Czy jestem w ciąży? Jak sprawdzić, czy to ciąża?

2019-07-02 10:36

Jak sprawdzić i potwierdzić, czy naprawdę jestem w ciąży? Jaki test ciążowy wybrać i kiedy go zrobić? Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jak sprawdzić czy jesteś w ciąży. Podpowiadamy, co robić, gdy oczekiwana miesiączka się nie pojawia.

Ciąża
Autor: mjakmama24.pl Wczesne objawy ciąży mogą być mylące. Najlepiej jest wykonać test ciążowy i udać się do lekarza.

Spis treści

  1. Po ilu dniach od stosunku powinnaś zrobić test ciążowy? Zobacz film
  2. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Wczesne objawy ciąży
  3. Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Zrobić test ciążowy

Mdłości, brak miesiączki i tkliwe piersi to objawy, które najczęściej kojarzymy z ciążą. Czy słusznie? Po części na pewno, jednak wczesne objawy ciąży mogą być naprawdę różne.

Właśnie dlatego po upojnej nocy nie warto wpadać w panikę, tylko w miarę spokojnie (na tyle, na ile to możliwe) podejść do tematu. Kilka godzin po nocnych szaleństwach i tak nie będziesz mogła stwierdzić, czy to ciąża. Zwyczajnie nie ma takiej możliwości.

Po ilu dniach od stosunku powinnaś zrobić test ciążowy? Zobacz film

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Wczesne objawy ciąży

Tak jak napisałam - wczesne objawy ciąży mogą być naprawdę różne. Niektóre kobiety odczuwają wzmożony apetyt i ogromną chęć na konkretne potrawy, inne przeciwnie - najchętniej nie jadłyby niczego. Często mają mdłości, gdy są w ciąży. Jedne skaczą do góry z radości przez cały ten okres, inne są zmęczone i mają wahania nastrojów.

W pierwszym okresie ciąży można zaobserwować brak miesiączki, ale równie dobrze miesiączka może występować, dlatego jej pojawienie się (zwłaszcza, kiedy jest skąpa i krótsza niż zazwyczaj) nie musi oznaczać braku zapłodnienia, tylko krwawienie implantacyjne.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Zrobić test ciążowy

Test ciążowy możesz wykonać po ok. 7-10 dniach od zapłodnienia. Robienie go wcześniej nie ma sensu, ponieważ 6 dni trwa samo wędrowanie zapłodnionej komórki jajowej do macicy. Dopiero po tym okresie test ciążowy może coś wykazać - należy go jednak powtórzyć po kolejnych kilku dniach.

Wybranie testu ciążowego nie jest jednak takie łatwe. Produkty te dzielą się na trzy rodzaje: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Właściciwie różnią się między sobą tylko jedną rzeczą - sposobem przeprowadzania testu.