Ciąża bez mdłości i tycia? Czy możliwa jest ciąża objawowa?

2022-02-04 12:45

Wiele kobiet, które podczas ciąży miały mdłości, zaparcia, zgagę i były bardzo senne czyta z niedowierzaniem newsy o kobietach, które o ciąży dowiadują się podczas porodu lub na chwilę przed nim. Czy faktycznie ciąża bezobjawowa jest możliwa?

Ciąża bezobjawowa – czy to możliwe?
Autor: Getty images Ciąża bezobjawowa – czy to możliwe?

Czy możliwa jest ciąża bezobjawowa? Chyba tak, skoro co jakiś czas gazety i telewizja informują o kobiecie, która urodziła dziecko, ale która przez 9 miesięcy ciąży nie miała pojęcia, że nosi je pod swoim sercem.

Jak to możliwe, że kobieta oczekuje dziecka, ale nie wie o tym? Przecież ciąża wiąże się z wieloma charakterystycznymi objawami - zanika miesiączka, rośnie brzuch, pojawiają się typowe  dolegliwości ciążowe, jak mdłości czy zgaga. Kiedy możliwa jest ciąża bezobjawowa?

Spis treści

  1. Czy ciąża może nie dawać objawów?
  2. Każda ciąża powinna być monitorowana
  3. Czy brak objawów ciąży oznacza coś złego?
  4. Kiedy trudniej zauważyć ciążę?
  5. Ciąża wyparta lub nierozpoznana – na czym polega?
  6. Ciąża pozamaciczna – czy jest bezobjawowa?
Ciąża a dieta

Czy ciąża może nie dawać objawów?

Istnieje kilka przypadków, w których brak objawów może wynikać np. z kondycji fizycznej ciężarnej (np. jest ona otyła), chorób przewlekłych (np. PCOS - zespół policystycznych jajników), chorób psychicznych (np. schizofrenia) lub uzależnień.

Czasami jednak kobiety nie mają objawów ciąży i wynika to z ich natury, a także nie wskazuje na zagrożenie życia lub zdrowia dziecka bądź mamy. Bez względu jednak na to, czy kobieta ma objawy ciąży, czy też nie, to jeśli podejrzewa ciążę, powinna udać się do lekarza ginekologa i to potwierdzić.

Każda ciąża powinna być monitorowana

Trzeba podkreślić, że specjalistyczna opieka w trakcie ciąży jest konieczna, by m.in. zmodyfikować zachowania behawioralne ciężarnej i mieć możliwość wcześniejszego reagowania na nieprawidłowości, choroby stany zagrażające życiu matki oraz dziecka.

Jest to istotne, dlatego też każda kobieta w ciąży powinna udać się do lekarza ginekologa do 10. tygodnia ciąży, aby potwierdzić ten stan.

Czytaj również: Czy w ciąży trzeba chodzić do lekarza?

Jak rośnie brzuch  w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?

Czy brak objawów ciąży oznacza coś złego?

Wiele kobiet, u których test ciążowy wyszedł pozytywnie, doszukuje się pierwszych symptomów ciąży. Z reguły je znajdują, jednak nie zawsze występują one u wszystkich. Warto pamiętać, że objawy ciąży to sprawa indywidualna i każda kobieta ciężarna może odczuwać je w nieco inny sposób, a nawet symptomy mogą się różnić tylko u jednej kobiety, w porównaniu np. pierwszej ciąży z kolejnymi.

Co warto podkreślić, to brak oczywistych objawów takich jak mdłości, bolące piersi, wymioty, brak miesiączki, zwiększony apetyt, zaparcia, częstomocz, senność itp. nie świadczy o tym, że z dzieckiem lub ciężarną dzieje się coś niedobrego.

Nawet wtedy, gdy u ciężarnej nie ma standardowych objawów ciąży, to płód może rozwijać się prawidłowo, a zdrowiu mamy nic nie zagraża. Nie ma dowodów, które wskazywałyby na to, że brak symptomów związany jest ze zwiększonym ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu lub niską masą urodzeniową. Aby upewnić się, czy wszystko jest tak, jak być powinno, lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne (USG).

Istotną kwestią jest także przybieranie na wadze oraz wielkość brzucha kobiety w ciąży. Warto wiedzieć, że w pierwszym trymestrze większość mam tyje zaledwie 1-2 kg, ale niektórym zdarza się także je tracić, co najczęściej związane jest z nudnościami i wymiotami. Do końca ciąży kobiety tyją zwykle jeszcze około 10 kg, jednak tutaj także jest to kwestia indywidualna.

WAŻNE! Jedyną sytuacją, która powinna zaniepokoić i wymaga konsultacji specjalistycznej jest nagłe zaniknięcie objawów ciąży. Ma to miejsce u kobiet, które miały te objawy i nagle przestały je mieć, a nie u tych, które nie miały ich w ogóle. W takiej sytuacji, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, konieczne jest sprawdzenie tej sytuacji, gdyż mogło nastąpić np. poronienie.

Czytaj równieżWaga w ciąży: ile można przytyć w ciąży?

Nietypowe wczesne objawy ciąży: zobacz, co może cię zaskoczyć!

Warto wiedzieć

Brak miesiączki i objawów ciąży – czy to ciąża?

U wielu kobiet pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Należy zdawać sobie sprawę, że u niektórych kobiet w ciąży występuje miesiączka. Z reguły krwawienie kończy się w pierwszym trymestrze, jednak czasami może utrzymywać się dłużej.

Dlatego też, nawet jeśli kobieta nie ma standardowych objawów, a podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia, zaleca się wykonanie testu ciążowego oraz wizytę u specjalisty, który zleci badanie krwi oraz wykona USG, potwierdzające lub wykluczające ciążę.

Kiedy trudniej zauważyć ciążę?

Trudności w zauważeniu ciąży mogą mieć także kobiety, u których miesiączki są nieregularne, co zdarza się np. u chorujących na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. W takich sytuacjach może być tak, że kobieta nie zauważy pierwszych objawów i o ciąży może dowiedzieć się w 2-3 miesiącu ciąży lub nawet później, gdy brzuch ulegnie znacznemu powiększeniu i pojawią się ruchy dziecka.

Ciężarne kobiety z PCOS najczęściej odczuwają jedynie łagodne bóle, a według specjalistów, PCOS to najczęstsza przyczyna ciąży bezobjawowej. Nieregularne cykle mają często także kobiety cierpiące na otyłość, u których pierwsze objawy ciąży mogą także być niezauważone, a ciąża wykryta dopiero, gdy kobieta poczuje ruchy dziecka.

Ciąża wyparta lub nierozpoznana – na czym polega?

Warto podkreślić, że zdarzają się także sytuacje, w których ciężarne usilnie wypierają to, że są w ciąży. Jak podali naukowcy z Journal of Royal Society od Medicine, jest to bardziej powszechne niż się spodziewano, gdyż według nich nawet 1 na 475 kobiet może nie zdawać sobie sprawy, że jest w ciąży do 20 tygodnia ciąży, a nawet 1 na 2500 do czasu porodu. Według specjalistów ciąża wyparta dotyczy konkretnych grup kobiet i wśród nich znajdują się:

  • nastolatki – co wynika z nieznajomości własnego ciała, nieregularnych miesiączek, a także strachu przed ciążą w młodym wieku,
  • kobiety zabiegane – wypieranie lub niezauważenie objawów często dotyczy kobiet zapracowanych, które godzą wiele obowiązków, w tym zawodowe z domowymi i np. opiekę nad wcześniejszymi dziećmi, co wpływa niekorzystnie na rozpoznanie ciąży,
  • kobiety uzależnione – zaburzenia świadomości wynikające z nadużywania alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych sprawia, że u niektórych kobiet ciąża rozpoznawana jest na bardzo późnym etapie,
  • kobiety chore – najczęściej dotyczy to chorób psychicznych np. choroby afektywnej dwubiegunowej lub schizofrenii, podczas których kobieta może wypierać fakt istnienia ciąży.

Na to, że ciąża jest wypierana i tym samym jej objawy nie są dostrzegane wpływa przede wszystkim to, że często jest ona niechciana lub nieplanowana. Z raportu „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży” przeprowadzonego w 2017 roku wynika, że w Polsce około 20 procent ciąż jest nieplanowanych.

Ciąża pozamaciczna – czy jest bezobjawowa?

Jeśli u kobiety ma miejsce ciąża pozamaciczna, czyli zlokalizowana poza jamą macicy, to początkowo objawy ciąży nie będą występowały. W późniejszym okresie mogą pojawić się bóle brzucha, najczęściej jednostronne, krwawienie, ból górnej części ramienia, a także objawy takie jak ogólne złe samopoczucie, potliwość, bladość skóry i szybsza akcja serca.

W takich przypadkach, gdy w badaniu USG nie ma widocznej ciąży, test ciążowy ją wykazał i miesiączka nie występuje, słusznym podejrzeniem jest ciąża pozamaciczna, którą należy potwierdzić u specjalisty.

Czytaj rówineżBeta hCG w ciąży. Co oznacza poziom hCG i jakie są normy hCG?

Potwierdzenie ciąży: kiedy lekarz może stwierdzić ciążę?

Sonia Młodzianowska
Sonia Młodzianowska
Dziennikarka, redaktorka, copywriter. Publikuje w czasopismach i na portalach o tematyce zdrowotnej i parentingowej. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza