Temperatura w ciąży: jak precyzyjnie zmierzyć gorączkę podczas ciąży?

2012-09-19 12:40

Temperatura w ciąży może wzbudzić niepokój przyszłej mamy. Czujesz, że masz dreszcze i jest ci zimno? Podejrzewasz, że możesz mieć gorączkę? Dowiedz się, jak, czym i gdzie mierzyć w ciąży temperaturę i jaka temperatura świadczy o gorączce.

Gorączka w ciąży: jak precyzyjnie mierzyć temperaturę w ciąży
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka w ciąży: jak precyzyjnie mierzyć temperaturę w ciąży

Spis treści

  1. Temperatura w ciąży: mierzenie temperatury w ciąży
  2. Polecamy wideo: domowe sposoby na przeziębienie

Kiedy gorączka w ciąży jest groźna? W ciąży temperatura ciała jest naturalnie podwyższona. Dlatego temperatura 37°C w ciągu dnia, a 37°C i kilka kresek wieczorem w czasie ciąży nie jest powodem do niepokoju i nie może być uznana za gorączkę.

Temperatura w ciąży: mierzenie temperatury w ciąży

Prawidłowa temperatura w ciąży w ciągu dnia może wahać się nawet o 1ºC. Najniższa jest rano, najwyższa wieczorem. Najbardziej dostępnym miejscem pomiaru są usta. Jeśli zdecydujesz się na taki pomiar, aby wynik był wiarygodny, trzymaj termometr rtęciowy w ustach przez 3 minuty. Prawidłowy wynik to 37,5ºC. Żucie gumy lub palenie papierosów może zawyżać sztucznie temperaturę mierzoną wewnątrz ust. Pomiar pod pachą powinien trwać 7–8 minut, aby był wiarygodny. Temperatura mierzona w odbycie, wbrew popularnym przekonaniom, jest średnio dokładna i z pewnym opóźnieniem informuje o zmianach temperatury krążącej krwi. Warto jednak pamiętać, że temperatura w odbycie jest zawsze o pół stopnia wyższa od temperatury mierzonej pod pachą. Najdokładniejszy jest pomiar w uchu. Temperatura w tym miejscu jest o 5–6 kresek wyższa od tej mierzonej pod pachą. Dodatkową zaletą przystosowanych do pomiaru w przewodzie słuchowym termometrów jest szybkość odczytu – jest niemal natychmiastowy. Wadą zaś - błąd pomiaru, możliwy przy dużej ilości woskowiny.

Sprawdź też: Gorączka w ciąży: sposoby na gorączkę w ciąży >>>

Polecamy wideo: domowe sposoby na przeziębienie

miesięcznik "M jak mama"