Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu: przyczyny i postępowanie

2015-10-26 9:46 Monika Majewska
Śmierć dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może zagrażać życiu matki.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu jest traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Jakie są przyczyny i objawy obumarcia płodu w łonie matki? Kiedy można wykonać cesarkę, a kiedy kobieta musi urodzić siłami natury?

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, czyli ciąża obumarła, to stan, w którym dochodzi do śmierci dziecka w łonie matki. Martwe dziecko może zagrażać zdrowiu i życiu matki, zwłaszcza jeśli pozostaje w jej brzuchu przez dłuższy czas.

Posłuchaj o wewnątrzmacicznym obumarciu płodu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – przyczyny

Przyczynami ciąży obumarłej mogą być choroby matki – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, przewlekła choroba nerek, wady serca, niedoczynność tarczycy. Mogą do niej doprowadzić wady macicy lub szyjki macicy (np. macica dwurożna, mięśniaki, uszkodzenia szyjki macicy, niewydolność szyjki macicy), zaburzenia hormonalne, zaburzenia o podłożu immunologicznym (przede wszystkim zespół antyfosfolipidowy). Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, takie jak: złe odżywianie, używki (alkohol, nikotyna), promieniowanie rentgenowskie, niektóre leki, ciężka praca fizyczna (np. dźwiganie ciężkich przedmiotów), stres, wstrząs psychiczny.

Do śmierci dziecka w łonie matki mogą się przyczynić także wady wrodzone i choroby genetyczne dziecka. Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może być również wynikiem konfliktu serologicznego, zaburzeń krążenia łożyskowego (niewydolność łożyska), przedwczesnego oddzielenia łożyska, zaburzenia krążenia w pępowinie (okręcenie się jej wokół jakiejś części płodu) i zakażenia wewnątrzmacicznego płodu.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – objawy

Pierwszym objawem wewnątrzmacicznego obumarcia płodu jest zwykle brak odczuwania ruchów dziecka przez matkę. Inne niepokojące objawy to zmniejszający się obwód brzucha, zatrzymanie wzrostu piersi, zmniejszenie się masy ciała. Charakterystyczne jest także zniknięcie zasinienia i rozpulchnienia narządów płciowych. Ciężarna może mieć także uczucie bezwładnego ciężaru w brzuchu. Jeśli jest to ciąża donoszona (po 37. tygodniu jej trwania) płyn owodniowy jest zielony lub brunatny.

>> Poronienie - przyczyny i objawy poronienia samoistnego

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu –  groźne powikłania

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu może doprowadzić do zaburzenia krzepnięcia krwi, zwłaszcza jeśli obumarły płód znajdował się w macicy przez długi czas. Jest to stan zagrożenia nie tylko zdrowia, lecz także życia matki.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – diagnostyka

Rozpoznanie stawia się na postawie badania USG, które wykazuje, że serce płodu nie bije.

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu – co dalej?

W przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czeka się dwa tygodnie, aż dojdzie do samoistnego poronienia (można o nim mówić, gdy ciąża trwa nie dłużej niż 22 tygodnie) lub do porodu przedwczesnego (można o nim mówić, gdy ciąża od 22. do 37. tygodnia).

Jeśli po tym czasie nie dojdzie do  samoistnego poronienia, podaje się syntetyczny analog prostaglandyny (dopochwowo lub podjęzykowo). Jego działanie polega na wywoływaniu skurczów macicy. Wykonuje się także łyżeczkowanie macicy w celu oczyszczenia jej z resztek tkanki płodowej. Gdy poronienie następuje do 7. tygodnia ciąży, macica oczyszcza się sama, tzn. z organizmu samoistnie zostaje wydalony zarodek wraz z całą tkanką płodową. Po 7. tygodniu ciąży z macicy usuwany zostaje zarodek i tylko część łożyska oraz błon płodowych, dlatego konieczne jest mechaniczne usuniecie pozostałości. W ciąży zaawansowanej wywołuje się poród drogami natury, stosując oksytocynę w kroplówce.

Cesarskie cięcie – w trosce o zdrowie i życie kobiety - wykonuje się tylko wtedy, gdy dziecko jest duże lub nieprawidłowo ułożone. Tzw. cesarka jest poważnym zabiegiem operacyjnym, który może doprowadzić do wielu powikłań. Poród naturalny jest więc bezpieczniejszy dla zdrowia i życia matki.

>> Jak przebiega poród martwego dziecka?

Przyczyny i objawy poronienia samoistnego WIDEO

Badania po urodzeniu martwego dziecka

Większość lekarzy przekonuje, że po pierwszym poronieniu nie są potrzebne specjalne badania. Jeśli kobieta chce znaleźć przyczynę poronienia, może wykonać potrzebną diagnostykę, ale na własny koszt. Lekarze zaczynają szukać nieprawidłowości dopiero wtedy, gdy kobieta poroni trzy razy. Wówczas wykonuje się badanie histopatologiczne, badanie immunologiczne (by ustalić, czy do poronienia nie doszło w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego kobiety), badanie genetyczne (zarówno płodu, jak i rodziców), badania w kierunku toksoplazmozycytomegaliiróżyczkilisteriozyopryszczki chlamydiozy, a także badania hormonalne (te najlepiej wykonać po kilku miesiącach od poronienia), badania wykrywające wady anatomiczne narządu rodnego (np. wady macicy).

Kiedy ponownie można zajść w ciążę?

Lekarze zalecają, aby z zajściem w kolejną ciążę poczekać przynajmniej 3-6 miesiące. Tyle czasu potrzebuje błona śluzowa  macicy, aby się zregenerować, a jajniki -  aby powrócić do swojej funkcji. Warto wiedzieć, że po ponownym zajściu w ciążę ryzyko poronienia wynosi 15–20 proc.

Polecamy wideo: Jak zapobiegać utracie ciąży?

Wg statystyk co szósta ciąża kończy się stratą nienarodzonego dziecka. Jest wiele przyczyn niepowodzeń położniczych. Począwszy od wad w budowie jaja płodowego, poprzez stany zapalne, zakażenia, choroby (np. cukrzyca), aż do wad budowy plemnika. Zapytaliśmy eksperta, w jaki sposób zapobiegaćutracie ciąży, jak przebiega poronienie i jakie są tego objawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE