Taką dietą zafundujesz dziecku atak serca. Zobacz, czego nie jeść w ciąży

2022-10-28 10:44

Wysoki poziom cholesterolu w ciąży zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u potomstwa o prawie 40%. Do takich wniosków doszli lekarze obserwujący dzieci i ich matki, które w okresie ciąży spożywały za dużo produktów zwiększających poziom tego tłuszczu we krwi.

dłonie trzymające paczkę frytek
Autor: Getty Images Taką dietą zafundujesz dziecku atak serca. Zobacz, czego nie jeść w ciąży

Cholesterol to substancja, której poziom we krwi nie jest rutynowo mierzony w okresie ciąży. Morfologia u przyszłych mam wykonywana jest regularnie, ale nie pod kątem tego składnika. Tymczasem według badań, jego wysoki poziom w okresie oczekiwania na dziecko może mieć fatalne skutki dla jego zdrowia w przyszłości.

Wykazano również, że wysoki poziom cholesterolu w ciąży sprawia, że ​​kobiety są bardziej podatne na miażdżycę, prowadzącą do zawału serca lub udaru mózgu.

Cholesterol u mamy wpływa na serce u dziecka

Lekarze postanowili przyjrzeć się chorobom serca pod kątem diety ich matek w okresie ciąży. Jak wiadomo epigenetyka podkreśla ogromne znaczenie odżywiania przyszłych mam dla rozwoju i zdrowia potomstwa. Okazało się, że wysoki poziom cholesterolu obserwowany u kobiet w okresie ciąży był czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u dzieci w ich dorosłym życiu i to o prawie 40%. 

Im wyższy był poziom cholesterolu, tym cięższy atak serca u dziecka dziesiątki lat później. Średnia wieku badanych pacjentów z zawałem serca wynosiła 47 lat, a większość (84%) stanowili mężczyźni.

„Cholesterol nie jest rutynowo mierzony podczas ciąży w większości krajów, więc istnieje niewiele badań dotyczących jego związku ze zdrowiem potomstwa - powiedział główny autor badania, dr Francesco Cacciatore z Uniwersytetu Neapolitańskiego Fryderyka II, cytowany przez portal studyfinds.org. - Jeśli związek ten zostanie potwierdzony, wysoki poziom cholesterolu w ciąży powinien być uważany za znak ostrzegawczy, a kobiety powinny być zachęcane do ćwiczeń i zmniejszania spożycia produktów podnoszących poziom cholesterolu. 

Czytaj również: "Jestem otyłą ciężarną". Możesz czuć się dobrze i wyglądać pięknie, ale to nadal ciąża podwyższonego ryzyka

Błonnik w ciąży: 4 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jakie potrawy ograniczyć w czasie ciąży?

Zdaniem specjalistów, do wysokiego poziomu cholesterolu prowadzi głównie spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych i trans występujących w czerwonym mięsie i przetworzonej żywności. To o tyle niepokojące, że czerwone mięso jest zalecane w diecie ciężarnych ze względu na wysoki poziom żelaza.  

Ale to właśnie wołowina, a także wysokotłuszczowe produkty mleczne i fastfoody mogą doprowadzić do zawału serca u dzieci w przyszłości. Dr Cacciatore radzi, aby kobiety w ciąży unikały więc jedzenia hamburgerów, a także hot dogów i frytek. Tłuste mięso i inne produkty zwierzęce warto zastąpić mięsem chudym oraz olejami roślinnymi, np. oliwą czy olejem rzepakowym.

Dieta antycholesterolowa wyklucza również jedzenie ciast i słodyczy piekarniczych zawierających tłuszcze trans.

Czytaj również: Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Kontrola poziomu cholesterolu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza