To imię żeńskie kojarzy się z bohaterką serialu. W 2023 nazwano tak zaledwie 4 dziewczynki

2024-05-16 16:11

Imiona fikcyjnych postaci są jednymi z tych, które chętnie wybierają rodzice. To imię dla dziewczynki jest jednak wyjątkiem - nie udało mu się przebić na szczyt rankingów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że to zdrobnienie popularnego imienia, wtedy wiele się zmieni.

To imię żeńskie kojarzy się z bohaterką serialu. W 2023 nazwano tak zaledwie 4 dziewczynki
Autor: Getty Images To imię żeńskie kojarzy się z bohaterką serialu. W 2023 nazwano tak zaledwie 4 dziewczynki

Dziś skupimy się na imieniu Janka. To tak nazywała się główna bohaterka popularnego na przełomie lat 80. i 90. XX w. serialu dla młodzieży. Grana przez nastoletnią Agnieszkę Krukównę Janka Nowak do dziś jest postacią, którą wiele osób uwielbia.

Janka nie jest pełnym imieniem, to zdrobnienie od Janiny. Funkcjonuje również jako osobne imię, jednak w tej formie nie jest zbyt popularne. Zgodnie z rejestrem PESEL, w Polsce żyją 124 kobiety o imieniu Janka, a 28 ma tak na drugie imię. W 2023 roku imię Janka otrzymały zaledwie cztery dziewczynki.

A co z Janiną? Tu sytuacja wygląda o wiele lepiej. Imię Janina nosi 217 197 Polek, 161 251 ma tak na drugie imię. W 2023 roku na świat przyszło 166 Janin, 448 dziewczynek otrzymało tak na drugie imię.

Tyle danych, czas na ciekawostki!

Czy dziecko musi mieć drugie imię?

Pochodzenie imienia Janka

Janka to zdrobnienie od imienia Janina. To z kolei jest żeńską formą imienia Jan.

Jak imię Janina brzmi w innych językach? To np. Jane (jęz. angielski), Gianna lub Giovanna (jęz. włoski), Juana (jęz. hiszpański), Jana (jęz. niemiecki), Jeanne (jęz. francuski).

A znane Janiny to m.in. Janina Porazińska, Janina Ochojska, Janina Paradowska, Janis Joplin, Jane Fonda i Jane Austen.

Przeczytaj także: Sentymentalne czy oryginalne? Oto ranking drugich imion nadanych w 2023 roku

Jaka jest Janka?

Jak czytamy w imienniku mjakmama24.pl, Janina (a więc i Janka) to kobieta, która lubi spokój - ryzyko nie jest czymś dla niej. Najlepiej czuje się w otoczeniu bliskich, ceni domowe zacisze. Idealny zawód? Janka-Janina sprawdzi się np. jako ekonomistka lub urzędniczka.

Przeczytaj także: Te imiona to gwarancja bogactwa. Nadaj dziecku jedno z nich, a w przyszłości sobie podziękujesz

Kiedy Janka świętuje?

Jance życzenia składamy w imieniny Janiny. Te najpopularniejsze to te obchodzone 24 czerwca, jednak Janka może świętować również np. 12 czerwca.

Skoro imię Janka jest zdrobnieniem, nie możemy go zdrabniać? Wręcz przeciwnie - wciąż mamy mnóstwo możliwości! To np. Janeczka, Janusia, Janulka, Jańcia. Wybierz formę, która najbardziej pasuje do posiadaczki imienia i - co najważniejsze - jej się podoba.

Znasz jakąś Jankę? A Janinę?

Przeczytaj także: Oto najpopularniejsze imiona 2023 roku! Króluje "Mądrość" i "Ten, który zwycięża"

Sonda
Wolisz imiona tradycyjne czy oryginalne?