Cytomegalia - wyniki badań i normy. Co to jest IgG i IgM?

2013-08-05 11:29

Cytomegalia - interpretacja wyników badania (IgG i IgM). Cytomegalia to groźna choroba, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w kierunku cytomegalii. Na karcie z wynikami badań są one oznaczone jako IgG i IgM. Zobacz, co to jest IgG i IgM i jakie są normy. Jaki jest prawidłowy wynik badania w kierunku Cytomegalowirusa? Co oznaczają IgG i IgM dodatnie, a co ujemne? 

Cytomegalia. Posłuchaj najważniejszych informacji o groźnej chorobie. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Cytomegalia to choroba wywoływana przez wirus CMV, który atakuje najczęściej gruczoły ślinowe. Jest często występującą chorobą - groźną głównie dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań w kierunku cytomegalii. Daje to informację o tym czy ciężarna jest aktualnie zarażona czy może przechodziła tę chorobę w przeszłości i jest na nią uodporniona. Zobacz o czym informują wyniki badania w kierunku cytomegalii i jak je interpretować.

Aby postawić diagnozę dotycząca cytomegalii kobiety w ciąży powinny być poddane specjalistycznym badaniami, które nie są obowiązkowe. Wykonuje się badania moczu i krwi – to badania serologiczne o wskaźnikach IGg i IgM, których celem jest określenie poziomu przeciwciał.

Badanie przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko cytomegalii warto zrobić jeszcze przed ciążą. Jeżeli badanie wykaże świeże zakażenie chorobą, warto chwilę odczekać z ciążą. W samej ciąży wykonujemy badanie między 6. a 8. tygodniem, a potem w 24. 

CIĄŻOWE WSPARCIE NA STARCIE
Ciążowe wsparcie na starcie - banner

Autor: Ciążowe wsparcie na starcie

AKCJA PARTNERSKA

Każdą przyszłą mamę czeka wiele fizycznych i emocjonalnych zmian. Jeśli Twoja radość miesza się z niepewnością dotyczącą przebiegu ciąży, skorzystaj z przewodnika "Ciążowe wsparcie na starcie". Znajdziesz w nim m.in.:

  • Kalendarium badań w ciąży
  • Pytania i odpowiedzi na start
  • Progesteron w ciąży
  • Czynniki ryzyka poronień
  • Suplementację i odżywianie

IgM i IgG - normy

przeciwciała IgM <0,7 0,7-0,9 >0,9
przeciwciała IgG  <4,0  4,0-6,0  >6,0
wynik  ujemny   wątpliwy  dodatni 

 

IgM i IgG - interpretacja wyników badań

Jak interpretować wyniki badań: o zakażeniu pierwotnym cytomegalią świadczy obecność przeciwciał IgM oraz znaczny wzrost IGg. Oto interpretacja wyników badania:

IgM ujemny, IgG ujemny

IgM (-) IgG (-) – brak zakażenia

IgM dodatni, IgG ujemny

IgM (+) IgG (-) – świeże zakażenie

IgM dodatni, IgG dodatni

IgM (+) IgG (+) – choroba w pełni

IgM ujemny, IgG dodatni

IgM (-) IgG (+) – wirus uśpiony, nabyta odporność

Nie przegap wideo: Lekarz wyjaśnia, co warto wiedzieć o cytomegalii?

Ginekolog-położnik Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, dlaczego cytomegalia jest tak groźna w ciąży. Jakie są skutki zarażenia dziecka cytomegalią? Obejrzyj koniecznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE