Kiedyś popularne, dziś - zapomniane. To żeńskie imię przestało podobać się rodzicom

2024-04-30 15:26

Są imiona dla dzieci, które co jakiś czas przeżywają swój renesans. Nie wszystkie jednak szybko dostają drugą szansę. Wiemy jednak, że moda, również ta dotycząca imion, wraca, może po prostu musimy ciut dłużej poczekać i zapomniane imiona znów wrócą do łask.

Kiedyś popularne, dziś - zapomniane. To żeńskie imię przestało podobać się rodzicom
Autor: Getty Images Kiedyś popularne, dziś - zapomniane. To żeńskie imię przestało podobać się rodzicom

W Polsce imię Arleta - bo to o nim dziś mowa - największą popularnością cieszyło się w latach 70. XX wieku. Dziś jest jednym z tych zapomnianych.

Według bazy PESEL, w Polsce żyje 11 257 kobiet o imieniu Arleta. To więcej niż np. Judyta, Adela czy Franciszka. A Arletta to imię 1714 Polek. Mniej kobiet nosi imiona takie jak Klementyna, Klaudyna czy Jana. Jeśli chodzi o drugie imię, Arleta to drugie imię 2424 kobiet w Polsce, a Arletta - 340.

A co z małymi Arletkami? W 2023 roku urodziło się zaledwie siedem dziewczynek, którym rodzice nadali imię Arleta. Jeszcze mniej, bo tylko trzy, otrzymały na imię Arletta. Arleta to drugie imię dziewięciu urodzonych w 2023 roku dziewczynek, nikt nie wybrał dla swojej córki imienia Arletta jako drugie.

Tyle danych, a co warto wiedzieć o tym imieniu?

Spis treści

  1. Pochodzenie i znaczenie imienia Arleta
  2. Kiedy Arleta świętuje?
  3. Jaka jest Arleta?
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie i znaczenie imienia Arleta

Arleta to jedno z imion, o których nie wiemy zbyt wiele. Prawdopodobnie powstało od imienia Carletta (Karletta), będącego żeńską formą imienia Karl (Karol). W Polsce znane jest również w formie Arletta - do języka polskiego zostało zapożyczone z języka francuskiego.

Jak imię Arleta brzmi w innych językach? Np. Arlette (jęz. francuski), Arietta (jęz. włoski) czy Arlett (jęz. niemiecki).

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy Arleta świętuje?

Imieniny Arlety możemy świętować 3 stycznia lub 11 kwietnia. Zastanawiasz się, jak zdrabniać to imię? Możesz zdecydować się np. na popularne formy Arletka lub Arleńcia, to także wersje takie jak Arlunia, Arlenka, Leta, Letka, Letunia czy Letusia.

Mamy wiele możliwości, ważne, aby zdrobnienie pasowało do osoby, która nosi to i imię oraz - co najważniejsze - było przez nią akceptowane. Możemy wspiąć się na wyżyny wyobraźni i wymyślić najlepsze, naszym zdaniem, zdrobnienie, które Arleta uzna za to nie do przyjęcia. I będziemy musieli się z tym pogodzić.

Przeczytaj także: To najpopularniejsze imię na świecie. W Polsce na szarym końcu listy

Jaka jest Arleta?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Arleta jest twardą i pewną siebie kobietą. To doskonała organizatorka, która nie lubi zamętu i stara się porządkować rzeczywistość. Idealny zawód dla Arlety? Sprawdzi się jako menedżerka.

Znane Arlety to np. Arleta Bojke oraz Arleta Jeziorska.

Jak odmieniać imię Arleta? Arlety, Arlecie - nie ma tu większych trudności. Jeśli chodzi o Arlettę, musimy do odmiany dodać "t", Arletta-Arletcie.

Znasz jakąś Arletę?

Przeczytaj także: Mapa najpopularniejszych imion w Europie. 7 krajów stawia na to samo imię co Polacy

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?