PALENIE PAPIEROSÓW W CIĄŻY: najbardziej szkodliwa używka

2013-06-17 16:49

Choć tak wiele się mówi o szkodliwości papierosów, to aż co czwarta Polka w ciąży nie chce lub nie umie z nich zrezygnować. A konsekwencje nałogu mogą być fatalne.

Używki w ciąży: palenie papierosów, alkohol, kawa, herbata, czekolada - czego unikać?
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Palenie papierosów w ciąży: skutki
  2. Bierne palenie w ciąży również szkodliwe

Według badań papierosy w ciąży pali od 20 do 30 proc. Polek. Jednak prof. Romuald Dębski, szef Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, uważa, że są to liczby mocno zaniżone. – Wystarczy wejść do szpitalnej toalety, żeby się przekonać, że nawet tam – w szpitalu! – kobiety ciężarne palą nagminnie.

Palenie papierosów w ciąży: skutki

A nikotyna jest najbardziej groźna dla płodu spośród wszystkich potencjalnie szkodliwych substancji. – Wypalenie w trakcie ciąży jednej paczki papierosów dziennie może spowodować, że dziecko po urodzeniu będzie miało o 500 g mniejszą masę ciała niż wtedy, gdyby matka nie paliła – mówi prof. Dębski. Obniżona masa ciała może wiązać się z hipotrofią płodu – ta wada rozwojowa, polegająca na opóźnieniu wzrostu płodu, to także jeden ze zgubnych skutków wpływu nikotyny na ciążę. A to dopiero początek ponurej listy. Palenie papierosów w ciąży może mieć wiele groźnych konsekwencji, takich jak: przedwczesne pęknięcie błon płodowych, przedwczesny poród, a także nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS). Zdaniem prof. Dębskiego nagła śmierć łóżeczkowa zdarza się wyłącznie u tych dzieci, których matki były w czasie ciąży uzależnione od palenia papierosów. – Palenie w ciąży powoduje, że płód ciągle jest narażony na niedotlenienie, czyli podduszenie wywoływane wdychaniem przez matkę dymu tytoniowego – wyjaśnia specjalista. – Po narodzinach maluch jest już tak przyzwyczajony do niedostatku tlenu, że kiedy będzie leżał w łóżeczku, np. na brzuszku, i dojdzie do niedotlenienia organizmu, może nie zadziałać naturalny odruch oddychania, doprowadzając niemowlę do zgonu. Najlepiej, gdy kobieta ciężarna zrezygnuje z nałogu w pierwszym trymestrze ciąży, ale zawsze warto rzucić palenie, nawet w ostatnich trzech miesiącach przed porodem.

Bierne palenie w ciąży również szkodliwe

Warto przypomnieć, że bardzo szkodliwe jest także bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego. Tymczasem w 2012 r. aż 22,5 proc. Polek było narażonych na codzienne wdychanie dymu w domu, a 12 proc. – w miejscu pracy. Kobiety w ciąży muszą być bardziej stanowcze i zdecydowanie domagać się, aby nie palono w ich towarzystwie! To już nie tylko kwestia kultury osoby palącej, lecz także zdrowia przyszłej matki i jej dziecka. I jeszcze jedna rzecz – papierosy mentolowe i typu light wcale nie są mniej szkodliwe niż pozostałe. Wszystkie papierosy zawierają mieszaninę ok. 4 tys. związków chemicznych, z czego około 40 to substancje rakotwórcze.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza