniami dr Stefanie Hinkle.

Ile można zdrowo przytyć w ciąży?

Obecne zalecenia dotyczące zdrowego przyrostu masy ciała w ciąży obowiązują od 2009 roku. Oto ile wynoszą w zależności od masy ciała sprzed ciąży. Pod uwagę bierze się wskaźnik BMI. W obliczeniu prawidłowej masy ciała w ciąży pomoże ci kalkulator wagi w ciąży.

  • kobiety z niedowagą: od 12,5 do 18 kg,
  • kobiety z prawidłową masą ciała: od 11,5 do 16 kg,
  • kobiety z nadwagą: od 7 do 11,5 kg
  • kobiety z otyłością: od 5 do 9 kg.

Obecnie niemal połowa kobiet tyje w ciąży więcej, niż zakładają zalecenia.

Źródło: www.pennmedicine.org

Czytaj też: Te matki są bardziej zestresowane od innych. Kluczowa liczba i płeć dzieci