OBJAWY CIĄŻY: objawy charakterystyczne dla wczesnej ciąży

2011-11-08 12:37

Pytanie o objawy wczesnej ciąży  jest jednym z najczęściej zadawanych przez młode kobiety. Trudno znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź, bo objawy, które mogą oznaczać początki ciąży, mogą też występować z innych powodów. Za najbardziej typowe pierwsze objawy ciąży uznaje się: brak miesiączki, poranne mdłości i wymioty, tkliwość piersi, senność, podwyższoną temperaturę i zmienność nastroju.

Objawy ciąży: objawy charakterystyczne dla wczesnej ciąży
Autor: photos.com Objawy ciąży

Spis treści

  1. Objawy wczesnej ciąży: brak miesiączki
  2. Inne objawy wczesnej ciąży

Objawy ciąży, oczywiście wczesne objawy ciąży, łatwo pomylić z objawami występującymi z innych powodów. Poniżej opisujemy najczęściej występujące objawy ciąży, podając ich alternatywną przyczynę.

Czytaj także: >> Czego nie wolno robić ci w pierwszym trymestrze ciąży? [10 absolutnie zakazanych rzeczy] >>

Objawy wczesnej ciąży: brak miesiączki

O zajściu w ciążę świadczy przede wszystkim brak miesiączki, jednak nie zawsze jej nie pojawienie się jest wynikiem ciąży. Obecnie coraz więcej kobiet ma zaburzenia hormonalne spowodowane m.in. stresem i trybem życia czy zaprzestaniem przyjmowania tabletek hormonalnych, dlatego opóźniajacy się o kilka a nawet kilkanaście dni okres nie jest pewnym objawem ciąży. Dlatego kiedy podejrzewasz, że możesz być w ciąży, aby mieć stuprocentową pewność – zrób test ciążowy (najwcześniej w dniu terminu miesiączki) albo badanie krwi wykrywające obecność HCG w surowicy krwi (gonadotropiny kosmówkowej, określanej w skrócie HCG). 100 proc. pewność da ci jednak wizyta u lekarza, który w czasie badania USG zobaczy pęcherzyk ciążowy, a następnie bijące serduszko dziecka. Lekarz badając kobietę może zaobserwować rozpulchnioną szyjkę macicy i macicę, powiększenie macicy (już po pierwszym miesiącu ciąży). Ponieważ zapłodnienie ma miejsce mniej więcej w połowie cyklu – nim wystąpi miesiączka (albo nie)  trzeba czekać minimum 2 tygodnie. Wiele kobiet w tym czasie uważnie wsłuchuje się w swój organizm, wypatrując objawów mogących świadczyć o ciąży.

>>Przeczytaj także: Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?<<

Wczesne objawy ciąży

Inne objawy wczesnej ciąży

  • Problemy z piersiami czyli tkliwość i bolesność piersi czy wrażenie ich powiększenia się mogą być wynikiem intensywnej pracy hormonów w pierwszych tygodniach ciąży. Jednak wrażliwość piersi może też być oznaką zbliżającej się miesiączki.
  • Poranne nudności czy wymioty -  mogą, ale nie muszą, pojawić się już po 2 tygodniach od zapłodnienia i świadczyć o ciąży, ale też mogą być wynikiem złej diety czy zatrucia pokarmowego.
  • Częste oddawanie moczu (przeważnie występuje po ok. 6 tygodniu ciąży) – może też świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, szczególnie jeśli towarzyszy mu świąd i pieczenie, a mocz ma brzydki zapach albo kolor.
  • Większy apetyt – organizm może zbierać siły do intensywnej pracy czekającej go przez 9 najbliższych miesięcy, albo objaw ten może wynikać ze złej diety, zaburzeń hormonalnych czy zbliżającej się miesiączki.
  • Zmiany nastroju – huśtawki nastrojów, złość i rozdrażnienie są wynikiem dużego wysiłku jaki podejmuje organizm kobiety do przygotowania się do ciąży i zapewnienia optymalnych warunków płodowi i towarzyszącej im burzy hormonalnej ale też zwykłego spadku nastroju czy codziennych problemów i stresów.
  • Przebarwienia skórne – mogą być spowodowane pracą hormonów hormonami, albo oznaczać problemy dermatologiczne.
  • Wyższa temperatura ciała - może wynikać ze zwiększonej ilości progesteronu, którego zadaniem jest podtrzymanie ciąży, ale i zbliżającej się grypy czy przeziębienia…

>>Zobacz także: 8 sprawdzonych sposobów na mdłości i wymioty w ciąży!<<

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza