Pasy w ciąży: co z zapinaniem pasów w ciąży?

2012-10-23 16:46

Podczas jazdy samochodem w ciąży musisz szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj zwłaszcza o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Co prawda prawo zwalnia kobiety w ciąży z zapinania pasów, ale nie warto korzystać z tego prawa. Dlaczego musisz zapinać pasy w ciąży?

Spis treści

  1. Jak zapinać pasy w ciąży?
  2. Dlaczego trzeba zapinać pasy w ciąży?
  3. Pasy w ciąży: zapinaj też na tylnym siedzeniu

Przepis w kodeksie drogowym, pozwalający jeździć ciężarnej bez zapiętego pasa bezpieczeństwa, jest bzdurny. Prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa nieraz ratują życie i zdrowie. Są najskuteczniejszym środkiem łagodzącym skutki wypadków drogowych.

Jak zapinać pasy w ciąży?

Pas musi leżeć na biodrach, przełożony pod brzuchem (aby go nie uciskał), nieskręcony w żadną stronę. To prawda, czasem pasy w ciąży są niewygodne, ale bycie ciężarną to nie tylko przyjemności. Zresztą możesz kupić nakładki antyuciskowe i specjalny adapter do pasów dla kobiet ciężarnych. Adapter sprawia, że pas nie uciska brzucha i nie przesuwa się, a pas nadal spełnia funkcję ochronną.

Dlaczego trzeba zapinać pasy w ciąży?

Gdy dojdzie do wypadku przy niezapiętych pasach, najczęściej skutkiem jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcia kości nóg, rąk lub czaszki). Te obrażenia mogą z kolei spowodować poronienie albo przedwczesny poród.

Pasy w ciąży: zapinaj też na tylnym siedzeniu

Uwaga: także na tylnym siedzeniu trzeba zapinać pasy, nie tylko w ciąży! Gdy samochód jedzie z prędkością 50 km/h, po zderzeniu ciało jest wyrzucane do przodu z siłą jednej tony.

Jeśli nie jedziesz samochodem sama, nie ruszajcie z miejsca, dopóki inni pasażerowie (również na tylnych siedzeniach) nie zapną pasów. Ich siła bezwładności podczas zdarzenia drogowego może cię zabić, spowodować poronienie albo inne obrażenia!

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza