Księżycowe imię nosiła bohaterka „Harry’ego Pottera”. W tym roku wybrano je tylko 44 razy

2023-09-06 13:31

Niezwykle oryginalne i pięknie brzmiące imię dla dziewczynki jest nadawane w Polsce od 1995 roku. Jego popularność wzrasta, choć Rada Języka Polskiego odradzała nadawania tego imienia córkom.

Dziewczynka
Autor: Getti Images Księżycowe imię nosiła bohaterka „Harrego Pottera”. W tym roku wybrano je tylko 44 razy

Luna to imię dla dziewczynki, które nosiła jedna z bohaterek „Harry’ego Pottera”. Choć imię to w języku angielskim i francuskim jest powszechnie używane, to w Polsce pojawiło się dopiero w połowie lat 90. ubiegłego wieku. W 2010 roku Rada Języka Polskiego odradzała, aby nadawać je dzieciom.

W pierwszej połowie 2023 roku wybrano je dla 44 dziewczynek.

Zobacz także: Imię dla dziewczynki, które przyciąga nieszczęścia. Oznacza „panią smutku”

Spis treści

  1. Inteligentna i potężna
  2. Pochodzenie imienia Luna
  3. RJP odradzała to imię
  4. Popularność imienia w Polsce
  5. Charakterystyka imienia Luna
  6. Imieniny
  7. Zdrobnienia imienia Luna
Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Inteligentna i potężna

Bohaterka „Harry’ego Pottera” nosząca imię Luna mogła wydawać się niektórym fanom dość dziwna, ale zarazem oryginalna. Co więcej, była bardzo inteligentna i obdarzona dużą mocą magiczną. Dzięki temu szybko wyczarowała cielesnego patronusa, co dla wielu było sporym wyzwaniem.

Pochodzenie imienia Luna

Imię Luna pochodzi z języka łacińskiego i oznacza księżyc. Jest symbolem piękna, mądrości i magii.

To imię mitologiczne, które nosiła rzymska bogini Księżyca, utożsamiana z grecką boginią Selene.

RJP odradzała to imię

Choć fani popularnego czarodzieja mogą być zachwyceni, że to imię coraz częściej jest nadawane w Polce, to Rada Języka Polskiego nie była do niego przekonana. Nie wydano w jej sprawie, co prawda opinii negatywnej, ale ze względów brzmieniowych odradzano nadania tego imienia córkom.

Opinię w tej sprawie wydała prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa w 2010 roku.

„Imię Luna można odmieniać przez polskie przypadki, chociaż biernik liczby pojedynczej Lunę i dopełniacz liczby mnogiej: Lun, ale też inne przypadki nie brzmią dobrze i kojarzą się z czasownikiem lunąć ‘o deszczu’, który to czasownik potocznie znaczy ‘uderzyć kogoś, huknąć, palnąć’, np. lunę kogoś w twarz” – wyjaśniła, odradzając to imię.

Popularność imienia w Polsce

Choć imię Luna nie było nadawane do 1995 roku, to jego popularność zaczęła sukcesywnie wzrastać od 2014 roku. To właśnie wtedy wybrano je 20 razy.

W 2020 roku imię Luna wybrano dla około 30 dziewczynek, a rok później już dla 50. Według danych gov.pl imię Luna w 2022 roku nadano 78 dziewczynkom. To jak do tej pory najwyższy wynik.

Czy w tym roku imię Luna otrzyma jeszcze więcej dziewczynek?

Charakterystyka imienia Luna

Dziewczynki o imieniu Luna są wrażliwe, empatyczne, ale czasami szybko też wpadają w złość. Posiadają wiele talentów, są pełne energii i pasji do tego, co robią.

Luna dąży do tego, aby spełniać swoje najskrytsze marzenia. Ma ogromną wyobraźnię i głowę pełną pomysłów. Polega na swojej intuicji i nigdy nie traci pogody ducha. Nawet w najgorszych sytuacjach potrafi znaleźć światełko nadziei. Chętnie pomaga innym.

Imieniny

Luna obchodzi imieniny 11 listopada.

Zdrobnienia imienia Luna

Lunka, Luncia, Luneczka, Lunusia, Lunuś, Lununia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza