Listerioza w ciąży - objawy i leczenie. Jak uniknąć chorób odzwierzęcych

2018-07-11 9:40

Listerioza - choroba wywoływana przez Gram-dodatnie pałeczki Listeria monocytogenes - to obok toksoplazmozy jedna z najpoważniejszych chorób odzwierzęcych. Listerioza ma też podobne objawy. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie i czy listerioza jest równie groźna jak toksoplazmoza.

toksoplazmoza listerioza
Autor: _photos.com Zarówno listerioza, jak i toksoplazmoza czy salmonella to choroby odzwierzęce, którymi można zarazić się również drogą pokarmową.

Spis treści

 1. Listerioza w ciąży jest równie groźna dla dziecka jak toksoplazmoza
 2. Jak uniknąć chorób odzwierzęcych?
 3. Jak sprawdzić czy kot jest zarażony?
 4. Polecamy wideo: Jak prawidłowo myć ręce?

Zarówno listerioza, jak i toksoplazmoza czy salmonella to choroby, którymi można zarazić się również drogą pokarmową. Najbardziej niebezpieczne są surowe produkty – przede wszystkim mięso, ale i warzywa oraz owoce, które miały styczność z zakażoną glebą, jajka czy mleko „prosto od krowy”. Dlatego kobieta w ciąży powinna unikać wszystkich surowych potraw, np. tatara, a jajka i owoce przed zjedzeniem dobrze umyć lub sparzyć wrzątkiem. W czasie tych wyjątkowych 9 miesięcy warto również zrezygnować z prac ogrodowych, nie tylko ze względu na rosnący brzuszek. W ziemi ogrodowej mogą znajdować się cysty, które potrafią przeniknąć do organizmu np. przez uszkodzoną skórę czy niewielką rankę.

>> Jak gotować warzywa, by nie straciły wartości odżywczych?

Listerioza w ciąży jest równie groźna dla dziecka jak toksoplazmoza

Obie choroby łączy brak objawów (lub lekkie, przypominające infekcję) oraz źródło: najczęściej jest nim zakażone jedzenie (surowe mięso, warzywa, mleko) lub kontakt z chorym zwierzęciem. Listeriozę wywołuje bakteria, która może znajdować się w odchodach psów, kotów, koni, owiec, zwierząt futerkowych lub ptaków. Gdy na listeriozę zachoruje kobieta w ciąży, pojawia się ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Częstym skutkiem choroby jest też zakażenie noworodka, które może skończyć się groźnym zapaleniem płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych. Kobieta po przebytej w ciąży listeriozie może stać się bezpłodna.

Ponieważ choroby odzwierzęce w ciąży, takie jak literioza i toksoplazmoza są groźne dla dziecka, dlatego nalezy wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Tym bardziej że narosło wokół nich wiele mitów. Kontakt z pupilem może, ale nie musi być niebezpieczny dla dziecka rosnącego w brzuchu mamy. Zobacz jak uniknąć ryzyka.

>> Toczeń a ciąża – przyczyny, objawy, leczenie

Jak uniknąć chorób odzwierzęcych?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobami odzwierzęcymi wystarczy przestrzegać kilku zasad i dbać o higienę.

Tego nie należy robić:

 • Nie czyść kuwety swojego kota ani klatki chomika czy świnki morskiej. Jeśli musisz, rób to w rękawicach, a potem dokładnie umyj ręce. Kuwetę sparz wrzątkiem, by zabić znajdujące się na niej mikroorganizmy;
 • Nie baw się z nieznanymi ci zwierzętami, które mogą być nieszczepione lub chore;
 • Nie jedz surowego mięsa, np. tatara, ani nieumytych surowych warzyw i owoców nieznanego pochodzenia;
 • Nie pracuj w ogródku, przesadzaj kwiaty tylko w rękawicach, by unikać kontaktu z ziemią.
>> Tatar a ciąża. Czy w ciąży można jeść surowe mięso?

To zrób koniecznie:

 • Wykonaj badania serologiczne i na toksoplazmozę;
 • Zbadaj kota w kierunku toksoplazmozy. Jeśli jest zdrowy, nie pozwalaj mu wychodzić na dwór, by się nią nie zaraził od innych zwierząt;
 • Gotuj mleko wiejskie, jajka sparz wrzątkiem przed przyrządzeniem.
>> Ciąża a zwierzęta domowe

Jak sprawdzić czy kot jest zarażony?

Prawdopodobieństwo, że zarazisz się groźną chorobą od zadbanego domowego zwierzaka, jest niewielkie. Gdy chcesz mieć pewność, że twój kot nie choruje na toksoplazmozę, oddaj do badania próbkę jego kału.

Polecamy wideo: Jak prawidłowo myć ręce?

Mycie rąk - to z pozoru prosta czynność. Ale czy jesteś pewna że robisz ją właściwie? Odpowiednia higiena rąk pozwoli ustrzec się przed wieloma chorobami. Na filmie przedstawiamy, jak myc ręce, aby byly naprawde czyste.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza