Otumanione i roztrzepane na czas ciąży? Syndrom "baby brain" dotyka aż 80 proc. ciężarnych

2022-02-28 13:00

Jesteś w ciąży i zdarza ci się zapominać o niektórych obowiązkach? Masz problemy z koncentracją i skupieniem uwagi? Sprawdź czy „baby brain” dotyczy ciebie.

przyszła mama
Autor: Getty Images Baby brain - czy będąc w ciąży stajemy się mniej inteligentne?

Pojęcie „baby brain”, czyli „mózg dziecka” dotyczy funkcjonowania kobiet w ciąży. Badania naukowe przeprowadzone na dużej ilości kobiet będących w ciąży wykazały, iż ponad 80% przyszłych mam wykazuje osłabienie funkcji kognitywnych (poznawczych), trudności z koncentracją i skupieniem uwagi, problemy z pamięcią krótkotrwałą (dotyczącą ostatnich zdarzeń lub planowanych zadań), dezorientację i zagubienie w otaczającym świecie.

Spis treści

  1. Jak się objawia „baby brain”?
  2. Jak długo trwa „baby brain” i jak sobie z nim radzić?
Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Jak się objawia „baby brain”?

Kobiety ciężarne mogą mieć problem w nawiązywaniu kontaktów z poznanymi niedawno osobami, a także niedogodności w wyrażaniu pozytywnych i życzliwych emocji.Panie z syndromem „baby brain” mogą mieć problemy z realizacją codziennych zadań.

Wypełnianie obowiązków domowych może sprawiać wówczas trudności. Kobiety często zapominają zrobić zakupy, przygotowują posiłek na późniejszą godzinę aniżeli wcześniej planowały, a sprzątanie domu oraz pranie i prasowanie sprawia większy wysiłek aniżeli wcześniej.

Kobiety będące w ciąży i prezentujące syndrom „baby brain” są mniej wydajne w pracy, prezentują spowolnienie w pisaniu i czytaniu, a także zapominają o koniecznych do wypełnienia obowiązkach.

Ponadto, ciężarne z „mózgiem dziecka” mogą prezentować trudności w pracy zespołowej, być troszkę zdenerwowane i mniej ugodowe wobec swoich współpracowników.

Ciekawostką jest, iż u kobiet dotkniętych „mózgiem dziecka” zmniejszeniu ulega ilość istoty szarej (substancji wypełniającej mózgowie i rdzeń kręgowy, znajdujący się wewnątrz kręgosłupa), jednakże jest ona odbudowywana po zaniknięciu syndromu „baby brain”.

Czytaj: ROZTARGNIENIE w ciąży: jak sobie z nim poradzić?

Zaburzenia pamięci u młodych kobiet - przyczyny i leczenie zaburzeń

Jak długo trwa „baby brain” i jak sobie z nim radzić?

Syndrom „baby brain” zaczyna ustępować po urodzeniu dziecka, jednakże jego objawy mogą się utrzymywać jeszcze od kilku miesięcy do dwóch lat po porodzie.

W prawidłowym funkcjonowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków, zarówno domowych jak i zawodowych, pomoże przede wszystkim świadomość występowania syndromu „mózgu dziecka”.

Kobiety ciężarne, nim dotknięte, celem zniwelowania jego objawów, mogą przygotowywać notatki z listą obowiązków do zrealizowania a także wykaz godzin, w których zamierzają je przeprowadzić.

Ponadto kobiety powinny prowadzić higieniczny styl życia, zdrowo i zbilansowanie się odżywiać (dieta powinna uwzględnia produkty zawierające pełnowartościowe białko zwierzęce, białko roślinne, węglowodany złożone oraz kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone), postarać się ograniczać czynniki stresogenne.

Należy również zwiększyć suplementację jonów magnezu w codziennie diecie, poprzez suplementy diety i leki zawierające magnez a także żywność obfitującą w ten pierwiastek (ciemne pieczywo, nasiona i otręby, brązowy ryż i kasze, orzechy, kakao, gorzką czekoladę, warzywa liściaste i strączkowe).

Czytaj: Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Wahania nastroju w ciąży - charakterystyczny objaw ciąży