Rwa kulszowa w ciąży: jak sobie pomóc przy ataku korzonków?

2022-02-21 13:18

Rwa kulszowa czyli atak korzonków nerwowych nie omija kobiet w ciąży. Co robić, gdy dopadnie cię ból pleców w ciąży, a lekarz zdiagnozuje rwę kulszową? Jakie są objawy rwy kulszowej, jak możną ją leczyć w tym szczególnym okresie i co się przyczynia do jej pojawienia?

ból pleców w ciąży
Autor: Getty images Rwa kulszowa w ciąży często bywa mylona z innymi bólami pleców i miednicy.

Rwa kulszowa w ciąży to ból w dole pleców, promieniujący przez pośladki i nogi aż do stóp. Schorzenie jest szczególnie trudne do wytrzymania nocą, gdy skutecznie uniemożliwia sen. Jak odróżnić atak rwy kulszowej od innych dolegliwości, co przyczynia się do jego pojawienia i jak kobieta spodziewająca się dziecka może z nim walczyć?

Przeczytaj: 11 sposobów na ból pleców w ciąży

Spis treści

 1. Rwa kulszowa: przyczyny
 2. Rwa kulszowa: objawy
 3. Rwa kulszowa: leczenie
 4. Rwa kulszowa a poród
M jak mama - Sposoby na ból pleców w ciąży

Rwa kulszowa: przyczyny

Rwa kulszowa w ciąży dokucza, gdy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka, w którym się mieści i zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego. Nerw kulszowy jest najdłuższym, a jednocześnie najgrubszym nerwem w organizmie człowieka, zaopatrującym grupę tylną mięśni uda, goleń i stopę. Galaretowate jądro miażdżyste otacza pierścień, który działa niczym łożysko, jednak niekiedy dochodzi do opisanego wyżej wysunięcia, skutkiem czego odczuwamy ból. Co może doprowadzić do wysunięcia się jądra z krążka? Przede wszystkim takie schorzenia jak dyskopatia i zwyrodnienie nerwów. Co ważne, ciąża nie jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko dolegliwości związanych z rwą kulszową. Nie odczuwa się jej na skutek ucisku dziecka na nerw kulszowy. Rwa kulszowa w ciąży jest więc zawsze spowodowana tymi samymi przyczynami, co u osób niepozostających w stanie błogosławionym. Niekiedy dana ciężarna podejrzewa u siebie atak rwy kulszowej, ponieważ myli go z innymi bólami miednicy i pleców. Tymczasem objawy ataku rwy kulszowej w ciąży łatwo rozpoznać i nie pomylić z innymi dolegliwościami.

Przeczytaj także: Znamy sposoby na ból kręgosłupa w ciąży - nie wystarczy krócej siedzieć

Rwa kulszowa: objawy

Aby nie pomylić objawów rwy kulszowej w ciąży z innymi bólami pleców, kręgosłupa, nóg w tym okresie warto zwrócić uwagę na kilka wyróżników, charakterystycznych właśnie dla tej dolegliwości. Atakowi rwy kulszowej towarzyszą:

 • promieniujący ból zaczynający się w okolicy lędźwiowej, przez pośladki, biodra, uda z tylnej strony, aż po łydkę i stopę;
 • pojawienie się tzw. objawu Lasègue'a, który polega na tym, że dana osoba nie jest w stanie podnieść nogi do góry z pozycji leżącej; osoba próbująca podnieść nogę w ten sposób odczuwa ból wzdłuż całej kończyny, ten sam rodzaj bólu mogą wywołać u niej również próby zgięcia nogi w stawie biodrowym i kolanowym i wyprostowania jej;
 • osoba cierpiąca na atak rwy kulszowej ciąży odczuwa także mrowienie i pieczenie w nogach;
 • przeważnie, choć nie zawsze, ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia.

Rwa kulszowa: leczenie

Kobieta spodziewająca się dziecka może samodzielnie spróbować walczyć z rwą kulszową w ciąży, stosując sposoby, które nie zaszkodzą jej ani dziecku. 

 • Ulgę, podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, może przynieść położenie w miejscu, gdzie ból jest najbardziej dokuczliwy, zimnego kompresu. Pod wpływem zimna w organizmie wytwarzają się endorfiny, mające właściwości znieczulające. Podobne działanie mają gorące okłady.
 • Pomocny może być również odpoczynek. Nie jest zalecane pozostawanie cały czas w łóżku, ale ostrożność pomoże. Oszczędź sobie podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów.
 • Połóż się w pozycji krzesełkowej - na wznak, a nogi podeprzyj na poduszkach lub właśnie krześle - dzięki tej pozycji złagodzisz ucisk na nerw. Jeśli to nie pomoże, przyjmij pozycję, w której będzie ci najlżej. Wcale nie musi być to pozycja leżąca - być może łatwiej będzie ci stać lub siedzieć.
 • Relaksująco, odprężająco i przeciwbólowo może również podziałać masaż obolałych miejsc pod prysznicem.
 • Każda kobieta spodziewająca się dziecka i mająca objawy ataku rwy kulszowej w ciąży powinna skonsultować się z neurologiem. W przypadku tego schorzenia efekty przynosi odpowiednio dobrana rehabilitacja.

Przeczytaj: Ćwiczenia na bóle pleców, karku, szyi i miednicy w 3 trymestrze ciąży. Propozycje ćwiczeń

Rwa kulszowa a poród

Rwa kulszowa w ciąży bywa wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadkach, gdy jej przyczyną są poważne zwyrodnienia kręgosłupa, ale lekarz może zalecić operację również z innych przesłanek. Wszystko zależy od konkretnej osoby i decyzji ginekologa-położnika. W przypadku rwy kulszowej w ciąży bardziej wskazanym niż poród naturalny w pozycji leżącej jest poród w wodzie lub w pozycji kucznej.

Polecamy: Jakie są wskazania do cesarki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza