"One patrzą na nas z góry". Kim są gwiezdne dzieci?

2022-08-17 9:21

Gwiezdne dzieci, to nie to samo co tęczowe. Pomylenie tych pojęć mogłoby bardzo zranić matkę, która doświadczyła poronienia. Obydwa te terminy wiążą się ze stratą dziecka, jednak znaczą zupełnie co innego. Kim są gwiezdne dzieci i czym różnią się od tęczowych dzieci?

One patrzą na nas z góry. Kim są gwiezdne dziećmi?
Autor: Getty images "One patrzą na nas z góry". Kim są gwiezdne dziećmi?

Poronienie to traumatyczne przeżycie dla każdej kobiety. Dlatego też należy być wyjątkowo delikatnym w rozmowie z mamą, która straciła ciążę. Słowa często nie są w stanie wyrazić emocji, ale ważne by ich nie pogarszały. Czym zatem są gwiezdne dzieci? A kim tęczowe?

Spis treści

  1. Tęczowe dzieci - to nadzieja po stracie
  2. Gwiezdne dzieci to Aniołki w niebie
  3. Poronienia w Polsce
"Tęczowy kocyk" pomaga rodzicom oswoić się ze stratą dziecka

Tęczowe dzieci - to nadzieja po stracie

Tęczowe dzieci to te, narodzone po poronieniu, lub po wielu stratach. Nazywane są tak, gdyż ich rodzice porównują ból po poronieniu czy obumarciu płodu do burzy z gwałtownym deszczem. Gdy zachodzą w kolejną ciążę, szczęśliwie rozwiązaną, upragnione dziecko jest jak tęcza po ulewie. 

Dowiedz się: Tęczowe dzieci - co warto o nich wiedzieć?

Ta nazwa ma wyrażać ogromną miłość i szczęście rodziców, którzy przywitali na świecie potomka, mimo iż wcześniej stracili dzieci, na które oczekiwali. To określenie to też nadzieja dla tych, którzy aktualnie mierzą się z traumą poronienia, że dla nich też kiedyś zaświeci słońce. 

Gwiezdne dzieci to Aniołki w niebie

Wiele mam mówiąc o swoim macierzyństwie, deklaruje np. "Jestem mamą dwójki dzieci i trzech Aniołków". To właśnie wymienne określenie z gwiezdnymi dziećmi. To te maluszki, które nigdy nie przyszły na świat. Mówią tak o nich mamy, które doświadczyły poronienia lub urodziły martwe dziecko.

Przeczytaj: "Nigdy później aż tyle nie płakałam." - 6 trudnych historii poronień naszych czytelniczek

Nazwa jest symbolem, że ich istnienie jest zapisane we wszechświecie, mamy wierzą często, że maluszki opiekują się ich rodziną z nieba, patrzą na nie z góry i czekają - tak jak one - na ponowne spotkanie. To symbol wiecznej pamięci w sercach matek. 

Poronienia w Polsce

Porównując do ogólnoświatowych statystyk, w Polsce wskaźnik poronień i martwych urodzeń, nie jest wysoki. Dane można porównać do Belgii czy Francji. Lepsza sytuacja jest za to w Niemczech, Szwecji czy Norwegii. 

Szacuje się, że w ostatnich latach około 3 porody na 1000 kończą się urodzeniem martwego dziecka. Co więcej 10 do 15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem. Strata dla rodzin zawsze jest ogromnym bólem, który często skutkuje depresją. W obliczu tragedii warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Bez względu na stopień zaawansowania ciąży, jej utrata jest uznawana za sytuacyjny kryzys psychologiczny, ze względu na swoją nagłość, nieprzewidywalność i brak możliwości poczucia kontroli. Depresja dotyka niespełna 11 proc. kobiet, które poroniły.

Dowiedz się: 7 najczęstszych przyczyn poronienia

Obawy w ciąży - jakie ryzyko poronienia i innych powikłań?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza