Czy jestem w ciąży? Jak sprawdzić, czy to ciąża?

2019-07-02 10:36 Katarzyna Stańczyk
Ciąża
Autor: mjakmama24.pl Wczesne objawy ciąży mogą być mylące. Najlepiej jest wykonać test ciążowy i udać się do lekarza.

Jak sprawdzić i potwierdzić, czy naprawdę jestem w ciąży? Jaki test ciążowy wybrać i kiedy go zrobić?  Podpowiadmay, co robić, gdy oczekiwana miesiączka się nie pojawia.

Mdłości, brak miesiączki i tkliwe piersi to objawy, które najczęściej kojarzymy z ciążą. Czy słusznie? Po części na pewno, jednak wczesne objawy ciąży mogą być naprawdę różne.

Właśnie dlatego po upojnej nocy nie warto wpadać w panikę, tylko w miarę spokojnie (na tyle, na ile to możliwe) podejść do tematu. Kilka godzin po nocnych szaleństwach i tak nie będziesz mogła stwierdzić, czy to ciąża. Zwyczajnie nie ma takiej możliwości.

Po ilu dniach od stosunku powinnaś zrobić test ciążowy? Zobacz film

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Wczesne objawy ciąży

Tak jak napisałam - wczesne objawy ciąży mogą być naprawdę różne. Niektóre kobiety odczuwają wzmożony apetyt i ogromną chęć na konkretne potrawy, inne przeciwnie - najchętniej nie jadłyby niczego. Często mają mdłości, gdy są w ciąży. Jedne skaczą do góry z radości przez cały ten okres, inne są zmęczone i mają wahania nastrojów.

W pierwszym okresie ciąży można zaobserwować brak miesiączki, ale równie dobrze miesiączka może występować, dlatego jej pojawienie się (zwłaszcza, kiedy jest skąpa i krótsza niż zazwyczaj) nie musi oznaczać braku zapłodnienia, tylko krwawienie implantacyjne.

Jak sprawdzić, czy jestem w ciąży? Zrobić test ciążowy

Test ciążowy możesz wykonać po ok. 7-10 dniach od zapłodnienia. Robienie go wcześniej nie ma sensu, ponieważ 6 dni trwa samo wędrowanie zapłodnionej komórki jajowej do macicy. Dopiero po tym okresie test ciążowy może coś wykazać - należy go jednak powtórzyć po kolejnych kilku dniach.

Wybranie testu ciążowego nie jest jednak takie łatwe. Produkty te dzielą się na trzy rodzaje: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Właściciwie różnią się między sobą tylko jedną rzeczą - sposobem przeprowadzania testu. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Ilona Wozniak
|

Ja też jestem chyba wciąż od miesiąca niemam miesiączki dziś wymiotowalam i zaczynają mnie piersi boleć a jeszcze nie zrobiłam testu co mam robić w takiej sytuacji

Alina
|

Witam.
Około 2 tyg temu zrobiłam Test wyszedł pozytywny. Ale druga kreska bylam jasna.
Po paru dniach dostalam krotki delikatny okres bez skrzepow. Rozczarowana mysle Ze doszlo do samoistnego poronienia dlatego nie dotarlam jeszcze do ginekologa. Od paru Don mam obrzekniete piersi. Biegam bardzo czesto do toalety. Ciagnie mnie podbrzusze (jestem juz Mama) od naciencia od ciecia cesarskiego do pepka.Nie wiem Co mam o tym myslec?

Aga
|

Właśnie ja mam taki problem że nie pamiętam dokładnie czy miałam miesiączke świta mi ze chyba tak bo 1 listopada i popadam w depresje że mogę być w ciąży ale nie wiem na pewno przydałby się domowy sposób na rozpoznanie ciąży ale nie wiem jak z domu nie wychodzę mam dziecko gdyby nie to kupiłabym test ale nie mam prawka a mam daleko do miasta.