Bakteriomocz bezobjawowy w ciąży: przyczyny, objawy, leczenie. Potrzebna antybiotykoterpia?

2016-02-11 13:04

Nie bez powodu badanie moczu wykonuje się podczas ciąży wielokrotnie. Pozwala to na wykrycie wielu nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka, w tym groźnych infekcji układu moczowego. Co oznacza bakteriomocz w ciąży i jak się go leczy?

Bakteriomocz
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Bakteriomocz w ciąży - przyczyny
  2. Zobacz, o czym świadczy kolor moczu
  3. Bakteriomocz w ciąży - objawy
  4. Bakteriomocz w ciąży - leczenie

Bakteriomocz nazywamy wykrycie w badaniu ogólnym moczu bakterii, które wskazują na rozwój infekcji w układzie moczowym. Normalnie, w drogach moczowych (powyżej zwieracza) nie powinny znajdować się żadne drobnoustroje. Wniknięcie ich powoduje tworzenie się stanów zapalnych. Co ciekawe, nie zawsze istnieniu bakterii w moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, więc regularne badanie moczu w ciąży może uratować przyszłą mamę przed groźnymi powikłaniami.Bakteriomocz może być objawem zapalenia pęcherza moczowego a nawet początkiem odmiedniczkowego zapalenia nerek (gdy bakterie wnikną do nerki) - bardzo groźnego dla przebiegu ciąży i samej ciężarnej.  Powikłaniami może być ostra niewydolność oddechowa, sepsa, ARDS, przedwczesny poród, roponercze, kamica moczowa.

Czytaj także: Żurawina na dolegliwości w ciąży: zapalenie pęcherza, kłopoty trawienne, żylaki

Bakteriomocz w ciąży - przyczyny

Ze względu na budowę układu moczowego, to kobiety częściej zapadają na infekcje w jego obrębie. Sprzyja temu krótka cewka moczowa oraz mała odległość cewki od odbytu i tym samym - łatwiejsza droga przeniesienia bakterii do układu moczowego. W ciąży staje się to jeszcze łatwiejsze, bowiem hormony ciążowe powodują osłabienie napięcia mięśni miedniczek i moczowodów, a to sprzyja zastojowi moczu, w którym łatwiej namnażają się bakterie. Dodatkowo, powiększająca się macica uciska na moczowody i tym samym powoduje odpływ moczu z nerek.

Najczęstszym źródłem bakteriomoczu, przy tych wszystkich "sprzyjających okolicznościach", jest bakteria E.Coli czyli tzw. pałeczka kałowa. Jest to bakteria zamieszkująca jelito grube, groźna staje się dopiero w układzie moczowym, do którego można ją łatwo przenieść np. przy podcieraniu się w toalecie. Bakteria przez cewkę dostaje się do pęcherza, a w nielicznych przypadkach także do nerek. Innymi bakteriami, które mogą być wykryte w moczu są Klebsiella, Enterobacter, Staphylococcus.

Zobacz:

Badanie moczu w ciąży: interpretacja wyników

Kolor moczu w ciąży - co powinnaś wiedzieć

Zobacz, o czym świadczy kolor moczu

O czym świadczy kolor moczu?

Bakteriomocz w ciąży - objawy

Wykrycie bakterii w moczu bywa czasem jedynym znakiem, że w drogach moczowych doszło do stanu zapalnego. Jeśli ciężarna nie skarży się na żadne inne dolegliwości, mówimy wówczas o bakteriomoczu bezobjawowym.

Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem pęcherza, bakteriomoczowi towarzyszą jednak inne dolegliwości w obrębie układu moczowego. Przyszła mama może skarżyć się nieprzyjemne pieczenie w okolicach cewki moczowej a nawet ból nasilający się podczas oddawania moczu. Innym objawem może być dość nieprzyjemny zapach moczu, inny kolor (np. różowy) lub często odczuwalne parcie na pęcherz oraz kłucie w dole brzucha.

Jeśli bakteriomocz bezobjawowy nie zostanie wykryty badaniem, może dojść do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wówczas pojawiają się objawy takie jak: gorączka, dreszcze, ból w okolicach nerek, mdłości, brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie.

Czytaj także: Ćwiczenia Kegla w ciąży: dlaczego warto ćwiczyć? Wszystko na temat mięśni Kegla

Bakteriomocz w ciąży - leczenie

Bakteriomocz bezobjawowy, ze względu na ryzyko odmiedniczkowego zapalenia nerek, powinien być również leczony. Po wykryciu bakterii w moczu, lekarz zwykle zleca wykonanie posiewu moczu, by ustalić rodzaj bakterii i dobrać właściwy antybiotyk - następnie wdraża się antybiotykoterapię. Tak samo postępuje się w przypadku zwykłego zapalenia pęcherza.

Trudnością w leczeniu ciężarnych jest to, że nie wszystkie antybiotyki są bezpieczne dla ciąży. Nie wolno ciężarnym przyjmować antybiotyków z grupy fluorochinolonów, bo te mogą powodować wady rozwojowe płodu. Bezpieczniejsze są: amoksycylina, nitrofurantoina czy cefuroksym. Najbezpieczniej jest przyjmować je w drugim trymestrze ciąży.  Antybiotykoterapia trwa zwykle około 7-14 dni, po czym wykonuje się badanie kontrolne moczu, by wykluczyć bakteriomocz.

W przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek, ciężarna musi być leczona w warunkach szpitalnych. Istnieje bowiem ryzyko przedwczesnego porodu lub odwodnienia ciężarnej. Pobyt w szpitalu zwykle trwa kilka dni, dopóki nie ustaną dolegliwości. Antybiotykoterapia w większości przypadków jest skuteczna i prowadzi do pełnego wyleczenia. Niestety, zakażenie układu moczowego miewa tendencję do nawracania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza