To imię noszą w Polsce zarówno kobiety jak i mężczyźni. W ubiegłym roku otrzymało je prawie 1000 dzieci

2024-06-15 6:00

Imiona unisex, czyli takie, które mogą nosić zarówno kobiety jak i mężczyźni, w Polsce nadaje się dosyć rzadko. W przypadku tego imienia, choć kończy się na literę -a, można nadać je również chłopcu. W ubiegłym roku otrzymało je blisko tysiąc dzieci.

To imię noszą w Polsce zarówno kobiety jak i mężczyźni. W ubiegłym roku otrzymało je prawie 1000 dzieci
Autor: getty images To imię noszą w Polsce zarówno kobiety jak i mężczyźni. W ubiegłym roku otrzymało je prawie 1000 dzieci

Z racji tego, że jest zakończone na literę -a, uważamy je za imię typowo żeńskie. Tymczasem nosi je kilkuset mężczyzn w Polsce. W 2023 roku nadano je niemal tysiącu dzieci, co oznacza, że wcale nie jest na szarym końcu listy, jeśli chodzi o popularność.

Wybrano najpiękniejsze imiona na świecie.

Imię unisex - możesz nazwać tak syna lub córkę

Imiona unisex, czyli neutralne płciowo to takie, które można nadać zarówno chłopcu jak i dziewczynce. Polscy rodzice sięgają po nie jednak dość rzadko, choć poniższy przykład może temu przeczyć. Wydaje się jednak, że jego spora popularność świadczy o tym, że nie wiedzą, że można nadać je chłopcu. W 2023 roku otrzymało je 917 dzieci w Polsce. Obecnie nosi je w naszym kraju ponad 77 tysięcy kobiet i... 353 mężczyzn.

Jeszcze dekadę temu imię nadawane dziecku musiało jasno wskazywać na jego płeć, nie ośmieszać noszącej je osoby i nie być zdrobnieniem. Ten pierwszy warunek nie jest już konieczny - stąd duża popularność imion rzadkich, także żeńskich, które nie kończą się na literę -a. Przykładem może być Nel, Zoe, Beatrycze, Miriam czy Nicole.

Jeśli chodzi o ostatnie z powyższej listy - jego spolszczona wersja brzmiałaby Nikola. Nie wszyscy wiedzą, że choć identyfikujemy je raczej z imieniem żeńskim, można nadać je również chłopcu. Nikola, bo o tym imieniu mowa, jest żeńskim odpowiednikiem imienia Mikołaj.

Czytaj też: Piękne imię dla chłopca, jednak zupełnie niedoceniane. Oznacza "wonny olejek"

Oznacza "zwycięzcę ludu"

Imię Nikola jest popularne w wielu krajach. To starożytne imię pochodzi z języka greckiego i oznacza "zwycięzcę ludu" (gr. nikos - zwycięstwo i laos - ludzie). Do najbardziej znanych mężczyzn o tym imieniu należą Nikola Tesla czy popularny ostatnio włosko-polski piłkarz Nicola Zalewski.

Wśród kobiet znane są aktorka Nicole Kidman i Nicole Scherzinger (wokalistka zespołu The Pussycat Dolls).

Zdrobnienia imienia Nikola

Rodzice szukający imienia dla swojej pociechy często sugerują się tym, czy i jak można dane imię zdrabniać. W przypadku imienia Nikola, znaczenie będzie miało to, czy zechcą nadać je synowi czy córce. W przypadku dziewczynek Nikola zdrabnia się jako:

 • Nikosia,
 • Nikolka,
 • Nikolcia,
 • Nikoluś,
 • Kola,
 • Niki,
 • Nikulka,
 • Nikunia,
 • Nikolinka.

Warto wiedzieć, że Nikolina, Nikoleta i Nikoletta funkcjonują również jako osobne imiona. W Polsce można nadać dziewczynce także imię Nikol, Nicole lub Nicol, zdrabniane jako Nicky bądź Nicki.

W przypadku mężczyzn można je zdrabniać:

 • Kola,
 • Niko.

Nikola obchodzi imieniny raz w roku, 1 listopada.

Czytaj też: To imię męskie nie cieszy się dobrą sławą. A kiedyś było zupełnie inaczej!

Jakie imię powinnaś nadać swojej córce?

Pytanie 1 z 6
Czy lubisz swoje imię?