Jakie imię wybrać dla dziecka? Poznaj zabawę, która ułatwi to zadanie!

2021-12-29 9:24

Wybór imienia dla dziecka to jedno z najmilszych zdań, jakie stoi przed przyszłymi rodzicami w czasie oczekiwania na poród. Warto go celebrować i włączyć w to zadanie najbliższą rodzinę: przyszłych dziadków, rodzeństwo, a także przyjaciół. Jak to zrobić? Proponujemy wam zabawę w poznawanie i wybieranie imion. Poznajcie jej szczegółową instrukcję i bawcie się dobrze!

Jakie imię wybrać dla dziecka?
Autor: Getty images Na nowego członka rodziny oczekują nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, rodzeństwo i inni bliscy. Włączenie ich w wybor imienia dla maluszka, będzie dla nich bardzo miłe i co ważne - zintegruje rodzinę przed narodzinami nowego jej członka.

Zabawę, która ułatwi wam wybór imienia dla córki lub syna poznaliśmy dzięki uprzejmości naszej czytelniczki - Pani Anny. W liście do nas tak opisuje jej główne przesłanie:

“W latach osiemdziesiątych mieszkałam w Monachium. Gdy byłam w ciąży i wiedziałam już, że spodziewam się córki, to koleżanki przygotowały dla mnie i mojego męża zabawę w poznawanie i wybieranie imion. Polegała ona na losowaniu imion w gronie rodziny i znajomych, a potem na wspólnym ich wybieraniu przez przyszłych rodziców.

Zapamiętałam, że było dużo śmiechu przy tych losowaniach, i że osłuchaliśmy się z wieloma imionami, poznaliśmy je w różnych zestawieniach. Potem świadomie wybraliśmy to, które nam najbardziej odpowiadało.”

Podzieliła się też z nami szczegółową instrukcją tej zabawy oraz zdjęciami, które ją obrazują.

Przeczytaj także: Czym się kierować przy wyborze imienia dla dziecka?

Spis treści

 1. Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?
 2. Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy
 3. Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty
 4. Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Zabawa w wybieranie imion: co przygotować?

Zanim zaczniecie grać, przygotujcie:

 • dwa litrowe słoje,
 • numerki na oznaczenie słojów z cyframi “1” i “2”,
 • losy z około 150 imionami dla dziewczynki lub dla chłopca.

Jak je dokładnie wykonać - zobaczycie w naszej poniższej galerii:

Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla mamy

 1. Otwieramy słój z losami (słój nr 1). Pokrywkę (wgłębieniem do góry) kładziemy przed przyszłą mamą, słój stawiamy przed przyszłym tatą. 
 2. Przyszły tata (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja 3 losy i odczytuje je na głos. Przyszła mama wybiera jedno z przeczytanych przez tatę imion i los z tym imieniem wędruje na leżącą przed nią pokrywkę. Dwa pozostałe są wrzucane do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
 3. Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłej mamie po jednym losie, to z kolei ona z zebranych w pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga 3 losy, odczytuje na głos i wybiera jeden (z imieniem, które jej się najbardziej podoba). 
 4. Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).

Polecamy: Jak powinien mieć na imię twój synek? Zrób test i dowiedz się!

Zasady zabawy w poznawanie imion: losowanie dla taty

Następnie robimy drugie losowanie dla przyszłego taty:

 1. Pokrywkę kładziemy tym razem przed przyszłym tatą, a słój przed przyszłą mamą.
 2. Przyszła mama (a potem kolejno każdy z gości) wyciąga ze słoja (słój nr 1) 3 losy, odczytuje na głos ich zawartość. Przyszły tata wybiera jedno z przeczytanych imion i los z tym imieniem wędruje na stojącą przed nim pokrywkę. Dwa pozostałe losy są wrzucane z powrotem  do słoja nr 1 i po zamieszaniu w nim losuje z niego następna osoba.
 3. Gdy wszyscy goście skończą losowanie i oddadzą przyszłemu tacie po jednym losie, to z kolei on, z zebranych na pokrywce losów (po ich uprzednim zamieszaniu) wyciąga trzy losy, odczytuje na głos ich zawartość i wybiera jeden (z imieniem, które mu się najbardziej podoba). Ten jeden wybrany los wrzuca do drugiego słoja (słój nr 2).

Zobacz także: Jak powinnaś dać na imię swojej córeczce? Zrób TEST i sprawdź!

Zasady zabawy w poznawanie imion: rozstrzygnięcie

Takie losowania przyszli rodzice przeprowadzają przez cały okres oczekiwania na dziecko - zawsze na spotkaniach towarzyskich.

Powinni też prosić pojedyncze osoby (takie, które kochają, lubią, szanują, podziwiają) o losowanie indywidualne.

W takim przypadku proszona osoba wyciąga ze słoja nr 1 po trzy losy dla każdego z przyszłych rodziców, z których oni wybierają po jednym (z tym imieniem które im się najbardziej podoba) i przekładają go do słoja nr 2.

Na około dwa tygodnie przed narodzeniem dziecka w słoju nr 2 powinno być tyle samo losów, co w słoju nr 1, czyli obydwa słoje powinny być wypełnione do połowy.

W dniu, w którym to nastąpi, zaczyna się ostatni etap losowania.

Każdego wieczoru, w chwili relaksu, w nastrojowej atmosferze (np. przy zapalonych świecach, przy ciepłym świetle lampy) najpierw przyszła mama wyciąga ze słoja nr 2 trzy losy, odczytuje ich zawartość, wybiera jedno z przeczytanych imion, zapisuje je, a losy wrzuca z powrotem do słoja nr 2. Następnie to samo robi przyszły tata. Po kilkunastu takich wieczorach z zapisanych imion wspólnie wybierają jedno lub dwa dla dziecka.

Polecamy: Drugie imię - czy warto nadawać dziecku dwa imiona?

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?