Brak koncentracji w ciąży. Dlaczego w ciąży tak trudno się skupić?

2020-10-20 12:04

Brak koncentracji w ciąży jest normalny. Niedobory witamin i minerałów, burza hormonalna, zmęczenie, a przede wszystkim cały wachlarz emocji związanych z oczekiwaniem na dziecko, to najczęstsze problemy z koncentracją w ciąży. Same w sobie nie są groźne, jednak sygnalizują, że powinnaś bardziej się o siebie zatroszczyć i zwolnić tempo.

Brak koncentracji w ciąży.
Autor: Getty images Dlaczego w ciąży tak trudno się skupić?

Koncentracja w ciąży sprawia ci problem? Nie możesz się na niczym skupić? Nad zleceniem, które normalnie realizowałaś w dwie–trzy godziny, niespodziewanie ślęczysz kolejny dzień i nic nie przychodzi ci do głowy... W sklepie planowałaś kupić jedynie ziemniaki, a wróciłaś do domu z truskawkami i solniczką...Klucze się gdzieś zapodziały, nie skasowałaś biletu...

Brak koncentracji w ciąży zdarzają się wielu kobietom oczekującym na dziecko i szczęśliwie zwykle nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji. Ziemniaki może przecież kupić partner, klucze w końcu się znajdą. Kłopoty z koncentracją zmniejszą się po porodzie, a zupełnie znikną po okresie połogu, kiedy hormony się uspokoją i wszystko wróci do normy. Zobacz, co jest przyczyną braku koncentracji w ciąży i jak sobie radzić z tym problemem.

Spis treści

 1. Problemy z koncentracją w ciąży - reakcją obronna mózgu
 2. Problemy z koncentracją w ciąży: burza hormonalna
 3. Problemy z koncentracją w ciąży - za mało witamin i minerałów
 4. Dieta na koncentrację w ciąży
 5. Woda dla dobrej kondycji mózgu
 6. Relaks pomaga się skoncentrować

Problemy z koncentracją w ciąży - reakcją obronna mózgu

Chociaż dokładnie nie zbadano jeszcze tego mechanizmu, wiadomo, że ludzki mózg, czasami zupełnie poza naszą kontrolą, samodzielnie decyduje, co jest naprawdę ważne, i nie dopuszcza do świadomości informacji w jego ocenie zbędnych lub szkodliwych. Po prostu nie pozwala się przeciążyć.

Gdy jesteś w ciąży, koncentruje się przede wszystkim na niej. Kiedy jeszcze trudno ci uwierzyć, że zostaniesz mamą, gdy próbujesz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało twoje dziecko i wasze wspólne życie, a zwłaszcza, gdy się martwisz, jak sobie ze wszystkim poradzisz, nie ma miejsca i czasu na zajmowanie się codziennością. Szwankuje wtedy twoja dokładność, punktualność i koncentracja. Nie przejmuj się, to minie.

Uwaga! Na pewno przydadzą ci się wszelkie notatki czy przypominające powiadomienia (takie funkcje mają telefony komórkowe i programy komputerowe). Nie zapomnisz wtedy o ważnym telefonie czy spotkaniu, a lista sprawunków ułatwi ci zrobienie zakupów. Postaraj się jednak nie mnożyć tych zadań w nieskończoność. Zasługujesz teraz na ochronny parasol i nie możesz od siebie zbyt wiele wymagać.

Problemy z koncentracją w ciąży: burza hormonalna

Wszyscy miewają problemy ze skupieniem w sytuacjach nowych i stresujących (a ciąża jest właśnie taką sytuacją), ale za twoimi kłopotami z koncentracją kryje się burza hormonalna. Jest ona odpowiedzialna za większość ciążowych dolegliwości.

Progesteron, hormon podtrzymujący ciążę, dba o malca, ale o ciebie już niekoniecznie. Zawdzięczasz mu huśtawki nastrojów, taki emocjonalny bałagan w głowie. Wysoki poziom estrogenów zazwyczaj wpływa korzystnie na twoje samopoczucie, jednak na początku ciąży, gdy zapotrzebowanie na niego jest wysokie, a stężenie stale się zmienia, to ogólne zamieszanie sprawia, że niełatwo poradzić sobie nawet z banalnymi zadaniami.

Z czasem jednak organizm przyzwyczai się do nowej sytuacji i wówczas mózg wróci na właściwe tory. Zwykle w najlepszej formie są kobiety w drugim trymestrze ciąży.

Problemy z koncentracją w ciąży - za mało witamin i minerałów

Na sprawną pracę mózgu negatywnie wpływa niedobór wielu minerałów i witamin, choćby potasu, magnezu, żelaza, wapnia, selenu, cynku czy kwasu foliowego. W ciąży zapotrzebowanie na niektóre z nich wyraźnie wzrasta. Rozwijający się płód jest w pewnym sensie słodkim pasożytem, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności twój organizm zaspokaja jego potrzeby, a ty czujesz się gorzej.

Niezbędne jest więc właściwe odżywianie i przyjmowanie specjalnych preparatów witaminowo-mineralnych, przeznaczonych dla ciężarnych. Ważne jednak, by o to zadbać, zanim zaczniesz mieć wyraźne dolegliwości związane z niedoborami. Problemy z koncentracją to tylko jeden z objawów braku witamin i na pewno nie najważniejszy. Brak potrzebnych substancji może źle wpływać na zdrowie twoje i dziecka. Szczególnie dotkliwe mogą być:

 • niedobory kwasu foliowego

Kwas foliowy, czyli witamina z grupy B, zwana także folacyną, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej dziecka i zapobiega tak ciężkim schorzeniom jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Chroni także przed przedwczesnym porodem. Dlatego tak istotne jest, by dostarczać go organizmowi przyszłej matki w dawce 0,4 mg na dobę od pierwszych dni ciąży, a jeszcze lepiej nawet na trzy miesiące przed zajściem w nią.

Zapas na pewno się nie zmarnuje, bo twój organizm także potrzebuje folacyny. Zapobiega ona bezsenności, rozdrażnieniu i nadmiernemu zmęczeniu. Kwas foliowy w odpowiedniej dawce znajdziesz w wielu preparatach dostępnych bez recepty.

 • niedobory żelaza

Niedokrwistość, spowodowana niedoborem żelaza, dotyczy wielu ciężarnych. Właśnie dlatego co miesiąc lekarz zleca ci wykonanie badania krwi, by szybko rozpoznać problem i rozpocząć właściwe leczenie. Gdy brakuje ci czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu i substancji odżywczych, twój mózg pracuje gorzej.

 • niedobory wapnia

Kiedy w twoim organizmie brakuje wapnia, stajesz się osłabiona, masz kłopoty ze snem, mogą ci dokuczać bolesne kurcze mięśni. Trudno w takiej sytuacji liczyć na to, że twój mózg będzie miał ochotę koncentrować się na codziennych obowiązkach.

 • niedobór magnezu

Pierwiastek ten ma ogromny wpływ również na twój humor i spokojny sen. Zatem, jeśli oprócz problemów z koncentracją, masz huśtawkę nastrojów i kłopoty ze snem, właśnie magnez może być winowajcą. Porozmawiaj o tym z lekarzem, być może zaleci ci przyjmowanie odpowiednich preparatów. Uwaga: jeśli mdli cię po zastosowaniu preparatu witaminowo-mineralnego lub masz problemy z jego połknięciem, porozmawiaj z lekarzem o wyborze takiego, który łatwiej przechodzi przez gardło i ma obojętny smak.

Dobrze wiedzieć

Chociaż problemy z koncentracją w ciąży zwykle nie wymagają szybkiego działania, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy problemy tego typu:

 • cały czas się nasilają
 • towarzyszy im ból głowy i podwyższona temperatura (ponad 37,5ºC)
 • stają się uciążliwe i nie ustępują po prostych środkach zaradczych, takich jak odpoczynek.

Natychmiast wezwij pogotowie, gdy do zaburzeń koncentracji doszło po urazie głowy (każdy wypadek w ciąży wymaga takiego działania), masz dodatkowo zaburzenia mowy i widzenia, drętwieją ci jakieś części ciała, gorączka jest wysoka (powyżej 39ºC), chorujesz na cukrzycę, masz kłopoty z sercem czy płucami.

Dieta na koncentrację w ciąży

Aby ciąża przebiegała bez zakłóceń, a twoja koncentracja była niczym żyleta, musisz dbać o dietę. Niestety, nie wszystko, co dostarczasz organizmowi, idealnie się wchłania i zaspokaja potrzeby twoje i dziecka. Przykładowo – najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory.

Nie zostanie on jednak prawidłowo wchłonięty, gdy w organizmie masz niedobór witaminy D. Jej idealnym źródłem jest słońce, ale w naszym kraju przez większość roku słonecznych promieni jest za mało, by zaspokoić twoje potrzeby, opalanie nie jest wskazane dla ciężarnych, a filtry przeciwsłoneczne osłabiają produkcję witaminy.

Zatem w twojej diecie nie może zabraknąć innych jej źródeł: tłustych ryb morskich (np. makrela, sardynka), żółtka jaj, mięsa (zwłaszcza wątroby).Nawet jeśli spożywasz odpowiednią ilość chudego mięsa, nabiału, warzyw i owoców, wchłanianie potrzebnych substancji osłabiają: wymioty dokuczające na początku ciąży, konserwanty zawarte w wielu produktach przetworzonych, fosfor (dużo go w wędlinach), napoje typu cola, nie mówiąc już o używkach takich jak papierosy, kawa czy alkohol.

One także źle wpływają na twoją koncentrację, formę i umysłową sprawność. Zatem jeśli do tej pory nie dałaś się przekonać do rezygnacji z nich (mimo wiedzy, że szkodzą dziecku w brzuchu!), to kolejny powód, by sprawę przemyśleć.

Woda dla dobrej kondycji mózgu

Nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na samopoczucie, odbiera energię i osłabia pracę mózgu – woda umożliwia koncentrację i pamięć dzięki lepszemu ukrwieniu komórek. Twoje zapotrzebowanie na płyny w ciąży jest szczególnie duże – powinnaś codziennie wypijać ok. 2 litrów czystej wody. Nie wliczaj w to kawy, herbaty, nawet soku.

Napoje te często przyspieszają ucieczkę wody z organizmu lub utrudniają jej wchłanianie. Dla kobiet w ciąży idealne są wody mineralne niegazowane, średnio- lub wysokozmineralizowane.Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie ważne, gdy nadchodzą upalne dni.

Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie, bo to już pierwszy objaw odwodnienia. Miej wodę zawsze przy sobie i popijaj małymi łyczkami. Unikaj picia podczas jedzenia i zaraz po posiłku, bo to osłabia pracę enzymów trawiennych i odżywianie staje się mniej skuteczne. A jeśli masz problemy z porannym wstawaniem, zakończ dzień szklanką wody, a drugą rozpocznij następny. To cenny zastrzyk energii.

Relaks pomaga się skoncentrować

W koncentracji w ciąży pomaga odpoczynek i relaks: odprężająca kąpiel, joga, poobiednia drzemka lub krótkie leżenie na dywanie z lekko uniesionymi nogami. Smaczna przekąska, miła lektura, plotki z przyjaciółką, krótki spacer, odprężający masaż czy słuchanie relaksacyjnej muzyki także pozwolą ci się łatwiej skoncentrować i zająć obowiązkami.

Natomiast próby natychmiastowego skupienia się za wszelką cenę zazwyczaj są źródłem stresu, a to tylko pogłębia problemy. Mózg bowiem wyłącza niektóre swoje partie przy bardzo silnych emocjach i nerwowym napięciu.

Uwaga: Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Kąpiel nie może być zbyt długa ani za gorąca, przyda ci się też mata antypoślizgowa i ktoś w domu, gdy relaksujesz się w wannie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza