Nastrój w ciąży: sposoby na to, jak go sobie poprawić
Nastrój w ciąży - może z nim być różnie. Choć obniżenie nastroju kojarzy się głównie z okresem po porodzie, to czasem pojawia się także w ciąży. Ale są sposoby, by nie dać się smutkom. Sprawdź, jak dbać o nastrój w ciąży: oto sposoby na to, jak go sobie poprawić.

Spis treści
- Nastrój w ciąży: pozytywne nastawienie
- Nastrój w ciąży: mniej stresu, więcej luzu
- Nastrój w ciąży: rozmowy z bliskimi
- Nastrój w ciąży: drobne przyjemności
- Nastrój w ciąży: odżywianie i suplementy
- DHA zapobiega depresji poporodowej
Niemal powszechnie uważa się ciążę za okres wyjątkowo radosny i pełen nadziei. I najczęściej tak właśnie jest. Ale nie zawsze – czasami zdarzają się gorsze chwile i okresy. Bywa, że przyszła mama odczuwa tyle obaw i lęków związanych ze swoją przyszłością czy stanem zdrowia dziecka, że jej nastrój bardzo się obniża. Niekiedy można nawet mówić o depresji – dotyka ona ok. 10 proc. kobiet w ciąży. To już bardzo poważny stan – o tyle trudny, że w ciąży nie stosuje się wielu leków antydepresyjnych. Dlatego warto temu zapobiegać: zarówno sama ciężarna, jak i jej najbliżsi powinni dbać o jej dobrostan psychiczny. I nawet gdy czasem pojawią się niepokojące myśli, trzeba umieć sobie z nimi poradzić, by nie stały się dominujące. Podpowiadamy, w jaki sposób zapobiegać psychicznym dołkom i poprawić sobie nastrój w ciąży.
>> Samopoczucie kobiety w ciąży - poradnik
Nastrój w ciąży: pozytywne nastawienie
Choć ciąża bywa trudna, staraj się zachowywać pogodę ducha i optymistyczne nastawienie do życia. Myśl o tym, że pojawienie się dziecka dostarczy ci tylu uczuć, wzruszeń i doświadczeń, że nie da się tego porównać z niczym, co przeżyłaś dotąd. Nie zakładaj z góry, że na pewno będą jakieś problemy – nawet jeśli się pojawią, to można je pokonać. Nie ty pierwsza przecież zostaniesz mamą!
>> Depresja w ciąży – jak reagować, kiedy ciąża wywołuje depresję?
Nastrój w ciąży: mniej stresu, więcej luzu
Staraj się zapobiegać sytuacjom stresowym i dbaj o swoje dobre samopoczucie. Dużo śpij i odpoczywaj. Kładź się spać wcześniej, bo potrzebujesz 9–10 godzin snu na dobę. Świetnym relaksem jest lektura lub słuchanie muzyki. Dowiedziono, że spokojna, harmonijna muzyka obniża ciśnienie, poprawia oddychanie, ułatwia rozluźnienie całego ciała. Także aktywność fizyczna świetnie wpływa na psychikę, bo podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny – hormony radości. Bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała. Nie możesz mieć tyle obowiązków – rób tyle, ile możesz i chcesz.
Nastrój w ciąży: rozmowy z bliskimi
Bardzo ważne jest, abyś miała chociaż jedną bliską osobę, z którą możesz się podzielić swymi najskrytszymi myślami. Nie zamykaj się w sobie, gdy masz problem. Rozmawiaj o tym z bliskimi, mów partnerowi, mamie czy przyjaciółce o swoich wątpliwościach, obawach, troskach. Nie ukrywaj nawet skrajnych emocji – masz do nich prawo. A gdy to nie wystarcza i czujesz się zupełnie sama ze swoimi kłopotami, poszukaj fachowej pomocy u psychologa.
>> Sen w ciąży: czy w ciąży można się wyspać? >>
Nastrój w ciąży: drobne przyjemności
Od czasu do czasu zrób coś, co po prostu sprawi ci frajdę. To może być spotkanie z przyjaciółkami przy kawie, zjedzenie czegoś, co bardzo lubisz, kupno jakiegoś drobiazgu czy wizyta u fryzjera lub kosmetyczki. Ciąża to też dobra okazja, by spróbować czegoś nowego? Może to być na przykład profesjonalny masaż albo wizyta w grocie solnej. Wszystko, co sprawi ci radość, jest teraz jak najbardziej pożądane.
Nastrój w ciąży: odżywianie i suplementy
Pewne składniki jadłospisu poprawiają samopoczucie. Chodzi głównie o produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, magnez i witaminę D3: tłuste ryby morskie, orzechy, pestki, banany, kakao, węglowodany złożone. Oprócz diety ważne jest też stosowanie suplementów z kwasem tłuszczowym DHA i witaminą D3. Oba te składniki mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka depresji.
DHA zapobiega depresji poporodowej
Już w latach 90. XX w. zauważono związek między kwasami tłuszczowymi omega-3 a depresją. W 1998 r. w magazynie „Lancet” Joseph Hibbeln opisał silną zależność między spożyciem ryb a występowaniem depresji w różnych populacjach: im mniejsze spożycie ryb, tym więcej przypadków depresji. Potwierdziło to kilka badań, m.in. badanie z 2011 r. przeprowa-dzone na University of Connecticut (USA), w którym wykazano, że kobiety, które od 24. tygodnia ciąży do porodu przyjmowały tran (300 mg DHA), były znacznie mniej narażone na depresję po porodzie niż kobiety, które przyjmowały olej kukurydziany.