Kołatanie serca w ciąży: czy palpitacje serca to przyczyna do niepokoju?

2021-09-22 15:23

Kołatanie serca w ciąży jest niewątpliwie stresującym przeżyciem. Uczucie nieregularnej pracy czy ból serca zawsze budzi w nas niepokój. W okresie ciąży, a więc w czasie wzmożonego wysiłku dla organizmu, wiele kobiet boryka się z tym problemem kołatania serca. Najczęściej nie jest to jednak nic groźnego. Sprawdź, co jest przyczyną kołatania serca w ciąży i dowiedz się, czy masz powody do niepokoju.

Kołatanie serca w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com|mjakmama24.pl Kołatanie serca w ciąży jest niepokojące, ale nie musi oznaczać nic groźnego.

Ciąża, mimo że stanowi naturalny stan fizjologiczny organizmu kobiety, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Zmiany w ciele obejmują zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe, piersi, narządy wydzielania wewnętrznego oraz w znacznym stopniu układ krążenia, w tym kołatanie serca.

Spis treści

 1. Kołatanie serca w ciąży: wpływ ciąży na pracę serca
 2. Kołatanie serca w ciąży: stres
 3. Kołatanie serca w ciąży: wysiłek fizyczny
 4. Kołatanie serca w ciąży: nadczynność tarczycy
 5. Kołatanie serca w ciąży: kiedy udać się do lekarza?
Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?

Kołatanie serca w ciąży: wpływ ciąży na pracę serca

Ciąża to bardzo trudny czas dla układu krążenia, mogą wystąpić palpitacje serca. W tym okresie znacząco zwiększa się objętość krwi o ok. 40-50 proc., a u ciężarnych z otyłością wartość ta może wynieść nawet 80-100 proc. Oznacza to, że serce musi bić częściej, aby przepompować tak dużą ilość krwi i utrzymać odpowiednie ciśnienie. Próbą dla serca jest również sam poród, a także okres połogu, gdy zaistniałe zmiany wracają do stanu pierwotnego.

Przeczytaj: Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

Kołatanie serca w ciąży: stres

Kołatanie serca może wywołać stres, który może zakłócać pracę serca nawet u całkiem zdrowych i niebędących w ciąży kobiet. Kobiety ciężarne, ogarnięte huśtawką hormonalną i zmianami nastrojów, są bardziej na to narażone. Troska o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka stanowi dla przyszłej mamy niemałe źródło negatywnych emocji. Bardzo ważne jest w tym czasie wsparcie bliskich osób, które pozytywnie oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa ciężarnej i pozwala zapanować nad szkodliwymi czynnikami emocjonalnymi. Pamiętajmy, że stres w tym okresie powoduje dodatkowe przeciążenie i tak już mocno eksploatowanego układu krążenia.

Kołatanie serca w ciąży: wysiłek fizyczny

O tym, że w ciąży warto zadbać o aktywność fizyczną, wie każda przyszła mama. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywny wysiłek dodatkowo obciąża nasze serce i może wywołać dziwne bicie serca. Podczas forsownych ćwiczeń znacząco zwiększa się zapotrzebowanie naszych komórek na tlen, co bezpośrednio prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia pracy tego narządu. U niektórych kobiet prowadzi to do tachykardii, a więc do zwiększonej i nieregularnej częstotliwości bicia serca. Aktywność ruchowa jest jak najbardziej wskazana, ale nie zapominajmy, aby wysiłek dozować ostrożnie i wsłuchując się w potrzeby swojego organizmu.

Przeczytaj: Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Kołatanie serca w ciąży: nadczynność tarczycy

W ciele ciężarnej kobiety występują silne zawirowania hormonalne. U niektórych pań pojawia się nadczynność tarczycy. Zazwyczaj wywołana jest ona działaniem hormonu łożyskowego – HCG. Substancja ta działa podobnie jak TSH, a więc pobudza tarczycę do wyrzutu hormonów. Nadczynność tego organu podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, a stąd już tylko krok do zaburzeń rytmu pracy serca. Na szczęście nadczynność tarczycy, wywołana aktywnością hormonów ciążowych, ustępuje po rozwiązaniu. Nie wymaga więc żadnego leczenia.

Kołatanie serca w ciąży: kiedy udać się do lekarza?

Jednorazowa nieregularność w pracy serca nie stanowi jeszcze powodu do zmartwień. Zwłaszcza, jeśli incydent ten wiążemy z sytuacją stresową bądź nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jeżeli jednak takie objawy pojawiają się u nas częściej, a dodatkowo występują u nas:

 • mdłości,
 • duszności,
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
 • zawroty głowy,
 • nadmierna potliwość,
 • uderzenia gorąca.

To taka sytuacja wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby w trakcie pojawienia się dolegliwości, sprawdzić ciśnienie krwi. Pomiar ten z pewnością będzie pomocny dla lekarza przy ustalaniu rozpoznania.

Przeczytaj: Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży

Co wiesz o badaniach w ciąży?

Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza