Kołatanie serca w ciąży: czy palpitacje serca to przyczyna do niepokoju?

2015-05-04 9:56 Wioletta Rupińska
Kołatanie serca w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com|mjakmama24.pl Kołatanie serca w ciąży jest niepokojące, ale nie musi oznaczać nic groźnego.

Kołatanie serca w ciąży jest niewątpliwie stresującym przeżyciem. Uczucie nieregularnej pracy czy ból serca zawsze budzi w nas niepokój. W okresie ciąży, a więc w czasie wzmożonego wysiłku dla organizmu, wiele kobiet boryka się z tym problemem kołatania serca. Najczęściej nie jest to jednak nic groźnego. Sprawdź, co jest przyczyną kołatania serca w ciąży i dowiedz się, czy masz powody do niepokoju.

Ciąża, mimo że stanowi naturalny stan fizjologiczny organizmu kobiety, nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Zmiany w ciele obejmują zewnętrzne i wewnętrzne narządy płciowe, piersi, narządy wydzielania wewnętrznego oraz w znacznym stopniu układ krążenia, w tym palpitacje serca.

Kołatanie serca w ciąży: wpływ ciąży na pracę serca

Ciąża to bardzo trudny czas dla układu krążenia, mogą wytąpić palpitacje serca. W tym okresie znacząco zwiększa się objętość krwi o ok. 40-50 proc., a u ciężarnych z otyłością wartość ta może wynieść nawet 80-100 proc. Oznacza to, że serce musi bić częściej, aby przepompować tak dużą ilość krwi i utrzymać odpowiedne ciśnienie. Próbą dla serca jest również sam poród, a także okres połogu, gdy zaistniałe zmiany wracają do stanu pierwotnego.

Czytaj także: >> Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie >>

Kołatanie serca w ciąży: stres

Kołatanie serca może wywołać stres, który może zakłócać pracę serca nawet u całkiem zdrowych i niebędących w ciąży kobiet. Kobiety ciężarne, ogarnięte huśtawką hormonalną i zmianami nastrojów, są bardziej na to narażone. Troska o zdrowie i życie nienarodzonego dziecka stanowi dla przyszłej mamy niemałe źródło negatywnych emocji. Bardzo ważne jest w tym czasie wsparcie bliskich osób, które pozytywnie oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa ciężarnej i pozwala zapanować nad szkodliwymi czynnikami emocjonalnymi. Pamiętajmy, że stres w tym okresie powoduje dodatkowe przeciążenie i tak już mocno eksploatowanego układu krążenia.

Kołatanie serca w ciąży: wysiłek fizyczny

O tym, że w ciąży warto zadbać o aktywność fizyczną, wie każda przyszła mama. Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywny wysiłek dodatkowo obciąża nasze serce i może wywołać dziwne bicie serca. Podczas forsownych ćwiczeń znacząco zwiększa się zapotrzebowanie naszych komórek na tlen, co bezpośrednio prowadzi do zwiększenia ciśnienia tętniczego i przyspieszenia pracy tego narządu. U niektórych kobiet prowadzi to do tachykardii, a więc do zwiększonej i nieregularnej częstotliwości bicia serca. Aktywność ruchowa jest jak najbardziej wskazana, ale nie zapominajmy, aby wysiłek dozować ostrożnie i wsłuchując się w potrzeby swojego organizmu. 

Czytaj także: >> Siłownia w ciąży: jakie ćwiczenia może wykonywac przyszła mama? >>

Kołatanie serca w ciąży: nadczynność tarczycy

W ciele ciężarnej kobiety występują silne zawirowania hormonalne. U niektórych pań pojawia się nadczynność tarczycy. Zazwyczaj wywołana jest ona działaniem hormonu łożyskowego – HCG. Substancja ta działa podobnie jak TSH, a więc pobudza tarczycę do wyrzutu hormonów. Nadczynność tego organu podwyższa ciśnienie tętnicze krwi, a stąd już tylko krok do zaburzeń rytmu pracy serca. Na szczęście nadczynność tarczycy, wywołana aktywnością hormonów ciążowych, ustępuje po rozwiązaniu. Nie wymaga więc żadnego leczenia.

Kołatanie serca w ciąży: kiedy udać się do lekarza?

Jednorazowa nieregularność w pracy serca nie stanowi jeszcze powodu do zmartwień. Zwłaszcza, jeśli incydent ten wiążemy z sytuacją stresową bądź nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Jeżeli jednak takie objawy pojawiają się u nas częściej, a dodatkowo występują u nas:

  • Mdłości
  • Duszności
  • Uczucie ucisku w klatce piersiowej
  • Zawroty głowy
  • Nadmierna potliwość
  • Uderzenia gorąca

To taka sytuacja wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, aby w trakcie pojawienia się dolegliwości, sprawdzić ciśnienie krwi. Pomiar ten z pewnością będzie pomocny dla lekarza przy ustalaniu rozpoznania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE