Mężczyzn noszących to imię jest więcej niż Franciszków. Ale dziś rodzice nie nazywają tak synów

2024-05-25 13:31

Klasyczne imiona dla dzieci wracają do łask, jednak nie wszystkie cieszą się takim samym zainteresowaniem rodziców. Są imiona, które przed laty były popularne, a dziś są tymi zapomnianymi, nieliczni wybierają je dla swoich dzieci. Przykładem jest dawne imię męskie, któremu dziś się przyglądamy.

Mężczyzn noszących to imię jest więcej niż Franciszków. Ale dziś rodzice nie nazywają tak synów
Autor: Getty Images Mężczyzn noszących to imię jest więcej niż Franciszków. Ale dziś rodzice nie nazywają tak synów

Znasz jakiegoś Wiesława? Nawet jeśli nie masz w rodzinie nikogo noszącego to imię, pewnie kojarzysz np. Wiesława Gołasa, znanego m.in. z serialu "Czterej Pancerni i Pies".

Przed laty imię Wiesław cieszyło się olbrzymią popularnością, co potwierdzają rankingi. Zgodnie z wykazem imion męskich osób żyjących występujących w rejestrze PESEL, w Polsce mamy 136 950 Wiesławów. Dla porównania: imię Kazimierz nosi 143 008 Polaków, Franciszek - 136 096. 59 418 mężczyzn w Polsce ma na drugie imię Wiesław.

Tak było kiedyś, a dziś? W 2023 roku imię Wiesław otrzymało… czterech chłopców. Za to urodziło się 4 965 Franków i 588 Kazików. Wiesław to drugie imię 159 urodzonych w ubiegłym roku chłopców.

Co warto wiedzieć o imieniu Wiesław?

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Wiesław pragnie sławy

Wiesław to staropolskie imię męskie, najprawdopodobniej to jeden z wariantów imienia Wielisław. Jego znaczenie opisywane jest jako "ten, który pragnie sławy". Żeńską formą jest imię Wiesława.

To imię opisywane jest jako tradycyjne, nic dziwnego - doskonale je znamy, pojawia się nie tylko w podręcznikach od historii, ale i w rodzinnych drzewach genealogicznych. Nie brakuje słynnych Wiesławów, to np. aktorzy Wiesław Michnikowski i Wiesław Gołas, pisarz Wiesław Myśliwski, satyryk Wiesław Tupaczewski. A z lekcji historii pamiętamy, że "Towarzysz Wiesław" to nikt inny jak I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka.

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Kiedy Wiesiek świętuje?

Imieniny Wiesława obchodzimy: 22 maja, 7 czerwca, 21 listopada oraz 9 grudnia.

Jak zdrabniać imię Wiesław? Wiesio, Wiesiunio, Wiesiek, Wiesławek, Wiesieczek, Wieśko, Wienio - jak widać, możliwości jest sporo, a to i tak nie wszystkie propozycje.

Przeczytaj także: Masz długie nazwisko i szukasz krótkiego imienia dla dziecka? Mamy dla ciebie propozycje

Jaki jest Wiesław?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Wiesław lubi spędzać czas ze sobą, najchętniej w plenerze - zamiast tłumów, wybierze samotny spacer po lesie. Nie upomina się o swoje, jest skryty i cichy. Idealny zawód? Wiesław sprawdzi się np. jako leśnik lub artysta-rzeźbiarz.

Znasz jakiegoś Wiesława?

Przeczytaj także: Chyba każdy zna choć jedną kobietę o tym imieniu. A w 2023 nazwano tak tylko 44 dziewczynki

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?