"Nie wiedziałam, że jestem w ciąży do chwili... porodu." - jak częsty to przypadek?

2022-02-18 9:38

Takie historie znamy głównie z telewizji, rzadko kiedy obserwujemy je w rzeczywistości. Czy to znaczy, że ciąże odkrywane w momencie porodu są niemożliwe? Okazuje się, że zdarzają się częściej, niż nam się wydaje i to u mam z różnych środowisk, w różnym wieku, wadze i stanie zdrowia. Oto historie dwóch takich kobiet.

ciąża ukryta
Autor: Getty Images Te mamy dowiedziały się, że są w ciaży dopiero na porodówce

Ciąża to nadzwyczajny stan kobiety, któremu zazwyczaj towarzyszą liczne dolegliwości. Zazwyczaj kobiety szybko rozpoznają u siebie stan błogosławiony, nawet jeszcze przed potwierdzeniem go u lekarza ginekologa.

Czy wobec tego istnieje szansa, by przeoczyć zmiany zachodzące w organizmie i nie zapokoić się dziwnymi objawami? Jak się okazuje, to naprawdę nie jest takie oczywiste. Oto historie dwóch, zupełnie różnych mam, którym przytrafiła się taka niezwykła niespodzianka. Jak to możliwe i jak częsty to przypadek?

Spis treści

  1. Australijska modelka i jej ciąża bez brzuszka i mdłości
  2. 38-latka do końca myślała, że rodzi... kamienie nerkowe
  3. Ciąża ukryta, jak częsty to przypadek?
  4. Najczęstsze przyczyny ciąż bezobjawowych
Wczesne objawy ciąży

Australijska modelka i jej ciąża bez brzuszka i mdłości

Erin Langmaid, to 23-letnia australijska modelka, która twierdzi, że nie miała ani jednego objawu ciąży. Nie pojawił się brzuszek, poranne mdłości, skurcze przepowiadające. O ciąży dowiedziała się we własnej łazience, na 10 minut przed tym, jak na świecie pojawiło się jej dziecko.

Jak się później okazało, był to 37. tydzień ciąży, a maluszek przyszedł na swiat cały i zdrowy, mimo iż poród odbył się błyskawicznie, na podłodze w łazience. Dziecko, co ciekawe miało normalną wagę urodzeniową noworodka.

Przeczytaj: Ciąża bez mdłości i tycia? Czy możliwa jest ciąża bezobjawowa?

Erin przez cały czas trwania ciąży, brała tabletki antykoncepcyjne. Jak to możliwe, że nie było po niej widać ciąży? Pierwsze zdjęcie u dału, to ostatnie, wykonane na kilka dni przed porodem. 

38-latka do końca myślała, że rodzi... kamienie nerkowe

Melissa Surgecoff pewnego skręcała się z bólu. Ponieważ kobieta ma kamicę nerkową, była pewna, że to jeden z ataków. Poprosiła nawet męża o wezwanie karetki. W międzyczasie zdążyła... urodzić syna. Ratownicy medyczni przygotowani na udzielenie pomocy kobiecie z kamicą, byli zszokowani, gdy zobaczyli parę ze świeżo narodzonym noworodkiem. 

Mellisa twierdziła, że od jakiegoś czasu cierpiała na nieregularne miesiączki i nieco przytyła, ale wszystko wyglądało, że to tylko drobne zmiany zdrowotne związane z lockdownem w trakcie wybuchu pandemii koronawirusa. 

Ciąża ukryta, jak częsty to przypadek?

Dane na ten temat nie są pełne, ale np. dziennik Washington Post podaje badania, w których możemy przeczytać, że 1 na 2500 ciąż to bezobjawowa, aż do momentu porodu. Co więcej, 1 na 475 ciąż, według cytowanego przez dziennik badania, nie daje objawów aż do 20 tygodnia. 

Sprawdź: Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Najczęstsze przyczyny ciąż bezobjawowych

  • Zaniedbania edukacyjne

Nierozpoznanie ciąży może mieć miejsce wówczas, gdy przyszła mama nie posiada podstawowej wiedzy na temat własnego ciała. Być może doszło do zaniedbań w edukacji szkolnej, być może jest to także wina rodziny, która nie wprowadziła kobiety w tajniki kobiecości. Ciężarne, które nie wiedzą o ciąży, bo po prostu nie znają jej objawów, to zazwyczaj młode kobiety, które dopiero rozpoczęły współżycie.

Myślą na przykład, że przy pierwszym w życiu stosunku seksualnym nie mogą zajść w ciążę. A nie wiedząc, że są w ciąży, nie chodzą do lekarza, który mógłby to potwierdzić i bywa, że w tej nieświadomości doczekują zaskakującego porodu.

  • Bagatelizowanie symptomów ciąży

Czasem jest tak, że ciąża mimo objawów nie jest rozpoznawana, bo jest mylona z innymi schorzeniami. Brak miesiączki czasem jest błędnie odczytywany jako objaw np. chorób hormonalnych czy schorzeń układu moczowego. W przypadku dojrzałych kobiet po 45. roku życia ciąża bywa mylona z menopauzą. Nagły brak miesiączki czy ból piersi jednoznacznie kojarzy się kobietom z przekwitaniem.

Przeczytaj: Potwierdzenie ciąży: kiedy lekarz może stwierdzić ciążę?

W tym wieku kobiety rzadko rozpatrują możliwość bycia w ciąży. Rosnący brzuch też, o dziwo, można przeoczyć. U otyłych kobiet ciąża nie wygląda wcale jednoznacznie, a u niektórych kobiet o mocnej budowie ciała brzuch może wyglądać jak zwykła tusza.

  • Ciąża patologiczna

Bywa, że ciąża przebiega nietypowo i nie daje wielu sygnałów przyszłej mamie, a jeśli już je daje, to są one zbyt słabe, by niepokoić. Są przypadki, gdy miesiączka, mimo ciąży nie ustaje, a jak wiadomo jest to pierwszy widoczny objaw zajścia w ciążę. Choć okres jest wówczas skąpy, kobiety nie widzą w nim nic niepokojącego. Innym odstępstwem od reguły może być nietypowe ułożenie dziecka w macicy.

Gdy maluch leży tyłem do ściany macicy, ruchy odczuwalne przez przyszłą mamę mogą być niedostrzegalne i mylone np. z niestrawnością. Rosnący brzuch też nie zawsze bywa takiej samej wielkości. Zależy to od wielu czynników - budowy ciała, genów, wagi dziecka.

Bywa, że brzuch nawet w 9. miesiącu ciąży może być słabo widoczny. To wszystko rzeczywiście może zmylić kobietę, która nie widząc powodów do kontroli lekarskiej, tkwi długo w nieświadomości. Jeśli przez całą ciążę nie zdecyduje się pójść do lekarza, prawdopodobnie nie dowie się, że jest w ciąży.

Dowiedz się: Ciąża urojona a test ciążowy. O przyczynach i leczeniu ciąży urojonej opowiada psycholog [WYWIAD]

  • Mechanizm wyparcia

Mimo powyższych czynników, najczęstszym powodem nierozpoznania ciąży bywa psychologiczna blokada kobiet. Gdy kobieta nie dopuszcza myśli o ciąży, bo po prostu jej nie chce, jest w stanie wyprzeć świadomość swojego odmiennego stanu. Kobieta mimo odczuwalnych objawów ciąży, potrafi być na nie głucha i udawać, że mimo wszystko nie jest w ciąży.

To tak jak z ciążą urojoną, tylko tu mamy odwrotny mechanizm. Kobieta wmawia sobie tak długo, że w ciąży nie jest, że zaczyna w to bardzo wierzyć, jednocześnie przekonująć do swoich racji całe otoczenie. Dlatego późniejszy poród bywa dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem.

Konsekwencje nierozpoznanej ciąży mogą być różne. Czasem kończą się szczęścliwym finałem, czasem dziecko rodzi się z uszczerbkiem na zdrowiu.

Brak monitorowania kobiety w ciąży przez lekarzy, nieoszczędzanie się, prowadzenie niezdrowego i niehigienicznego trybu życia może sprawić, że ciąża nie będzie rozwijała się normalnie, a konsekwencje nieświadomej ciąży odczuje nie tylko kobieta, ale i jej nowonarodzone dziecko.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza