Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu: przyczyny i postępowanie

2020-11-13 15:10
Śmierć dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może zagrażać życiu matki.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu jest traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Jakie są przyczyny i objawy obumarcia płodu w łonie matki? Kiedy można wykonać cesarkę, a kiedy kobieta musi urodzić siłami natury?

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, czyli ciąża obumarła, to stan, w którym dochodzi do śmierci dziecka w łonie matki. Martwe dziecko może zagrażać zdrowiu i życiu matki, zwłaszcza jeśli pozostaje w jej brzuchu przez dłuższy czas.

Spis treści

  1. Przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu
  2. Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – objawy
  3. Groźne powikłania
  4. Diagnostyka wewnątrzmacicznego obumarcia płodu
  5. Ciąża obumarła – co dalej?
  6. Badania po urodzeniu martwego dziecka
  7. Kiedy ponownie można zajść w ciążę?

Przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia płodu

Przyczynami ciąży obumarłej mogą być choroby matki – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekła choroba nerek, wady serca, niedoczynność tarczycy. Mogą do niej doprowadzić wady macicy lub szyjki macicy (np. macica dwurożna, mięśniaki, uszkodzenia szyjki macicy, niewydolność szyjki macicy), zaburzenia hormonalne, zaburzenia o podłożu immunologicznym (przede wszystkim zespół antyfosfolipidowy).

Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, takie jak: złe odżywianie, używki (alkohol, nikotyna), promieniowanie rentgenowskie, niektóre leki, ciężka praca fizyczna (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów), stres, wstrząs psychiczny.

Do śmierci dziecka w łonie matki mogą się przyczynić także wady wrodzone i choroby genetyczne dziecka. Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może być również wynikiem konfliktu serologicznego, zaburzeń krążenia łożyskowego (niewydolność łożyska), przedwczesnego oddzielenia łożyska, zaburzenia krążenia w pępowinie (okręcenie się jej wokół jakiejś części płodu) i zakażenia wewnątrzmacicznego płodu.

Poronienie

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – objawy

Pierwszym objawem wewnątrzmacicznego obumarcia płodu jest zwykle brak odczuwania ruchów dziecka przez matkę. Inne niepokojące objawy to zmniejszający się obwód brzucha, zatrzymanie wzrostu piersi, zmniejszenie się masy ciała. Charakterystyczne jest także zniknięcie zasinienia i rozpulchnienia narządów płciowych. Ciężarna może mieć także uczucie bezwładnego ciężaru w brzuchu. Jeśli jest to ciąża donoszona (po 37. tygodniu jej trwania) płyn owodniowy jest zielony lub brunatny.

Czytaj także: Zielone wody płodowe - czy zawsze są groźne dla dziecka?

Groźne powikłania

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może doprowadzić do zaburzenia krzepnięcia krwi, zwłaszcza jeśli obumarły płód znajdował się w macicy przez długi czas. Jest to stan zagrożenia nie tylko zdrowia, lecz także życia matki.

Diagnostyka wewnątrzmacicznego obumarcia płodu

Rozpoznanie stawia się na postawie badania USG, które wykazuje, że serce płodu nie bije.

Ciąża obumarła – co dalej?

W przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czeka się dwa tygodnie, aż dojdzie do samoistnego poronienia (można o nim mówić, gdy ciąża trwa nie dłużej niż 22 tygodnie) lub do porodu przedwczesnego (można o nim mówić, gdy ciąża od 22. do 37. tygodnia).

Jeśli po tym czasie nie dojdzie do  samoistnego poronienia, podaje się syntetyczny analog prostaglandyny (dopochwowo lub podjęzykowo). Jego działanie polega na wywoływaniu skurczów macicy. Wykonuje się także łyżeczkowanie macicy w celu oczyszczenia jej z resztek tkanki płodowej.

Gdy poronienie następuje do 7. tygodnia ciąży, macica oczyszcza się sama, tzn. z organizmu samoistnie zostaje wydalony zarodek wraz z całą tkanką płodową. Po 7. tygodniu ciąży z macicy usuwany zostaje zarodek i tylko część łożyska oraz błon płodowych, dlatego konieczne jest mechaniczne usuniecie pozostałości. W ciąży zaawansowanej wywołuje się poród drogami natury, stosując oksytocynę w kroplówce.

Cesarskie cięcie – w trosce o zdrowie i życie kobiety - wykonuje się tylko wtedy, gdy dziecko jest duże lub nieprawidłowo ułożone. Tzw. cesarka jest poważnym zabiegiem operacyjnym, który może doprowadzić do wielu powikłań. Poród naturalny jest więc bezpieczniejszy dla zdrowia i życia matki.

Czytaj także: Jak przebiega poród martwego dziecka?

Badania po urodzeniu martwego dziecka

Większość lekarzy przekonuje, że po pierwszym poronieniu nie są potrzebne specjalne badania. Jeśli kobieta chce znaleźć przyczynę poronienia, może wykonać potrzebną diagnostykę, ale na własny koszt. Lekarze zaczynają szukać nieprawidłowości dopiero wtedy, gdy kobieta poroni trzy razy. Wówczas wykonuje się badanie histopatologiczne, badanie immunologiczne (by ustalić, czy do poronienia nie doszło w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego kobiety), badanie genetyczne (zarówno płodu, jak i rodziców), badania w kierunku toksoplazmozycytomegaliiróżyczkilisteriozyopryszczki chlamydiozy, a także badania hormonalne (te najlepiej wykonać po kilku miesiącach od poronienia), badania wykrywające wady anatomiczne narządu rodnego (np. wady macicy).

Kiedy ponownie można zajść w ciążę?

Lekarze zalecają, aby z zajściem w kolejną ciążę poczekać przynajmniej 3-6 miesięcy. Tyle czasu potrzebuje błona śluzowa macicy, aby się zregenerować, a jajniki - aby powrócić do swojej funkcji. Warto wiedzieć, że po ponownym zajściu w ciążę ryzyko poronienia wynosi 15–20 proc.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza