Bolą cię plecy, stopy, krzyż? Te naturalne sposoby na bóle w ciąży odmienią twoje życie

2023-05-11 17:09

W czasie ciąży kobiety doświadczają szeregu bólów w obrębie całego ciała. To skutek zmian, które zachodzą w ich organizmie, w masie ciała czy w poziomach hormonów. Przyjmowanie leków to ostateczne wyjście, na szczęście można naturalnie walczyć w bólem pleców, głowy, stóp czy karku.

kobieta w ciązy siedzaca na łóżku masująca krzyż
Autor: Getty images Bolą cię plecy, stopy, krzyż? Oto naturalne sposoby na bóle w ciąży, które odmienią twoje życie

Bóle pleców, bóle głowy i miednicy, stopy, które nie chcą cię nosić, rwa kulszowa - to sytuacje, z którymi zmaga się większość ciężarnych kobiet. Odpowiedzialne za te dolegliwości są zmiany zachodzące w jej ciele. Wzrost wagi powoduje nadwerężanie niektórych mięśni, zmianę postawy ciała, które próbuje się "nie przewrócić" mimo zmiany środka ciężkości. Wahania hormonalne wpływają na funkcjonowanie stawów i więzadeł - rozluźniając się przed porodem dają odczucie ciągnięcia, kłucia i dyskomfortu. 

To wszystko sprawia, że kobiety w ciąży po prostu cierpią z bólu i często sięgają po leki przeciwbólowe. Farmakologia w okresie oczekiwania na dziecko zawsze stwarza minimalne ryzyko, lepiej więc unikać łykania tabletek i postawić na naturalne sposoby radzenia sobie z bólem. Poniżej znajdziesz rożne sposoby na ciążowe bóle, a także rady, jak radzić sobie z poszczególnymi dolegliwościami.

Spis treści

  1. Ćwiczenia fizyczne
  2. Ciepła kąpiel
  3. Odpoczynek i sen
  4. Wygodne obuwie
  5. Fizjoterapia
  6. Naturalne sposoby na...
M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

Ćwiczenia fizyczne

To zawsze się sprawdza. Im więcej ruchu, tym mniej bólu: rozciągnięte i elastyczne ciało łatwiej dostosowuje się do nowych warunków, jakimi jest większa waga, a mocne mięśnie lepiej będą utrzymywały ciężki brzuszek ciągnący ją do ziemi.

Lekkie ćwiczenia podczas ciąży mogą również zmniejszyć napięcie mięśniowe, które kurczą się i spinają z powodu nienaturalnej postawy ciała. Pozytywny wpływ na ból ma również dotlenienie organizmu, które jest "ubocznym" skutkiem aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu.

Ciepła kąpiel

Dobrym sposobem na relaks i złagodzenie bólu jest kąpiel. Ciepło zwiększa objętość krwi, co sprawia, że serce szybciej dostarcza ją do wszystkich komórek - a wraz z nią dociera do nich tlen i składniki regenerujące mięśnie. Temperatura wody i sama woda rozluźnia i sprawia, że nasze ciało wpada w stan nieważkości. To nie tylko dobry relaks dla obolałych mięśni, ale i dla głowy.

Czytaj również: Kąpiel w ciąży: czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

Dlaczego w ciąży boli krocze i pachwiny? Czy to naturalny objaw?

Odpoczynek i sen

Może wydawać się to słabym "lekarstwem", a jednak odpoczynek naprawdę działa cuda. Zmęczone ciało gorzej funkcjonuje, a brak snu, oznacza brak czasu na jego regenerację.

W czasie odpoczynku odnawia się nie tylko nasze ciało, ale i mózg, który porządkuje doświadczenia i bodźce. Pamiętaj tylko, żeby odpoczywać w odpowiedniej pozycji, najlepiej na boku z poduszką między nogami. Pomaga to odciążyć miednicę i dolną część pleców.

Wygodne obuwie

Dużo bólu sprawia nieodpowiednie obuwie. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży przez powiększający się brzuch, środek ciężkości przesuwa się do przodu. Większa masa ciała plus relaksyna, hormon rozluźniający więzadła, powodują z kolei powiększenie się rozmiaru stopy. Dodatkowo nogi przyszłej mamy często są nabrzmiałe i spuchnięte. Dotychczasowe obuwie może się nie nadawać do chodzenia i powodować ból.

To nie wszystko: wysokie obcasy wymuszają charakterystyczna postawę ciała obciążając kolana, biodra, plecy, a nawet szyję, powodując ich napięcie i ból.

Fizjoterapia

Czasem konieczne jest udanie się po pomoc do specjalisty. Fizjoterapeuta zrobi wywiad i oceni, jaki rodzaj terapii złagodzi dolegliwości ciężarnej. Może zapisać masaże albo ćwiczenia, które zmobilizują ciało, zwiększą jego elastyczność, a zmniejszą napięcie.

Czytaj również: Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Naturalne sposoby na...

Bóle głowy - są powszechne i spowodowane wahaniami hormonów. Wypróbuj lawendową maskę na oczy na noc, która zmniejsza stan zapalny i uspokaja. Zaparz sobie również herbatę imbirową. Badania wykazały, że imbir może pomóc zmniejszyć ból głowy. Pomogą chłodne okłady na kark i picie dużych ilości wody.

Ból pleców i bioder - dotyka 50-80% kobiet i jest spowodowany zmianą masy ciała. Rozważ zakup pasa podtrzymującego brzuch albo pójdź do fizjoterapeuty i poproś go o naklejenie taśm kinesiotapingowych. Uprawianie jogi i pilatesu może pomóc wzmocnić mięśnie wspierające plecy. Możesz spróbować aromaterapeutycznej kąpieli z olejkami eterycznymi z lawendy lub olejku ylang-ylang, które są bezpieczne w czasie ciąży.

Rwa kulszowa - to kwestia hormonów i ucisku brzucha na niektóre organy i nerw kulszowy. Połóż się po stronie przeciwnej do bólu, aby zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy. Idź też na basen - woda odciąża nerw kulszowy. Idzi do masażysty (uprzedź go, że jesteś w ciąży)- masaż rozluźni tkankę mięśniowa i złagodzi ból.

Ból stóp - wywołany jest spłaszczeniem łuku stopy w wyniku większej wagi. Potęguje go opuchlizna będąca skutkiem działania hormonów. Jeśli cierpisz na obolałe, opuchnięte stopy wypróbuj wieczorną kąpiel stóp w wodzie z kilkoma kroplami olejku miętowego. Staraj się codziennie pić od jednej do dwóch filiżanek naparu z mniszka lekarskiego i pokrzywy, aby poprawić krążenie i zrównoważyć poziom elektrolitów.