Nie przegap tych sygnałów. Oto 6 oznak, które wskazują, że możesz mieć depresję ciążową

2023-03-06 14:48

Gdy ciąża jest trudnym czasem, łatwo przeoczyć sygnały, które zwiastują poważniejszy problem, czyli depresje ciążową. To dolegliwość, która dotyka od 12 do 19 proc. kobiet i sprzyja późniejszej depresji poporodowej. Oto 6 sygnałów, które wskazują na tę chorobę.

Kobieta w ciąży, trzymająca się za głową
Autor: Getty images Nie przegap tych sygnałów. Oto 10 oznak, które wskazują, że możesz mieć depresję ciążową

Ciąża nie zawsze jest cudownym stanem. Nie każda kobieta oczekująca dziecka unosi się centymetr nad ziemią ze szczęścia i nie pozuje do zdjęć na ukwieconej łące w wianku na głowie. Gdy 9 miesięcy jest po prostu trudnym czasem, w którym np. zmagasz się z problemami zdrowotnymi, dolegliwościami ciążowymi, a nawet walką o zagrożoną ciążę, łatwo przeoczyć sygnały, które zwiastują poważny problem, czyli depresję ciążową. Oto oznaki, które powinny skłonić cię do wizyty u lekarza.

Spis treści

  1. Skąd się bierze depresja ciążowa?
  2. Kiedy mówimy o depresji ciążowej?
  3. Kto jest najbardziej narażony na depresję ciążową?
Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Skąd się bierze depresja ciążowa?

Ciąża może być bardzo emocjonalnym przeżyciem. Nie zawsze jest planowana, nie zawsze jest oczekiwana, bywa trudna ze względu na mdłości, zmęczenie, bóle. Czasem wiąże się ze zmianami, na które kobieta nie była gotowa – przerwą w pracy, koniecznością leżenia w łóżku. Depresja prenatalna może być wywołana przebytą traumą lub wydarzeniem, konfliktem z partnerem czy poronieniem. Sytuacji nie ułatwiają również ciążowe hormony, które mogą wpływać na emocje, sen i samopoczucie.  

Depresja w ciąży jest bardziej powszechna niż myślisz. Nie jest tak częsta, jak poporodowa, ale dotyka – jak podają statystyki – kilkanaście procent przyszłych mam.

To choroba, do której przyznać się jest jeszcze trudniej niż do depresji po urodzeniu dziecka. Otoczenie oczekuje od ciężarnych, że będą tryskać szczęściem i radością, więc jak powiedzieć komuś, że zamiast tego jesteś przepełniona smutkiem lękiem i innymi negatywnymi emocjami?

Pamiętaj, depresja to choroba: nie zależy od ciebie i nie jest powodem do wstydu. To  stan zdrowia psychicznego, a nie oznaka słabości.

Czytaj również: Zmiany w ciąży - zmienia się nie tylko brzuch

Czy można stosować leki antydepresyjne w ciąży? Jak leczyć depresję ciążową?

Kiedy mówimy o depresji ciążowej?

Objawy depresji ciążowej i każdej innej są podobne. Depresje ciążowa wyróżnia fakt, że występuje w okresie oczekiwania na dziecko. Można ją podejrzewać, jeśli jej oznaki występują przez całe tygodnie lub miesiące ciąży. 

Smutek, lęk, poczucie beznadziejności mogą mieć różne natężenie i mogą wpływać na kobiety na różne sposoby. Często pozostawiają ślady na długo i przeradzają się w depresje poporodową.

Dlatego warto obserwować siebie i swój organizm, a w przypadku niepokojących sygnałów, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, zwrócić się o pomoc do swojego położnika lub lekarza rodzinnego. Jakie to sygnały? Oto 6 oznak, że możesz cierpieć na depresję ciążową.  

Uporczywy lęk

Poczucie strachu przed tym, co ma nastąpić już wkrótce, obawy czy sobie poradzisz w nowej roli, lęk przed bólem porodowym i rewolucją, która następuje wraz z narodzinami dziecka, to normalne uczucia kobiet w ciąży.

Jeśli jednak lęk paraliżuje cię i nie pozwala myśleć o niczym innym, zabija radość z życia i powoduje u ciebie drażliwość, bezsenność czy objawy paniki (przyspieszone tętno, uczucia gorąca itd.), to znak, że nie jest to normalny objaw ciąży, ale oznaka depresji. 

Niska samoocena

Nietypowym objawem depresji ciążowej jest niższą samoocena: masz wrażenie, że nie nadajesz się na matkę i nie poradzisz sobie z wyzwaniami, które przed tobą stoją. Takie uczucia często hamują kobiety przed próbowaniem nowych rzeczy, wychodzeniem do ludzi, a nawet wykonywaniem codziennych obowiązków.

Słaby przyrost masy ciała

W ciąży zazwyczaj przybiera się na wadze, ale kobiety z depresją ciążową często chudną. To wynik utraty apetytu – objawów typowych dla stanu przewlekłego stresu i obniżonego nastroju. Depresja może  utrudniać stosowanie zdrowej diety, co może zagrozić zdrowiu dziecka. Jeśli nie tyjesz, a chudniesz w ciąży, omów tę kwestię z położnikiem.

Bezsenność

W okresie ciąży czasem trudno zasnąć - dolegliwości ciążowe, duży brzuch utrudnia spokojny sen. Ale zamian wzorców snu to jedno, a ciągła bezsenność wywołana depresją - to drugie, zwłaszcza w połączeniu z innymi skutkami ubocznymi, np. zespołem niespokojnych nóg. 

Niskie libido

Popęd seksualny zmienia się na przestrzeni 9 miesięcy ciąży, ale jego całkowity brak jest typowym objawem depresji. Niskie libido może być skutkiem ubocznym ciąży, ale w połączeniu z innymi wymienianymi tu objawami, może świadczyć o problemach psychicznych.  

Brak energii

Senność na początku ciąży i zmęczenie w trzecim trymestrze są normalnym stanem. Niepokój powinien budzić całkowity brak energii. Objawem depresji jest całkowita bezsilność, brak ochoty na wstanie z łóżka i wykonanie jakiejkolwiek czynności. Jeśli twoja energia nie wzrasta niezależnie od tego, jak się czujesz i ile spałaś - może to wskazywać na depresję.

Kto jest najbardziej narażony na depresję ciążową?

Badania pokazują, że na depresję ciążową najbardziej narażone są kobiety, które przeżywają ją bez wsparcia otoczenia. Może to być sytuacja, w której kobieta zostaje sama, bo partner nie zaakceptował jej stanu czy gdy rodzina z jakiegoś powodu krytykuje jej decyzje o dziecku.

Depresja częściej dotyka kobiety, które zaszły w ciążę nieplanowaną, które doświadczają przemocy ze strony partnera, a także przyszłe matki, które mają osobistą lub rodzinną historię depresji lub stanów lękowych. 

Czynnikiem sprzyjającym tej chorobie jest również niedawna trauma - rozstanie, śmierć kogoś bliskiego, utrata pracy czy poronienie.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza