Bolą cię plecy, stopy, krzyż? Te naturalne sposoby na bóle w ciąży odmienią twoje życie

2023-05-11 17:09

W czasie ciąży kobiety doświadczają szeregu bólów w obrębie całego ciała. To skutek zmian, które zachodzą w ich organizmie, w masie ciała czy w poziomach hormonów. Przyjmowanie leków to ostateczne wyjście, na szczęście można naturalnie walczyć w bólem pleców, głowy, stóp czy karku.

kobieta w ciązy siedzaca na łóżku masująca krzyż
Autor: Getty images Bolą cię plecy, stopy, krzyż? Oto naturalne sposoby na bóle w ciąży, które odmienią twoje życie

Bóle pleców, bóle głowy i miednicy, stopy, które nie chcą cię nosić, rwa kulszowa - to sytuacje, z którymi zmaga się większość ciężarnych kobiet. Odpowiedzialne za te dolegliwości są zmiany zachodzące w jej ciele. Wzrost wagi powoduje nadwerężanie niektórych mięśni, zmianę postawy ciała, które próbuje się "nie przewrócić" mimo zmiany środka ciężkości. Wahania hormonalne wpływają na funkcjonowanie stawów i więzadeł - rozluźniając się przed porodem dają odczucie ciągnięcia, kłucia i dyskomfortu. 

To wszystko sprawia, że kobiety w ciąży po prostu cierpią z bólu i często sięgają po leki przeciwbólowe. Farmakologia w okresie oczekiwania na dziecko zawsze stwarza minimalne ryzyko, lepiej więc unikać łykania tabletek i postawić na naturalne sposoby radzenia sobie z bólem. Poniżej znajdziesz rożne sposoby na ciążowe bóle, a także rady, jak radzić sobie z poszczególnymi dolegliwościami.

Spis treści

  1. Ćwiczenia fizyczne
  2. Ciepła kąpiel
  3. Odpoczynek i sen
  4. Wygodne obuwie
  5. Fizjoterapia
  6. Naturalne sposoby na...
M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

Ćwiczenia fizyczne

To zawsze się sprawdza. Im więcej ruchu, tym mniej bólu: rozciągnięte i elastyczne ciało łatwiej dostosowuje się do nowych warunków, jakimi jest większa waga, a mocne mięśnie lepiej będą utrzymywały ciężki brzuszek ciągnący ją do ziemi.

Lekkie ćwiczenia podczas ciąży mogą również zmniejszyć napięcie mięśniowe, które kurczą się i spinają z powodu nienaturalnej postawy ciała. Pozytywny wpływ na ból ma również dotlenienie organizmu, które jest "ubocznym" skutkiem aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu.

Ciepła kąpiel

Dobrym sposobem na relaks i złagodzenie bólu jest kąpiel. Ciepło zwiększa objętość krwi, co sprawia, że serce szybciej dostarcza ją do wszystkich komórek - a wraz z nią dociera do nich tlen i składniki regenerujące mięśnie. Temperatura wody i sama woda rozluźnia i sprawia, że nasze ciało wpada w stan nieważkości. To nie tylko dobry relaks dla obolałych mięśni, ale i dla głowy.

Czytaj również: Kąpiel w ciąży: czy gorąca kąpiel i hydromasaż w ciąży są dozwolone?

Dlaczego w ciąży boli krocze i pachwiny? Czy to naturalny objaw?

Odpoczynek i sen

Może wydawać się to słabym "lekarstwem", a jednak odpoczynek naprawdę działa cuda. Zmęczone ciało gorzej funkcjonuje, a brak snu, oznacza brak czasu na jego regenerację.

W czasie odpoczynku odnawia się nie tylko nasze ciało, ale i mózg, który porządkuje doświadczenia i bodźce. Pamiętaj tylko, żeby odpoczywać w odpowiedniej pozycji, najlepiej na boku z poduszką między nogami. Pomaga to odciążyć miednicę i dolną część pleców.

Wygodne obuwie

Dużo bólu sprawia nieodpowiednie obuwie. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży przez powiększający się brzuch, środek ciężkości przesuwa się do przodu. Większa masa ciała plus relaksyna, hormon rozluźniający więzadła, powodują z kolei powiększenie się rozmiaru stopy. Dodatkowo nogi przyszłej mamy często są nabrzmiałe i spuchnięte. Dotychczasowe obuwie może się nie nadawać do chodzenia i powodować ból.

To nie wszystko: wysokie obcasy wymuszają charakterystyczna postawę ciała obciążając kolana, biodra, plecy, a nawet szyję, powodując ich napięcie i ból.

Fizjoterapia

Czasem konieczne jest udanie się po pomoc do specjalisty. Fizjoterapeuta zrobi wywiad i oceni, jaki rodzaj terapii złagodzi dolegliwości ciężarnej. Może zapisać masaże albo ćwiczenia, które zmobilizują ciało, zwiększą jego elastyczność, a zmniejszą napięcie.

Czytaj również: Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Naturalne sposoby na...

Bóle głowy - są powszechne i spowodowane wahaniami hormonów. Wypróbuj lawendową maskę na oczy na noc, która zmniejsza stan zapalny i uspokaja. Zaparz sobie również herbatę imbirową. Badania wykazały, że imbir może pomóc zmniejszyć ból głowy. Pomogą chłodne okłady na kark i picie dużych ilości wody.

Ból pleców i bioder - dotyka 50-80% kobiet i jest spowodowany zmianą masy ciała. Rozważ zakup pasa podtrzymującego brzuch albo pójdź do fizjoterapeuty i poproś go o naklejenie taśm kinesiotapingowych. Uprawianie jogi i pilatesu może pomóc wzmocnić mięśnie wspierające plecy. Możesz spróbować aromaterapeutycznej kąpieli z olejkami eterycznymi z lawendy lub olejku ylang-ylang, które są bezpieczne w czasie ciąży.

Rwa kulszowa - to kwestia hormonów i ucisku brzucha na niektóre organy i nerw kulszowy. Połóż się po stronie przeciwnej do bólu, aby zmniejszyć nacisk na nerw kulszowy. Idź też na basen - woda odciąża nerw kulszowy. Idzi do masażysty (uprzedź go, że jesteś w ciąży)- masaż rozluźni tkankę mięśniowa i złagodzi ból.

Ból stóp - wywołany jest spłaszczeniem łuku stopy w wyniku większej wagi. Potęguje go opuchlizna będąca skutkiem działania hormonów. Jeśli cierpisz na obolałe, opuchnięte stopy wypróbuj wieczorną kąpiel stóp w wodzie z kilkoma kroplami olejku miętowego. Staraj się codziennie pić od jednej do dwóch filiżanek naparu z mniszka lekarskiego i pokrzywy, aby poprawić krążenie i zrównoważyć poziom elektrolitów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza