Otumanione i roztrzepane na czas ciąży? Syndrom "baby brain" dotyka aż 80 proc. ciężarnych

2022-02-28 13:00

Jesteś w ciąży i zdarza ci się zapominać o niektórych obowiązkach? Masz problemy z koncentracją i skupieniem uwagi? Sprawdź czy „baby brain” dotyczy ciebie.

przyszła mama
Autor: Getty Images Baby brain - czy będąc w ciąży stajemy się mniej inteligentne?

Pojęcie „baby brain”, czyli „mózg dziecka” dotyczy funkcjonowania kobiet w ciąży. Badania naukowe przeprowadzone na dużej ilości kobiet będących w ciąży wykazały, iż ponad 80% przyszłych mam wykazuje osłabienie funkcji kognitywnych (poznawczych), trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, problemy z pamięcią krótkotrwałą (dotyczącą ostatnich zdarzeń lub planowanych zadań), dezorientację i zagubienie w otaczającym świecie.

Spis treści

  1. Jak się objawia „baby brain”?
  2. Jak długo trwa „baby brain” i jak sobie z nim radzić?
Poradnik Zdrowie: sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Jak się objawia „baby brain”?

Kobiety ciężarne mogą mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z poznanymi niedawno osobami, a także niedogodności w wyrażaniu pozytywnych i życzliwych emocji.Panie z syndromem „baby brain” mogą mieć problemy z realizacją codziennych zadań.

Wypełnianie obowiązków domowych może sprawiać wówczas trudności. Kobiety często zapominają zrobić zakupy, przygotowują posiłek na późniejszą godzinę aniżeli wcześniej planowały, a sprzątanie domu oraz pranie i prasowanie sprawia większy wysiłek aniżeli wcześniej.

Kobiety będące w ciąży i prezentujące syndrom „baby brain” są mniej wydajne w pracy, prezentują spowolnienie w pisaniu i czytaniu, a także zapominają o koniecznych do wypełnienia obowiązkach.

Ponadto, ciężarne z „mózgiem dziecka” mogą prezentować trudności w pracy zespołowej, być troszkę zdenerwowane i mniej ugodowe wobec swoich współpracowników.

Ciekawostką jest, iż u kobiet dotkniętych „mózgiem dziecka” zmniejszeniu ulega ilość istoty szarej (substancji wypełniającej mózgowie i rdzeń kręgowy, znajdujący się wewnątrz kręgosłupa), jednakże jest ona odbudowywana po zaniknięciu syndromu „baby brain”.

Czytaj: ROZTARGNIENIE w ciąży: jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenia pamięci u młodych kobiet - przyczyny i leczenie zaburzeń

Jak długo trwa „baby brain” i jak sobie z nim radzić?

Syndrom „baby brain” zaczyna ustępować po urodzeniu dziecka, jednakże jego objawy mogą się utrzymywać jeszcze od kilku miesięcy do dwóch lat po porodzie.

W prawidłowym funkcjonowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków, zarówno domowych jak i zawodowych, pomoże przede wszystkim świadomość występowania syndromu „mózgu dziecka”.

Kobiety ciężarne, nim dotknięte, celem zniwelowania jego objawów, mogą przygotowywać notatki z listą obowiązków do zrealizowania a także wykaz godzin, w których zamierzają je przeprowadzić.

Ponadto kobiety powinny prowadzić higieniczny styl życia, zdrowo i zbilansowanie się odżywiać (dieta powinna uwzględnia produkty zawierające pełnowartościowe białko zwierzęce, białko roślinne, węglowodany złożone oraz kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone), postarać się ograniczać czynniki stresogenne.

Należy również zwiększyć suplementację jonów magnezu w codziennie diecie, poprzez suplementy diety i leki zawierające magnez a także żywność obfitującą w ten pierwiastek (ciemne pieczywo, nasiona i otręby, brązowy ryż i kasze, orzechy, kakao, gorzką czekoladę, warzywa liściaste i strączkowe).

Czytaj: Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Wahania nastroju w ciąży - charakterystyczny objaw ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza