Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

2020-09-10 8:51 redakcja
wszy
Autor: thinkstockphotos.com

Domowe sposoby na wszy są bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi pasożytami. Olejki eteryczne, ocet, płukanki z rozmarynu i eukaliptusa to naturalne środki ma wszawicę. Nie powodują skutków ubocznych i są bezpieczne dla delikatnej skóry głowy dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj jak pozbyć się wszawicy.

Domowe sposoby na wszy nie wywołują skutków ubocznych i są bezpieczne dla organizmu. Gotowe szampony na wszy i inne środki chemiczne często wywołują wysypkę i różnego rodzaju alergie. Zawarte w nich składniki mogą okazać się zbyt silne dla delikatnej skóry głowy dziecka.

Efekty działania domowych sposobów na wszy nie są natychmiastowe i trzeba stosować je regularnie, aby przekonać się o skuteczności ich działania. Obecnie znanych jest wiele naturalnych sposobów walki z wszami i gnidami. Jak pozbyć się wszy u dziecka domowymi sposobami?

Posłuchaj, jakie są domowe sposoby na wszy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści

  1. Domowe sposoby na wszy - dlaczego warto je znać?
  2. Domowy preparat na wszy z majonezu i octu
  3. Domowy sposób na wszy - mieszanka olejków eterycznych
  4. Ocet jabłkowy na wszy
  5. Domowe sposoby na wszy - oliwa z oliwek
  6. Napar z liści rozmarynu z eukaliptusem

Domowe sposoby na wszy - dlaczego warto je znać?

Znajomość domowych sposobów na wszy może okazać się przydatna w sezonach szczytowych w szkole i przedszkolu, podczas których dziecko najłatwiej może zarazić się wszami. Momenty podwyższonego ryzyka obejmują okres wakacji i początek roku szkolnego, gdy dzieci wracają z kolonii i obozów.

W tym czasie pasożyty u dziecka mogą łatwo przenosić się z jednej głowy na drugą, ponieważ dzieci przebywają ze sobą nieustannie, korzystając z tych samych łazienek i sypialni. Podobnie jest w okresie jesienno-zimowym, gdy pociechy zaczynają nosić czapki i szaliki.

Ważne jest, aby w tym czasie kontrolować głowę dziecka. Powinniśmy również uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.

Domowy preparat na wszy z majonezu i octu

To stara i skuteczna metoda na pozbycie się wszy. Majonez miesza się z octem w proporcji 2:1 i do powstałej mazi dodaje się 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem owadobójczym, skutecznie pomagającym w pozbyciu się wszy u dziecka.

Majonezową pastę należy dokładnie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Po kilku godzinach spłukać porządnie ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać codziennie przez tydzień. Nałożenie foliowego ręcznika i owinięcie głowy ręcznikiem zwiększy skuteczność domowego preparatu na wszy. Majonez zawiera olej, który udusi wszy.

Domowy sposób na wszy - mieszanka olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają właściwości, które pomogą wygrać walkę z wszami u dziecka. Najskuteczniejsze olejki, oprócz wspominanego olejku z drzewa herbacianego, to: jaśminowy, lawendowy, anyżowy, eukaliptusowy i kokosowy.

Wybrane olejki można zmieszać z oliwą z oliwek i wetrzeć we włosy i skórę głowy. Po upływie 30 minut należy spłukać włosy ciepłą woda i rozczesać specjalnym grzebieniem na wszy.

W aptece znajdziemy zwykłe grzebienie do wyczesywania wszy oraz elektroniczne i elektrostatyczne (cena: ok. 59 zł), które wytwarzają między ząbkami napięcie elektryczne (niegroźne dla człowieka), które zabija wszy i gnidy.

Ocet jabłkowy na wszy

To skuteczny domowy sposób na wszy. Uznaje się, że najlepiej zapobiega wszczepianiu się wszy we włosy. Wystarczy wymieszać 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu po czym wetrzeć w skórę głowy i włosy. Czynność należy powtarzać kilka razy w ciągu doby.

Domowe sposoby na wszy - oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek skutecznie udusi wszy. Wystarczy podgrzać naczynie oliwy i, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, nałożyć dokładnie na skórę głowy i włosy. Należy wcierać mieszankę kolistymi ruchami i nałożyć czepek kąpielowy.

Najlepsze efekty przynosi pozostawienie preparatu na noc. Rano należy spłukać włosy ciepłą wodą i dokładnie wyczesać grzebieniem. Zabieg należy powtarzać przez trzy dni z rzędu.

Napar z liści rozmarynu z eukaliptusem

Napar możemy przyrządzić sami lub kupić gotową mieszankę w sklepie zielarskim. Eukaliptus, poza działaniem odstraszającym wszelkie insekty i wszy, głęboko oczyszcza i wzmacnia włosy, a rozmaryn dodatkowo stymuluje ich wzrost.

Wystarczy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą liście rozmarynu i do ostudzonej mieszanki dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego. W nakładaniu preparatu postępujemy podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów na wszy. Ważne jest, aby po każdej kuracji dokładnie wyczesać włosy specjalistycznym grzebieniem.

Czytaj: Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Wszy w przedszkolu. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica?

Wesz łonowa - skąd się biorą wszy łonowe. Objawy, profilaktyka

Warto wiedzieć

Możemy również przygotować domowy preparat na wszy na bazie olejków, którym będziemy spryskiwać nie tylko skórę głowy, ale też ubrania, pościel i kanapy.

Wystarczy buteleczkę z atomizerem napełnić wodą destylowana z dodatkiem wódki i dodać po kilka kropli wybranych olejków eterycznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE