CIĄŻA: jak i gdzie szukać informacji o ciąży w INTERNECIE?

2013-10-24 12:21

To zrozumiałe, że w czasie ciąży o każdej porze dnia i nocy chcesz być pewna, że z tobą i z dzieckiem nie dzieje się nic złego. Jeśli więc potrzebujesz porady dotyczącej ciąży, a nie możesz się skontaktować z lekarzem, w internecie znajdziesz numer telefonu specjalisty, który przyjedzie do domu lub przez telefon poradzi ci, jak postępować.  

Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę
Autor: _photos.com|photos.com Praca aż do porodu - historie mam, które pracowały przez całą ciążę

Spis treści

  1. Doświadczenia innych mam
  2. Porady ekspertów on-line
  3. Wizyta lub konsultacja z położną
  4. Doradztwo laktacyjne
  5. Jeśli chcesz pozostać anonimowa

Internet ma tę zaletę, że można w nim znaleźć prawie wszystko i jest dostępny 24 godziny na dobę oraz siedem dni w tygodniu. I choć nie zalecamy samodzielnego leczenia siebie lub dziecka według porad „doktora Google”, to jednak warto wiedzieć, że komputer pozwoli nam szybko i łatwo znaleźć fachową pomoc w ciąży. Wszystko dzięki znajdującym się w internecie spisom lekarzy, do którym możemy się zgłosić, numerom telefonów, pod które możemy dzwonić, i portalom, na których są zamieszczone praktyczne informacje.

Doświadczenia innych mam

Nie wiesz, gdzie rodzić, do jakiej szkoły rodzenia się zapisać, którego lekarza wybrać do prowadzenia ciąży? Forumowiczki z forów dla mam, także z naszego Mjakmama24.pl, chętnie dzielą się swoim doświadczeniem i polecają innym mamom dobrych lekarzy, położne, szpitale, szkoły rodzenia. Na stronie www.gdzierodzic.info znajdziesz spis wszystkich szpitali położniczych w całej Polsce. Są tam telefony i adresy, lecz także statystyki – ile cesarskich cięć, nacięć krocza czy porodów ze znieczuleniem przeprowadza się w danym szpitalu. Na stronie internetowej Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią www.laktacja.pl zapoznasz się natomiast z listą szpitali, które są przyjazne dziecku i mamie, czyli takich, które szanują godność i prawa kobiet, a w szczególności prawa matek karmiących (szpitale, które są odznaczone tym tytułem, realizują program 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią).

Porady ekspertów on-line

Internet umożliwia skorzystanie z wiedzy ekspertów udzielających porad on-line. To ważne zwłaszcza dla tych mam, które mają utrudniony kontakt ze specjalistami. Na forum Mjakmama24.pl porad ciężarnym udzielają doula i dietetyk, a mamy, które coś niepokoi w rozwoju dziecka, mogą się poradzić rehabilitantki dziecięcej. Na portalu Dlarodzinki.pl – na pytania internautek odpowiadają radca prawny i dietetyk dziecięcy. Ponieważ problemy młodych mam są dość typowe i boryka się z nimi większość kobiet, zacznij od przeczytania wcześniejszych wpisów. Może rozwieją twoje wątpliwości.

Wizyta lub konsultacja z położną

Wizyta domowa doświadczonej położnej to koszt 100–200 zł. Dojeżdżającą do domu specjalistkę znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę „położna, wizyty domowe”. Przykładowe adresy: www.beautymama.com.pl (Warszawa), www.koala.krakow.pl (Kraków), www.magmed.eu/gabinet (Gdańsk). Jeśli sprawa nie jest pilna lub po prostu nie chcesz płacić za poradę, wejdź na strony, na których możesz zadać pytanie położnej (np. www.brzuszek.net/forum).

Doradztwo laktacyjne

Problemy z karmieniem piersią ma większość młodych mam. Dlatego wiele kobiet korzysta z rad doradców laktacyjnych, jeszcze zanim opuszczą z maleństwem szpital. Czasem jednak pomoc jest potrzebna także po wyjściu ze szpitala, i to natychmiast. Pogotowia laktacyjne czynne całą dobę funkcjonują w całym kraju (zwykłe działają tylko stacjonarnie, trzeba zgłosić się osobiście), a numery ich telefonów znaleźć można po wpisaniu w przeglądarkę internetową hasła „pogotowie laktacyjne, nazwa miasta”. Przykładowe adresy: www.akrodzi.pl/szkola/pogotowie-laktacyjne (Tarnów), www.agmedica.pl (Wrocław). Listę poradni laktacyjnych z całego kraju działających przy szpitalach i szkołach rodzenia znajdziesz na stronach Klubu Wsparcia Laktacyjnego www.mobilnyklub.poofi.pl lub www.mlekomamy.pl. Jeśli zależy ci, by doradca przyjechał do ciebie do domu, wpisz w wyszukiwarkę: „wizyty domowe, doradca laktacyjny, nazwa miasta”. Możesz też skontaktować się z doradcą laktacyjnym telefonicznie i rozwiać swoje wątpliwości w czasie rozmowy. Całodobowe Telefoniczne Pogotowie Laktacyjne działa przy lubelskim Stowarzyszeniu na rzecz Naturalnego Rodzeniai Karmienia, tel. 609 307 787 lub 692 992 555.Gdy problem nie jest pilny, możesz zerknąć na fora internetowe dla mam – czasami wskazówka doświadczonej mamy może podpowiedzieć, jak rozwiązać problem. Warto zajrzeć także  na strony, na których doradcy laktacyjni udzielają odpowiedzi na pytania mam. Pytanie do doradcy możesz zadać np. na: www.doradca-laktacyjny.pl, www.poradaonline.eu.Natomiast mapę miejsc przyjaznych mamom, w których można bez skrępowania karmić piersią, a także przewinąć niemowlę, znajdziesz na www.strefakarmieniapiersia.pl.

Jeśli chcesz pozostać anonimowa

Ciąża i pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka to trudny okres. Niektóre kobiety przeżywają go samotnie, a problemy, z którymi walczą, niekiedy je przerastają. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalistów czekających na ciebie przy telefonach zaufania. Jeśli chcesz, pozostaniesz anonimowa, jeśli nie, możesz otrzymać od rozmówcy namiary na lekarza czy psychologa, do którego udasz się po osobistą poradę.

✔ Dla kobiet:  Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, tel. 22 635 93 92, poniedziałek – piątek w godz. 16.00-20.00

✔ Telefon nadziei:  Bezpłatna infolinia dla kobiet w ciąży i matek będących w trudnej sytuacji życiowej, tel. 800 112 800, poniedziałek – piątek w godz. 15.00- 7.00, weekendy – całą dobę.

✔ Gdy twoim problemem jest ciąża: Fundacja Pro Familia, tel. 501 319 091, poniedziałek – piątek w godz. 10.00-18.00

✔ Telefon zaufania dla kobiet w ciąży i rodziny: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, tel. 85 732 22 22, poniedziałek – piątek w godz. 15.00-17.00. Uwaga: na stronie www.pro-life.pl opublikowane są numery telefonów zaufania dla kobiet w ciąży z całej polski.

✔ Telefon zaufania Centrum Praw Kobiet, tel. 22 621 35 37. Dyżur psychologa: od poniedziałku  do piątku, oprócz czwartków, w godz. 10.00-16.00; dyżur prawny: czwartki w godz. 10.00-16.00.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza