Ciąża: jak myć się w ciąży?

2012-12-07 13:16

Jak dbać o higienę i jak się myć w czasie ciąży? Czy lepiej się kąpać, czy może brać prysznic? Jakie kremy, balsamy i szampony do ciała stosować w tym okresie? To częste pytania, jakie zadają przyszłe mamy na forach internetowych. Pytań jest sporo, ale odpowiedzi, jakie można znaleźć w sieci – równie wiele. Niestety, niektóre z nich to przekłamania, jakie pokutują od dawna i są przekazywane przez kolejne roczniki przyszłych mam. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.

ciaza jak myc sie w ciazy
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Kąpiel w czasie ciąży
  2. Higiena intymna w czasie ciąży
  3. Ciąża – stosowanie emolientów w ciąży

Kąpiel w czasie ciąży

Kąpiel w czasie ciąży powinna spełniać pewne warunki. Bardzo ciepła woda może wywołać skurcze macicy i osłabić organizm. Dlatego nawet jeśli masz ochotę zażyć kąpieli w wannie pełnej gorącej wody, nie rób tego. Można się kąpać w wodzie o temperaturze 37°C, nie dłużej niż 15 minut. Do wody możesz dolać tego samego płynu, którego używałaś do tej pory, jeśli twój nos i skóra go tolerują. Jeśli masz duży brzuszek, przed wejściem do wanny wyłóż jej dno wkładką antypoślizgową (są w sklepach z artykułami dla dzieci, po porodzie posłuży jako podkładka do kąpieli dla dziecka). W zaawansowanej ciąży zmienia się środek ciężkości ciała i łatwo się przewrócić.

Higiena intymna w czasie ciąży

W okresie ciąży okolice intymne to strefa szczególnej wrażliwości – w tym czasie jesteś bardziej podatna na stany zapalne śluzówek pochwy i infekcje. Skłonność do nich nasila niewłaściwa pielęgnacja. Środowisko pochwy składa się głównie z kwasu mlekowego o kwaśnym odczynie pH. Alkaliczne mydła zaburzają jego właściwości, często też powodują podrażnienia, których głównymi objawami są: pieczenie, świąd i zaczerwienienie. Dlatego do podmywania się używaj preparatów, które nie powodują takich objawów. Najlepsze są żele albo płyny (są już takie dla kobiet w ciąży). W ich składzie są substancje łagodzące podrażnienia (np. wyciąg z nagietka), a także pałeczki kwasu mlekowego, przywracające naturalną florę bakteryjną pochwy.

>> HIGIENA INTYMNA w ciąży: jak dbać latem o okolice intymne?

Ciąża – stosowanie emolientów w ciąży

Ich stosowanie może ci zalecić lekarz dermatolog, jeśli twoja skóra podczas ciąży stanie się nadmiernie wrażliwa i będzie reagowała podrażnieniem na chlorowaną wodę albo stosowane dotąd kosmetyki. Choć ta nazwa brzmi medycznie, nie ma się czego obawiać – emolienty to kosmetyki stosowane w pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień. Ich podstawowym zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego poziomu nawilżenia, łagodzenie świądu i zmian zapalnych. Są dostępne w różnych postaciach – zarówno preparatów do mycia, jak i balsamów lub kremów oraz szamponów.

miesięcznik "M jak mama"