Oznacza piękno i wesołość. Imię urodziwej królowej wraca w Polsce do łask

2023-09-27 12:06

Kojarzy się z Półwyspem Iberyjskim i ma przepiękne znaczenie. Chociaż w Polsce to imię jest nadal rzadkie, to jednak rodzice decydują się na nie coraz częściej - w pierwszej połowie 2023 roku imieniem hiszpańskiej królowej nazwano 5 dziewczynek.

Dziewczynka zakładająca koronę na głowę
Autor: Getty images Oznacza piękno i wesołość. Imię urodziwej królowej wraca w Polsce do łask

Imię to kojarzy się z Hiszpanią i nie bez powodu - od prawie 20 lat nosi je najważniejsza kobieta na Półwyspie Iberyjskim - żona następny tronu, a od 2014 roku - króla Hiszpanii - Doña Letizia. W Polsce imię jest rzadkie, ale można je spotkać, głównie w pokoleniu, które przyszło na świat w latach 90 i którego rodzice fascynowali się latynoskimi telenowelami. 

Spis treści

  1. Skąd się wzięło imię Letycja?
  2. Źródła i znaczenia imienia Letycja
  3. Letycja - mało popularna w Polsce
Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Skąd się wzięło imię Letycja?

W kraju, w którym panuje królowe Letycja, imię to jest popularne, podobnie jak w całej kulturze hiszpańskojęzycznej. A wszystko to zasługa świętej Letycji, która według tradycji był pierwszą męczennicą chrześcijańska. Zginęła za wiarę w Rzymie w roku 304. Od tamtej pory imię Letycja kojarzone jest z miłością do Boga oraz gotowością do poświęcenia się w Jego imię. 

Jak podaje Wikipedia, w hiszpańskim mieście Ayerbe, każdego września organizowane jest kilkudniowa uroczystość ku czci Świętej. W małym miasteczku niedaleko Pampeluny 8 września ludzie gromadzą się na ulicach i organizują zawody we wspinaniu się na słup, na którym zawieszona jest peklowane szynka. Śmiałek, który jej dosięgnie, rozdziela ją i rozdaje mieszkańcom, którzy jedzą, rozpalają grilla na dworze, tańczą i świętują do rana sławiąc patronkę miasta, świętą Letycję.  

Czytaj również: Tych imion nie usłyszysz na placu zabaw. Były popularne 100 lat temu

W PRL-u królowały na wszystkich podwórkach. Dziś te imiona dla chłopców popadły w niełaskę

Źródła i znaczenia imienia Letycja

Ale samo imię Letycja, a raczej jego pochodzenie, nie ma źródeł chrześcijańskich. Wywodzi się z łaciny: w starożytności funkcjonowało jako nazwisko rodu Laetitia, który przyjął je na cześć bogini Laetitia, będącej personifikacją wesołości, piękna i wdzięku. I takie też cechy i znaczenie przypisuje się imieniu Letycja.

Dziewczynki o tym imieniu są radosne i chętnie się śmieją, a ich przyszłość przebiega pod znakiem dobrobytu, szczęścia i obfitości. 

Letycja - mało popularna w Polsce

Najwięcej Letycji spotkamy w Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych, gdzie kult świętej jest najsilniejszy. W Polsce to imię należy do rzadkości. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2022 roku imię to pojawiło się w 42 metrykach nowo narodzonych dzieci, w tym roku (w pierwszej połowie) imię to wybrano je tylko 5 razy. Rejestru numerów PESEL odnalazł 552 Polki o tym imieniu.

Imieniny Letycji obchodzone są 13 marca, a zdrobnienia od imienia to Tyśka, Tusia czy Letusia. Pisownia imienia Letycja w innych krajach jest bardzo różna (Letícia, Letitia, Lettice, Letizia), ale brzmienie - podobne. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza