Druga ciąża - czy będzie taka sama jak pierwsza?

2012-04-14 15:55

Czy druga ciąża będzie przyczyną takich samych dolegliwości jak pierwsza? Druga ciąża pod wieloma względami nie przypomina pierwszej. W kolejnej ciąży czujesz się bardziej kompetentna, jesteś spokojniejsza, wiesz czego możesz się spodziewać. Zastanawiasz się czy dolegliwości, z którymi borykałaś się podczas pierwszej ciąży, powrócą? Jakie jest ryzyko powtórzenia dolegliwości? Czy powrócą obrzęki, hemoroidy, żylaki czy nietrzymanie moczu?

Co Cię czeka podczas drugiej ciąży?
Autor: _miesiecznik_mjakmama

Pierwsza ciąża to zupełnie nowe doświadczenie. Druga ciąża, po przeżyciu pierwszej, nie wywołuje już aż takich emocji, bo wiadomo, czego się spodziewać – kobieta jest więc zazwyczaj spokojniejsza, bardziej na luzie. Ale też bardziej zmęczona, bo „pod nogami plącze się owoc pierwszej ciąży” – jak napisała pewna internautka. Za drugim razem ciążowy brzuszek wcześniej staje się widoczny i jest zwykle znacznie większy, wcześniej wyczuwalne są również ruchy dziecka. A co z różnymi dolegliwościami i kłopotami natury medycznej? Czy jeśli miałaś je za pierwszym razem, to przy drugim dziecku sytuacja się powtórzy? Boisz się, że znów pojawią się żylaki, bóle kręgosłupa lub nadciśnienie tętnicze? Sprawdź, czy twoje obawy są uzasadnione.

Druga ciąża: które objawy się powtórzą?

  • NUDNOŚCI I WYMIOTY: nie ma tu reguły – nawet jeśli w pierwszej ciąży nudności i wymioty bardzo ci dokuczały, to nie znaczy, że pojawią się także w drugiej. Niestety, może być również tak, że w kolejnej będą o wiele częstsze i bardziej nasilone.
  • BÓLE KRĘGOSŁUPA: prawdopodobnie powtórzą się, zwłaszcza że brzuch szybciej rośnie i często jest dużo większy niż za pierwszym razem, co zwiększa obciążenie kręgosłupa. Bólom pleców sprzyja też nachylanie się i podnoszenie starszego dziecka.
  • OBRZĘKI: w zaawansowanej ciąży „atakują” nogi, zwłaszcza wokół kostek. Ma to związek z gorszą w tym czasie wydolnością układu krążenia i brakiem aktywności fizycznej. Niestety, mają skłonność do powracania w kolejnej ciąży.
  • ŻYLAKI: zwykle powracają w każdej kolejnej ciąży, a ich objawy są coraz bardziej nasilone. Najskuteczniejszą metodą ich pozbycia się jest zabieg chirurgiczny lub skleroterapia, jednak obie te metody stosuje się zazwyczaj dopiero po porodzie.
  • HEMOROIDY: jeśli pojawiły się za pierwszym razem, mają tendencję do odradzania się podczas kolejnych ciąż. Gdy więc były bardzo dokuczliwe, warto zrobić z nimi porządek po pierwszej ciąży.
  • NIETRZYMANIE MOCZU: po porodzie problem ten zwykle ustępuje samoistnie, ale ma tendencje do powracania w kolejnych ciążach – chyba że zapobiegniesz temu przez regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla).
  • CHOLESTAZA: jest to dysfunkcja komórek wątroby, wywołana wysokim stężeniem hormonów płciowych, której skutkiem jest upośledzenie wydzielania żółci. Większość badaczy uważa, że choroba ma podłoże genetyczne – aż u 70 proc. kobiet powraca w kolejnej ciąży, a jej objawy zwykle pojawiają się wcześniej i są bardziej nasilone.
  • ANEMIA: w ciąży najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, spowodowany dwukrotnym zwiększeniem zapotrzebowania na ten pierwiastek. W drugiej ciąży problem może się powtórzyć, zwłaszcza w przypadku zaburzenia wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego, silnych wymiotów czy choroby nerek. Anemii sprzyja też krótki odstęp czasu między kolejnymi ciążami.
  • CUKRZYCA CIĄŻOWA: już samo wielorództwo (czyli właśnie kolejna ciąża) jest jednym z czynników sprzyjających cukrzycy ciążowej, a jeśli miałaś ją w pierwszej ciąży, ryzyko, że historia się powtórzy, wynosi 30–40 proc. Jest ono także większe, gdy skończyłaś 35 lat, twoje poprzednie dziecko ważyło powyżej 4000 g, w ciąży (pierwszej lub obecnej) cierpiałaś na nadciśnienie, przed ciążą miałaś nadwagę.
  • NADCIŚNIENIE indukowane ciążą: to zaburzenie ogólnoustrojowe, występujące po 20. tygodniu ciąży, a objawiające się wzrostem wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg. Trzeba je kontrolować i leczyć, by nie doszło do groźnych powikłań (zahamowanie wzrostu płodu, stan przedrzucawkowy). Co ciekawe, u zdrowych kobiet czynnikiem ryzyka jest pierworództwo, a więc pierwsza ciąża, poza tym: wiek powyżej 35 lat oraz ciąża wielopłodowa. Ale jeśli pierwsza ciąża miała prawidłowy przebieg, ryzyko wystąpienia nadciśnienia w kolejnej jest mniejsze. Natomiast stan przedrzucawkowy, jeżeli wystąpił przed 30. tygodniem ciąży, zwiększa ryzyko ponownego zachorowania w kolejnej ciąży.
  • Przedwczesne SKRACANIE SIĘ SZYJKI MACICY: taki problem może wynikać z wady tkanki łącznej, wcześniejszego uszkodzenia szyjki macicy (niewydolność szyjkowa) lub przedwczesnych skurczów macicy. A zatem jeśli w pierwszej ciąży przyczyną był któryś z dwóch pierwszych czynników, sytuacja może się powtórzyć.
  • Przedwcześnie ODKLEJAJĄCE SIĘ ŁOŻYSKO: zamiast oddzielić się od ściany macicy dopiero po urodzeniu się dziecka, oddziela się w ostatnich miesiącach ciąży. Gdy odklejenie się następuje na dużej powierzchni, konieczny jest pobyt w szpitalu, a czasem nawet przedwczesne ukończenie ciąży. Problem dotyczy ok. 2 proc. ciąż, ale jeśli wystąpił u ciebie przy pierwszym dziecku, za drugim razem ryzyko wzrasta do 6–16 proc. A gdy masz za sobą już dwie takie ciąże – prawdopodobieństwo powtórki w trzeciej wynosi 25 proc.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza