Kłucie w pochwie w ciąży: przyczyny i leczenie

2016-04-15 15:46

Kłucie w pochwie to jedna z ciążowych dolegliwości. Poznaj przyczyny i leczenie kłucia w pochwie w ciąży. Kiedy jest to normalny objaw ciążowy a kiedy sygnał, że dzieje się coś niepokojącego?

pochwa, ciąża, ból
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Kłucie w pochwie jest groźne, gdy towarzyszy mu duża bolesność.

Spis treści

  1. Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy jest to normalne?
  2. Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy powinno niepokoić?
  3. Kłucie w pochwie: leczenie

Uczucie kłucia w pochwie często towarzyszy kobietom na różnych etapach ciąży. O ile w niektórych przypadkach – jest to objaw całkiem normalny, wynikający ze zmian, które zachodzą w organizmie ciężarnej, o tyle w pewnych sytuacjach ból kłujący w pochwie może być niepokojący i należy zgłosić go lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy jest to normalne?

Według lekarzy ginekologów kłucie w pochwie w ciąży na pewnych etapach jest czymś naturalnym. Zwykle wiąże się ono ze skurczami przepowiadającymi, które przygotowują narządy rodne do porodu. Szczególnie na ostatnim etapie ciąży – w okolicach 37. tygodnia taki ból może występować nawet często. To efekt rozciągania się i obkurczania narządów – taka wielka próba przed samym porodem. Dodatkowym bodźcem, który może nasilać ból, jest obniżona główka dziecka napierająca na szyjkę macicy.

Jeśli kłucie pojawia się w czasie trwania ciąży, nie musi być od razu czymś niepokojącym. Powodem bólu może być bowiem rozluźnianie się łączeń kości miednicy, na skutek rosnącego dziecka. To zjawisko częściej występuje u kobiet, które będą rodzić po raz kolejny. Zwykle pomaga założenie pasa ciążowego, który podtrzyma brzuch i ulży w bólu. Kłucie w pochwie ma prawo pojawić się również na samym początku ciąży, co jest następstwem zapłodnienia i oznaką zagnieżdżania się zarodka.

Krwawienia w ciąży

Kłucie w pochwie w ciąży: kiedy powinno niepokoić?

Czerwona lampka powinna się zapalać zawsze, kiedy zachodzi duża bolesność. Jeśli kłucie w pochwie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wywołuje duże cierpienie – wcale nie musi być zwykłym objawem ciąży. Zamiast się męczyć, kobieta powinna zgłosić się z silnym bólem na izbę przyjęć w szpitalu. Ponadto, zawsze należy zwracać uwagę na inne objawy, które towarzyszą kłuciu w pochwie. Jeśli występują równocześnie z bólem, jest to sytuacja niepokojąca. Na tyle, by natychmiast udać się do szpitala. Objawy, które powinny niepokoić przyszłą mamę to: gorączka, silne mdłości, krwawienie z dróg rodnych, omdlenia, intensywne bóle brzucha i podbrzusza. W takich sytuacjach kłucie w pochwie w ciąży może np. oznaczać niewydolność szyjki macicy czy ryzyko przedwczesnego porodu.

Odrębnym problemem, na który może wskazywać uczucie kłucia w pochwie są wszelkie infekcje dróg moczowych. To częsta dolegliwość przyszłych mam. Zwykle kłuciu towarzyszą inne objawy stanu zapalnego np. ból przy oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, częste oddawanie moczu czy intensywny nieprzyjemny zapach moczu. Kłucie może też być oznaką infekcji pochwy, poza świądem i żółtawymi upławami.

Kłucie w pochwie: leczenie

Jeśli przyszła mama narzeka na ból pochwy w ciąży, a nie odczuwa innych objawów, może zgłosić tę dolegliwość swojemu ginekologowi podczas kontrolnej wizyty. W przypadku, gdy jednak pojawiają się objawy lub kłucie jest silne, nie można zwlekać z wizytą i wówczas najlepiej udać się bezpośrednio na izbę przyjęć szpitala położniczego. Leczenie tej dolegliwości zależy od jej przyczyny. Zwykle samego, naturalnie występującego uczucia kłucia w pochwie się nie leczy. Ciężarna może uśmierzać ból np. nospą lub ciepłą kąpielą. Jeśli jednak kłucie w pochwie oznacza stan zapalny - lekarz jest niezbędny, by zalecić właściwe leczenie (najczęściej antybiotykoterapię). W przypadku problemów z szyjką macicy czy innych komplikacji, które niosą ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu – kobieta może zostać skierowana na oddział ginekologiczny i tam być odpowiednio leczona. W takich przypadkach kobiecie zaleca się leżenie do końca ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza