Brak koncentracji w ciąży. Dlaczego w ciąży tak trudno się skupić?

2020-10-20 12:04

Brak koncentracji w ciąży jest normalny. Niedobory witamin i minerałów, burza hormonalna, zmęczenie, a przede wszystkim cały wachlarz emocji związanych z oczekiwaniem na dziecko, to najczęstsze problemy z koncentracją w ciąży. Same w sobie nie są groźne, jednak sygnalizują, że powinnaś bardziej się o siebie zatroszczyć i zwolnić tempo.

Brak koncentracji w ciąży.
Autor: Getty images Dlaczego w ciąży tak trudno się skupić?

Koncentracja w ciąży sprawia ci problem? Nie możesz się na niczym skupić? Nad zleceniem, które normalnie realizowałaś w dwie–trzy godziny, niespodziewanie ślęczysz kolejny dzień i nic nie przychodzi ci do głowy... W sklepie planowałaś kupić jedynie ziemniaki, a wróciłaś do domu z truskawkami i solniczką...Klucze się gdzieś zapodziały, nie skasowałaś biletu...

Brak koncentracji w ciąży zdarzają się wielu kobietom oczekującym na dziecko i szczęśliwie zwykle nie niesie za sobą żadnych poważnych konsekwencji. Ziemniaki może przecież kupić partner, klucze w końcu się znajdą. Kłopoty z koncentracją zmniejszą się po porodzie, a zupełnie znikną po okresie połogu, kiedy hormony się uspokoją i wszystko wróci do normy. Zobacz, co jest przyczyną braku koncentracji w ciąży i jak sobie radzić z tym problemem.

Spis treści

 1. Problemy z koncentracją w ciąży - reakcją obronna mózgu
 2. Problemy z koncentracją w ciąży: burza hormonalna
 3. Problemy z koncentracją w ciąży - za mało witamin i minerałów
 4. Dieta na koncentrację w ciąży
 5. Woda dla dobrej kondycji mózgu
 6. Relaks pomaga się skoncentrować

Problemy z koncentracją w ciąży - reakcją obronna mózgu

Chociaż dokładnie nie zbadano jeszcze tego mechanizmu, wiadomo, że ludzki mózg, czasami zupełnie poza naszą kontrolą, samodzielnie decyduje, co jest naprawdę ważne, i nie dopuszcza do świadomości informacji w jego ocenie zbędnych lub szkodliwych. Po prostu nie pozwala się przeciążyć.

Gdy jesteś w ciąży, koncentruje się przede wszystkim na niej. Kiedy jeszcze trudno ci uwierzyć, że zostaniesz mamą, gdy próbujesz sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało twoje dziecko i wasze wspólne życie, a zwłaszcza, gdy się martwisz, jak sobie ze wszystkim poradzisz, nie ma miejsca i czasu na zajmowanie się codziennością. Szwankuje wtedy twoja dokładność, punktualność i koncentracja. Nie przejmuj się, to minie.

Uwaga! Na pewno przydadzą ci się wszelkie notatki czy przypominające powiadomienia (takie funkcje mają telefony komórkowe i programy komputerowe). Nie zapomnisz wtedy o ważnym telefonie czy spotkaniu, a lista sprawunków ułatwi ci zrobienie zakupów. Postaraj się jednak nie mnożyć tych zadań w nieskończoność. Zasługujesz teraz na ochronny parasol i nie możesz od siebie zbyt wiele wymagać.

Problemy z koncentracją w ciąży: burza hormonalna

Wszyscy miewają problemy ze skupieniem w sytuacjach nowych i stresujących (a ciąża jest właśnie taką sytuacją), ale za twoimi kłopotami z koncentracją kryje się burza hormonalna. Jest ona odpowiedzialna za większość ciążowych dolegliwości.

Progesteron, hormon podtrzymujący ciążę, dba o malca, ale o ciebie już niekoniecznie. Zawdzięczasz mu huśtawki nastrojów, taki emocjonalny bałagan w głowie. Wysoki poziom estrogenów zazwyczaj wpływa korzystnie na twoje samopoczucie, jednak na początku ciąży, gdy zapotrzebowanie na niego jest wysokie, a stężenie stale się zmienia, to ogólne zamieszanie sprawia, że niełatwo poradzić sobie nawet z banalnymi zadaniami.

Z czasem jednak organizm przyzwyczai się do nowej sytuacji i wówczas mózg wróci na właściwe tory. Zwykle w najlepszej formie są kobiety w drugim trymestrze ciąży.

Problemy z koncentracją w ciąży - za mało witamin i minerałów

Na sprawną pracę mózgu negatywnie wpływa niedobór wielu minerałów i witamin, choćby potasu, magnezu, żelaza, wapnia, selenu, cynku czy kwasu foliowego. W ciąży zapotrzebowanie na niektóre z nich wyraźnie wzrasta. Rozwijający się płód jest w pewnym sensie słodkim pasożytem, dlatego najczęściej w pierwszej kolejności twój organizm zaspokaja jego potrzeby, a ty czujesz się gorzej.

Niezbędne jest więc właściwe odżywianie i przyjmowanie specjalnych preparatów witaminowo-mineralnych, przeznaczonych dla ciężarnych. Ważne jednak, by o to zadbać, zanim zaczniesz mieć wyraźne dolegliwości związane z niedoborami. Problemy z koncentracją to tylko jeden z objawów braku witamin i na pewno nie najważniejszy. Brak potrzebnych substancji może źle wpływać na zdrowie twoje i dziecka. Szczególnie dotkliwe mogą być:

 • niedobory kwasu foliowego

Kwas foliowy, czyli witamina z grupy B, zwana także folacyną, jest niezbędny do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej dziecka i zapobiega tak ciężkim schorzeniom jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Chroni także przed przedwczesnym porodem. Dlatego tak istotne jest, by dostarczać go organizmowi przyszłej matki w dawce 0,4 mg na dobę od pierwszych dni ciąży, a jeszcze lepiej nawet na trzy miesiące przed zajściem w nią.

Zapas na pewno się nie zmarnuje, bo twój organizm także potrzebuje folacyny. Zapobiega ona bezsenności, rozdrażnieniu i nadmiernemu zmęczeniu. Kwas foliowy w odpowiedniej dawce znajdziesz w wielu preparatach dostępnych bez recepty.

 • niedobory żelaza

Niedokrwistość, spowodowana niedoborem żelaza, dotyczy wielu ciężarnych. Właśnie dlatego co miesiąc lekarz zleca ci wykonanie badania krwi, by szybko rozpoznać problem i rozpocząć właściwe leczenie. Gdy brakuje ci czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu i substancji odżywczych, twój mózg pracuje gorzej.

 • niedobory wapnia

Kiedy w twoim organizmie brakuje wapnia, stajesz się osłabiona, masz kłopoty ze snem, mogą ci dokuczać bolesne kurcze mięśni. Trudno w takiej sytuacji liczyć na to, że twój mózg będzie miał ochotę koncentrować się na codziennych obowiązkach.

 • niedobór magnezu

Pierwiastek ten ma ogromny wpływ również na twój humor i spokojny sen. Zatem, jeśli oprócz problemów z koncentracją, masz huśtawkę nastrojów i kłopoty ze snem, właśnie magnez może być winowajcą. Porozmawiaj o tym z lekarzem, być może zaleci ci przyjmowanie odpowiednich preparatów. Uwaga: jeśli mdli cię po zastosowaniu preparatu witaminowo-mineralnego lub masz problemy z jego połknięciem, porozmawiaj z lekarzem o wyborze takiego, który łatwiej przechodzi przez gardło i ma obojętny smak.

Dobrze wiedzieć

Chociaż problemy z koncentracją w ciąży zwykle nie wymagają szybkiego działania, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy problemy tego typu:

 • cały czas się nasilają
 • towarzyszy im ból głowy i podwyższona temperatura (ponad 37,5ºC)
 • stają się uciążliwe i nie ustępują po prostych środkach zaradczych, takich jak odpoczynek.

Natychmiast wezwij pogotowie, gdy do zaburzeń koncentracji doszło po urazie głowy (każdy wypadek w ciąży wymaga takiego działania), masz dodatkowo zaburzenia mowy i widzenia, drętwieją ci jakieś części ciała, gorączka jest wysoka (powyżej 39ºC), chorujesz na cukrzycę, masz kłopoty z sercem czy płucami.

Dieta na koncentrację w ciąży

Aby ciąża przebiegała bez zakłóceń, a twoja koncentracja była niczym żyleta, musisz dbać o dietę. Niestety, nie wszystko, co dostarczasz organizmowi, idealnie się wchłania i zaspokaja potrzeby twoje i dziecka. Przykładowo – najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory.

Nie zostanie on jednak prawidłowo wchłonięty, gdy w organizmie masz niedobór witaminy D. Jej idealnym źródłem jest słońce, ale w naszym kraju przez większość roku słonecznych promieni jest za mało, by zaspokoić twoje potrzeby, opalanie nie jest wskazane dla ciężarnych, a filtry przeciwsłoneczne osłabiają produkcję witaminy.

Zatem w twojej diecie nie może zabraknąć innych jej źródeł: tłustych ryb morskich (np. makrela, sardynka), żółtka jaj, mięsa (zwłaszcza wątroby).Nawet jeśli spożywasz odpowiednią ilość chudego mięsa, nabiału, warzyw i owoców, wchłanianie potrzebnych substancji osłabiają: wymioty dokuczające na początku ciąży, konserwanty zawarte w wielu produktach przetworzonych, fosfor (dużo go w wędlinach), napoje typu cola, nie mówiąc już o używkach takich jak papierosy, kawa czy alkohol.

One także źle wpływają na twoją koncentrację, formę i umysłową sprawność. Zatem jeśli do tej pory nie dałaś się przekonać do rezygnacji z nich (mimo wiedzy, że szkodzą dziecku w brzuchu!), to kolejny powód, by sprawę przemyśleć.

Woda dla dobrej kondycji mózgu

Nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na samopoczucie, odbiera energię i osłabia pracę mózgu – woda umożliwia koncentrację i pamięć dzięki lepszemu ukrwieniu komórek. Twoje zapotrzebowanie na płyny w ciąży jest szczególnie duże – powinnaś codziennie wypijać ok. 2 litrów czystej wody. Nie wliczaj w to kawy, herbaty, nawet soku.

Napoje te często przyspieszają ucieczkę wody z organizmu lub utrudniają jej wchłanianie. Dla kobiet w ciąży idealne są wody mineralne niegazowane, średnio- lub wysokozmineralizowane.Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie ważne, gdy nadchodzą upalne dni.

Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie, bo to już pierwszy objaw odwodnienia. Miej wodę zawsze przy sobie i popijaj małymi łyczkami. Unikaj picia podczas jedzenia i zaraz po posiłku, bo to osłabia pracę enzymów trawiennych i odżywianie staje się mniej skuteczne. A jeśli masz problemy z porannym wstawaniem, zakończ dzień szklanką wody, a drugą rozpocznij następny. To cenny zastrzyk energii.

Relaks pomaga się skoncentrować

W koncentracji w ciąży pomaga odpoczynek i relaks: odprężająca kąpiel, joga, poobiednia drzemka lub krótkie leżenie na dywanie z lekko uniesionymi nogami. Smaczna przekąska, miła lektura, plotki z przyjaciółką, krótki spacer, odprężający masaż czy słuchanie relaksacyjnej muzyki także pozwolą ci się łatwiej skoncentrować i zająć obowiązkami.

Natomiast próby natychmiastowego skupienia się za wszelką cenę zazwyczaj są źródłem stresu, a to tylko pogłębia problemy. Mózg bowiem wyłącza niektóre swoje partie przy bardzo silnych emocjach i nerwowym napięciu.

Uwaga: Nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. Kąpiel nie może być zbyt długa ani za gorąca, przyda ci się też mata antypoślizgowa i ktoś w domu, gdy relaksujesz się w wannie.

miesięcznik "M jak mama"