Gdy młodzi rodzice zgłosili w urzędzie imię żeńskie, które wybrali dla swojej nowo narodzonej córki, urzędnicy nabrali wątpliwości. Sprawa trafiła do sądu,który potwierdził ich opinię i uznał, że imię to jest nieprzyzwoite i - zgodnie z obowiązującą ustawą o imionach zakazanych, nie nadaje się do wpisania do dokumentów.
Nasionko czy nasienie?
Imię, o które toczy się walka to Hazia, które w języku baskijskim - bo historia działa się w Hiszpanii - oznacza nasionko. To zwykły wyraz, który nie jest wulgarny czy obraźliwy, przeciwnie, kojarzy się z nadzieją, przyszłością, zapowiada owocne życie. Na całym świecie, także w Europie nadawanie imion, będących zwykłymi wyrazami jest coraz popularniejsze: najczęściej rodzice wybierają nazwy owoców czy kwiatów (Apple - jabłko, Violet - fiołek) ale również wyrazy, które dobrze im się kojarzą (Sun - słońce, London - Londyn, Tiger - tygrys).
Taką intencje mieli również rodzice dziewczynki. Niestety, wyraz hazia po baskijsku oznacza również nasienie, czyli męską spermę. I takiego właśnie skojarzenia dopatrzył się w imieniu dla dziecka hiszpański sąd. Powołując się na ustawę, która zakazuje nadawania dziecku imion obraźliwych, zmienił imię Hazia na Zia, bez konsultacji z rodzicami.
Serio? tak nazwali dziecko? Oto najdziwniejsze imiona nadane w ostatnich latach
Lista imion zakazanych
Każdy kraj ma własne listy imion uznawanych za niewłaściwe, a Hiszpania jest pod tym względem dość rygorystyczna: nie pozwala na nadanie takich samych imion rodzeństwo, nie pozwala również na wykorzystywanie nazw owoców czy nazw popularnych marek czy miast.
Według hiszpańskich urzędników zakazane są również imiona o negatywnych konotacjach. Przypadek Hazii jest jedna o tyle dziwny, że imię to występuje w kulturze muzułmańskiej, która na półwyspie iberyjskim jest mocno zakorzeniona.
W Polsce zasady te reguluje artykuł 59 Prawa o aktach stanu cywilnego. Czytamy w nim, że:
"1. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.
2.Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.
3. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
4. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu".