Jakie imię wybrać dla dziecka? Poznaj zabawę, która ułatwi to zadanie!

2021-06-09 15:06 redakcja
imię dla dziecka
Autor: Getty images Na nowego członka rodziny oczekują nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, rodzeństwo i inni bliscy. Włączenie ich w wybor imienia dla maluszka, będzie dla nich bardzo miłe i co ważne - zintegruje rodzinę przed narodzinami nowego jej członka.

Wybór imienia dla dziecka to jedno z najmilszych zdań, jakie stoi przed przyszłymi rodzicami w czasie oczekiwania na poród. Warto go celebrować i włączyć w to zadanie najbliższą rodzinę: przyszłych dziadków, rodzeństwo, a także przyjaciół. Jak to zrobić? Proponujemy wam zabawę w poznawanie i wybieranie imion. Poznajcie jej szczegółową instrukcję i bawcie się dobrze!

Zabawę, która ułatwi wam wybór imienia dla córki lub syna poznaliśmy dzięki uprzejmości naszej czytelniczki - Pani Anny. W liście do nas tak opisuje jej główne przesłanie:

“W latach osiemdziesiątych mieszkałam w Monachium. Gdy byłam w ciąży i wiedziałam już, że spodziewam się córki, to koleżanki przygotowały dla mnie i mojego męża zabawę w poznawanie i wybieranie imion. Polegała ona na losowaniu imion w gronie rodziny i znajomych, a potem na wspólnym ich wybieraniu przez przyszłych rodziców.

Zapamiętałam, że było dużo śmiechu przy tych losowaniach, i że osłuchaliśmy się z wieloma imionami, poznaliśmy je w różnych zestawieniach. Potem świadomie wybraliśmy to, które nam najbardziej odpowiadało.”

Podzieliła się też z nami szczegółową instrukcją tej zabawy oraz zdjęciami, które ją obrazują.

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Spis treści

 1. Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?
 2. Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy
 3. Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty
 4. Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie

Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?

Zanim zaczniecie grać, przygotujcie:

 • dwa litrowe słoje,
 • numerki na oznaczenie słojów z cyframi “1” i “2”,
 • losy z około 150 imionami dla dziewczynki lub dla chłopca.

Jak je dokładnie wykonać - zobaczycie w naszej poniższej galerii:

Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy

 1. Otwieramy słój z losami (słój nr 1). Pokrywkę (wgłębieniem do góry) kładziemy przed przyszłą mamą, słój stawiamy przed przyszłym tatą. 
 2. Przyszły tata (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja 3 losy i odczytuje je na głos. Przyszła mama wybiera jedno z przeczytanych przez tatę imion i los z tym imieniem wędruje na leżącą przed nią pokrywkę. Dwa pozostałe są wrzucane do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
 3. Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłej mamie po jednym losie, to z kolei ona z zebranych w pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga 3 losy, odczytuje na głos i wybiera jeden (z imieniem, które jej się najbardziej podoba). 
 4. Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).

Polecamy: Jak powinien mieć na imię twój synek? Zrób test i dowiedz się!

Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty

Następnie robimy drugie losowanie dla przyszłego taty:

 1. Pokrywkę kładziemy tym razem przed przyszłym tatą, a słój przed przyszłą mamą.
 2. Przyszła mama (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja (słój nr 1) 3 losy, odczytuje na głos ich zawartość. Przyszły tata wybiera jedno z przeczytanych imion i los z tym imieniem wędruje na stojącą przed nim pokrywkę. Dwa pozostałe losy są wrzucane z powrotem  do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
 3. Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłemu tacie po jednym losie, to z kolei on, z zebranych na pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga trzy losy, odczytuje na głos ich zawartość i wybiera jeden (z imieniem, które mu się najbardziej podoba). Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).

Zobacz także: Jak powinnaś dać na imię swojej córeczce? Zrób TEST i sprawdź!

Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie

Takie losowania przyszli rodzice przeprowadzają przez cały okres oczekiwania na dziecko - zawsze na spotkaniach towarzyskich.

Powinni też prosić pojedyncze osoby (takie, które kochają, lubią, szanują, podziwiają) o losowanie indywidualne.

W takim przypadku proszona osoba wyciąga ze słoja nr 1 po trzy losy dla każdego z przyszłych rodziców, z których oni wybierają po jednym (z tym imieniem które im się najbardziej podoba) i przekładają go do słoja nr 2.

Na około dwa tygodnie przed narodzeniem dziecka w słoju nr 2 powinno być tyle samo losów, co w słoju nr 1, czyli obydwa słoje powinny być wypełnione do połowy.

W dniu, w którym to nastąpi, zaczyna się ostatni etap losowania.

Każdego wieczoru, w chwili relaksu, w nastrojowej atmosferze (np. przy zapalonych świecach, przy ciepłym świetle lampy) najpierw przyszła mama wyciąga ze słoja nr 2 trzy losy, odczytuje ich zawartość, wybiera jedno z przeczytanych imion, zapisuje je, a losy wrzuca z powrotem do słoja nr 2. Następnie to samo robi przyszły tata. Po kilkunastu takich wieczorach z zapisanych imion wspólnie wybierają jedno lub dwa dla dziecka.

Polecamy: Drugie imię - czy warto nadawać dziecku dwa imiona?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE