Rwa kulszowa w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

2015-08-28 17:49
Rwa kulszowa w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rwa kulszowa w ciąży często bywa mylona z innymi bólami pleców i miednicy.

Rwa kulszowa czyli atak korzonków nerwowych nie omija kobiet w ciąży. Co robić, gdy dopadnie cię ból pleców w ciąży, a lekarz zdiagnozuje rwę kulszową? Jakie są objawy rwy kulszowej, jak możną ją leczyć w tym szczególnym okresie i co się przyczynia do jej pojawienia?

Rwa kulszowa w ciąży to ból w dole pleców, promieniujący przez pośladki i nogi aż do stóp. Schorzenie jest szczególnie trudne do wytrzymania nocą, gdy skutecznie uniemożliwia sen. Jak odróżnić atak rwy kulszowej od innych dolegliwości, co przyczynia się do jego pojawienia i jak kobieta spodziewająca się dziecka może z nim walczyć?

Rwa kulszowa: przyczyny

Rwa kulszowa w ciąży dokucza, gdy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka, w którym się mieści i zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest najdłuższym, a jednocześnie najgrubszym nerwem w organizmie człowieka, zaopatrującym grupę tylną mięśni uda, goleń i stopę. Galaretowate jądro miażdżyste otacza pierścień, który działa niczym łożysko, jednak niekiedy dochodzi do opisanego wyżej wysunięcia, skutkiem czego odczuwamy ból. Co może doprowadzić do wysunięcia się jądra z krążka? Przede wszystkim takie schorzenia jak dyskopatia i zwyrodnienie nerwów. Co ważne, ciąża nie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko dolegliwości związanych z rwą kulszową. Nie odczuwa się jej na skutek ucisku dziecka na nerw kulszowy. Rwa kulszowa w ciąży jest więc zawsze spowodowana tymi samymi przyczynami, co u osób niepozostających w stanie błogosławionym. Niekiedy dana ciążarna podejrzewa u siebie atak rwy kulszowej, ponieważ myli go z innymi bólami miednicy i bleców. Tymczasem objawy ataku rwy kulszowej w ciążyłatwo rozpoznać i nie pomylić z innymi dolegliwościami.

Przeczytaj również, jakie są przyczyny bólu podbrzusza w ciąży!

 

Rwa kulszowa: objawy

Aby nie pomylić objawów rwy kulszowej w ciąży z innymi bólami pleców, kręgosłupa, nóg w tym okresie warto zwrócić uwagę na kilka wyróżników, charakterystycznych właśnie dla tej dolegliwości. Atakowi rwy kulszowej towarzyszą:

  • promieniujący ból zaczynający się w okolicy lędźwiowej, przez pośladki, biodra, uda z tylnej strony, aż po łydkę i stopę;
  • pojawienie się tzw. objawu Lasègue'a, który polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie podnieść nogi do góry z pozycji leżącej; osoba próbująca podnieść nogę w ten sposób odczuwa ból wzdłuż całej kończyny, ten sam rodzaj bólu mogą wywołać u niej również próby zgięcia nogi w stawie biodrowym i kolanowym i wyprostowania jej;
  • osoba cierpiąca na atak rwy kulszowej ciąży odczuwa także mrowienie i pieczenie w nogach;
  • przeważnie, choć nie zawsze, ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia.

Rwa kulszowa: leczenie

Kobieta spodziewająca się dziecka może samodzielnie spróbować walczyć z rwą kulszową w ciąży, stosując sposoby, które nie zaszkodzą jej ani dziecku. 

  • Ulgę, podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, może przynieść położenie w miejscu, gdzie ból jest najbardziej dokuczliwy, zimnego kompresu. Pod wpływem zimna w organizmie wytwarzają się endorfiny, mające właściwości znieczulające. Podobne działanie mają gorące okłady.
  • Pomocny może być również odpoczynek. Nie jest zalecane pozostawanie cały czas w łóżku, ale ostrożność pomoże. Oszczędź sobie podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów.
  • Połóż się w pozycji krzesełkowej - na wznak, a nogi podeprzyj na poduszkach lub własnie krześle - dzięki tej pozycji złagodzisz ucisk na nerw. Jeśli to nie pomoże, przyjmij pozycję, w której będzie ci najlżej. Wcale nie musi być to pozycja leżąca - być może łatwiej będzie ci stać lub siedzieć.
  • Relaksująco, odprężająco i przeciwbólowo może również podziałać masaż obolałych miejsc pod prysznicem.
  • Każda kobieta spodziewająca się dziecka i mająca objawy ataku rwy kulszowej w ciąży powinna skonsultować się z neurologiem. W przypadku tego schorzenia efekty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja.

Poznaj również najczęstsze przyczyny bólu jajników w ciąży

Rwa kulszowa a poród

Rwa kulszowa w ciąży bywa wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadkach, gdy jej przyczyną są poważne zwyrodnienia kręgosłupa, ale lekarz może zalecić operację również z innych przesłanek. Wszystko zależy od konkretnej osoby i decyzji ginekologa-położnika. W przypadku rwy kulszowej w ciąży bardziej wskazanym niż poród naturalny w pozycji leżącej jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE