MENOPAUZA PO TRZYDZIESTCE: czy to możliwe? Jeśli nie możesz zajść w ciążę, sprawdź – może to menopauza?

2013-10-21 12:30

Menopauza, czyli ustanie hormonalnej funkcji jajników, zwykle pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. Ale bywa, że menopauza pojawia się za wcześnie. Wczesna menopauza może dotyczyć kobiet przed 40. rokiem życia.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) może powodować niepłodność
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Wczesna menopauza: objawy menopauzy
  2. Wczesna menopauza: rozpoznanie i leczenie

Menopauza to ostatnia prawidłowa miesiączka. Zazwyczaj ma miejsce około 50. roku życia, ale czasem przychodzi przedwcześnie – przed 42. rokiem życia. Menopauza po trzydziestce (a czasem też przed trzydziestką) może być uwarunkowana genetycznie, spowodowana stresem i odchudzaniem, późnym macierzyństwem lub jego brakiem, paleniem papierosów, chorobami (cukrzycą, nowotworem, chorobą tarczycy, chorobą autoimmunologiczną), a także niektórymi lekami (stosowanymi w leczeniu endometriozy, policystycznych jajników, mięśniaków macicy). Często wczesna menopauza ma charakter idiopatyczny. Jeśli nie możesz zajść w ciążę, masz nieregularny cykl i jesteś przemęczona, sprawdź, czy to nie wczesna menopauza.

Wczesna menopauza: objawy menopauzy

  • wszelkie zmiany dotyczące cyklu miesiączkowego (częste i obfite miesiączki lub przeciwnie – rzadkie i skąpe)
  • nadmierne wysuszenie skóry
  • nadmierne pocenie się
  • nagłe uderzenia gorąca w chwilach stresu, czasem połączone z kołataniem serca
  • szybkie tycie bez powodu
  • wahania nastroju
  • bezsenność

Wczesna menopauza: rozpoznanie i leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie wczesną menopauzę, zgłoś się do ginekologa. Lekarz zleci badania hormonów: progesteronu i estrogenów. Jeśli będzie zbyt niski, trzeba będzie rozpocząć leczenie. Stosuje się pigułki antykoncepcyjne, spiralę domaciczną lub hormonalną terapię zastępczą. Bywa, że taka stymulacja przywraca prawidłową pracę jajników. Należy też prowadzić zdrowy tryb życia (ruch, rzucenie palenia, dieta bogata w fitoestrogeny).

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza