Cytomegalia - wyniki badań i normy. Co to jest IgG i IgM?

2021-06-09 9:31

Cytomegalia to groźna choroba, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w jej kierunku. Na karcie z wynikami badań są one oznaczone jako IgG i IgM. Zobacz, co to jest IgG i IgM i jakie są normy. Jaki jest prawidłowy wynik badania w kierunku Cytomegalii? Co oznaczają IgG i IgM dodatnie, a co ujemne? 

cytomegalia
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kiedy wykonać badanie w kierunku cytomegalii?
  2. IgM i IgG - normy
  3. IgM i IgG - interpretacja wyników badań

Cytomegalia to choroba wywoływana przez wirus CMV, który atakuje najczęściej gruczoły ślinowe. Jest często występującą chorobą - groźną głównie dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań w kierunku cytomegalii. Daje to informację o tym czy ciężarna jest aktualnie zarażona czy może przechodziła tę chorobę w przeszłości i jest na nią uodporniona. Zobacz o czym informują wyniki badania w kierunku cytomegalii i jak je interpretować.

Kiedy wykonać badanie w kierunku cytomegalii?

Aby postawić diagnozę dotycząca cytomegalii kobiety w ciąży powinny być poddane specjalistycznym badaniami, które nie są obowiązkowe. Wykonuje się badania moczu i krwi – to badania serologiczne o wskaźnikach IGg i IgM, których celem jest określenie poziomu przeciwciał.

Badanie przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko cytomegalii warto zrobić jeszcze przed ciążą. Jeżeli badanie wykaże świeże zakażenie chorobą, warto chwilę odczekać z ciążą. W samej ciąży wykonujemy badanie między 6. a 8. tygodniem, a potem w 24. 

IgM i IgG - normy

przeciwciała IgM <0,7 0,7-0,9 >0,9
przeciwciała IgG  <4,0  4,0-6,0  >6,0
wynik  ujemny   wątpliwy  dodatni 

IgM i IgG - interpretacja wyników badań

Jak interpretować wyniki badań: o zakażeniu pierwotnym cytomegalią świadczy obecność przeciwciał IgM oraz znaczny wzrost IGg. Oto interpretacja wyników badania:

IgM ujemny, IgG ujemny

IgM (-) IgG (-) – brak zakażenia

IgM dodatni, IgG ujemny

IgM (+) IgG (-) – świeże zakażenie

IgM dodatni, IgG dodatni

IgM (+) IgG (+) – choroba w pełni

IgM ujemny, IgG dodatni

IgM (-) IgG (+) – wirus uśpiony, nabyta odporność

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza