Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

2019-10-23 14:39 Anna Kuliberda
Ból brzucha w ciąży
Autor: thinkstockphotos.com Twardniejący brzuch w ciąży może być oznaką zbliżającego się porodu przedwczesnego.

Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszą kobietom w zaawansowanej ciąży. Na szczęście, nie zawsze takie odczucie powinno  być powodem do niepokoju  - czasem to całkowicie naturalne i niegroźne skurcze przepowiadające. Przeczytaj albo posłuchaj kiedy twardniejący brzuch może być oznaką jakiś nieprawidłowości?

Każda ciężarna po 20. tygodniu ciąży odczuwa bezbolesne skurcze macicy zwane skurczami Braxtona- Hicksa, inaczej przepowiadającymi. Powodują one chwilowe twardnienie brzucha (od góry do dołu), dają uczucie napięcia – trwają od kilkudziesięciu sekund do kilku minut i mogą zdarzać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Przybierają na częstotliwości wraz ze zbliżaniem się terminu porodu.

To objaw całkowicie normalny dla zaawansowanej i zdrowej ciąży i wynika on z przygotowywania się macicy do porodu, ale może też być powiązany z ruchami samego dziecka.

Czytaj: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Twardniejący brzuch w ciąży: kiedy jest to niepokojące?

Nie każde napięcie się brzucha oznacza skurcz Braxtona-Hicksa. Nie ma o nim mowy w momencie, gdy twardnienie brzucha trwa dłużej, jest bardziej intensywne (nasila się z każdym skurczem) i towarzyszy mu ból (ból miesiączkowy, ból pleców) lub inne niepokojące objawy (np. krwawienie, odejście czopu czy wód płodowych).

Jeśli dzieje się tak długo przed przewidywanym terminem rozwiązania ciąży, wówczas może być to raczej znak zbliżającego się porodu przedwczesnego i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. W takiej sytuacji mówi się nawet o zagrożeniu dla życia dziecka.

Najczęstsze przyczyny bólu brzucha w ciąży - WIDEO

 

Co robić, gdy twardnieje brzuch w ciąży?

Jeśli twardnienie brzucha nas niepokoi, bo trwa za długo lub powoduje uczucie dyskomfortu, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, jest odpoczynek. Czasem przedwczesne skurcze są efektem przeciążenia i przemęczenia, dlatego w tym przypadku należy zaniechać pracy fizycznej, usiąść lub położyć się i miarowo oddychać.

Zazwyczaj skurcze po jakimś czasie odpoczynku ustępują, ale jeśli się tak nie stanie i np. pojawia się bolesność, na którą nie pomaga lek rozkurczowy i ciepła kąpiel (nie gorąca!) albo dodatkowo występuje krwawienie, może mieć to związek ze skracaniem się szyjki macicy i ryzykiem porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji nie ma na co czekać i należy udać się do szpitala.

Czytaj: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz zbyt wcześnie >>

Jak ograniczyć twardnienie brzucha w ciąży?

Choć ciąża to nie choroba, należy dobrze oceniać swoje możliwości i nie przeciążać się. By zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia, powinno się powstrzymać od ciężkich prac fizycznych – wysiłek może wywołać niebezpieczne skurcze.

Lekarze zalecają również picie dużej ilości płynów, bo odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów. Podstawą jest jednak wsłuchiwanie się w sygnały płynące z organizmu. Wczesne wykrycie częstego twardnienia brzucha pozwoli np. podjąć skuteczne leczenie środkami podtrzymującymi ciążę i przeciwdziałać nasilaniu się skurczów.

Polecamy wideo: bóle brzucha w ciąży

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
EMIGRANTKA
|

Jestem w 23 tygodniu ciąży, brzuch zaczyna rosnac coraz intensywniej, mam za sobą mdłości w pierwszym trymestrze (całodobowe), bóle kręgosłupa, brzuch twardnieje mi po cięższym dniu. Chcę już termin, nie znoszę dobrze tego stanu. Czuje sie coraz mniej atrakcyjna, moje piersi popękały i mam na nich okropne, ciemne żyły oraz rozstępy. Seks jest dla mnie męczący bo cierpię również na ciągle wzdęcia, gazy i zaparcia. Odżywiam się tak jak należy ale co z tego? Mała jest zdrowa i to jest najważniejsze ale nie uważam, żę ciąża jest cudowna i że nie wolno narzekać.

margarettkaa
|

Dobrze napisane.

Anna Kuśnierczak
|

Jak słyszę tekst ciaza to nie choroba to mnie coś trafia !!!! Jeszcze 5 lat temu miałam tak samo aż nie przekonałam się ze niestety w niektórych przypadkach to jest choroba . Staraliśmy się i dziecko 3 lata i nareszcie nadszedł ten dzień kiedy test pokazał 2 kreski szczscie :-) piękne :-) no i się zaczęło .... chodziłam na NFZ do Pani doktor "bo ciaza to nie choroba " i przecież kontrola raz na miesiąc wystarczy ..... niestety nie wystarczyła .... ogromny ból pleców od początku ciąży , wymioty non stop przez całe dnie , paskudny nastrój , przeziębienie ... Ale wszystko ok widocznie tak musi być.... W końcu to ciaza a cioza " to nie choroba " . Kolokwia , sesja egzaminacyjna , załodze semestr i dziekanka. Poniedziałek , 19 tydzień ciąży , godz 8 rano makeap , włosy mi konferencja i 11 na uczelni .... ups troszke mokro sie zrobilo ide do lazienki i stalo sie to co najgorsze plamka krwi ... tel do meza wracaj z pracy , tel do przyjaciolki przychodz.... i jazda do szpitala , nie jest źle jakoś wyczuli tętno dziecka , uspokoilo mnie to lecz nie na długo... prosimy na zabiegowy ginekologia przeprowadza badanie .... niestety przykro mi poronienie w toku..... moja mała kruszynka żyła 2 godz ważył 200 g i mierzył 20 cm . Każą ciaza to choroba mije drogie i trzeba uważać bo nigdy nie wiadomo co się zdarzy .... teraz mam szew założony mam syna i aktualnie 7 mc coreczka :-) Ale nigdy nie zapomnimy o Jasiu naszym małym aniołki strozu tam na górze :-)