Zabawki dla niemowląt: jak wybrać prezent dla niemowlaka? [TOP 20 zabawek]

2018-08-17 16:07

Zabawki dla niemowląt przede wszystkim powinny być bezpieczne dla maluszków. Choć wybór zabawek dla dzieci na rynku jest ogromny, wcale nie jest łatwo wybrać taką, która będzie odpowiednia dla dziecka. Jak wybrać zabawkę dla niemowlaka? Przygotowaliśmy dla was poradnik i zestawienie top 20 zabawek.

Zabawki dla niemowląt
Autor: Materiały PR

Spis treści

 1. Czy kupowanie zabawki noworodkowi ma sens?
 2. Po co niemolętom zabawki?
 3. Jak wybierać zabawki dla niemowląt?
 4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek dla niemowląt?
 5. Zabawki dla niemowląt 0-3 miesiące
 6. Grzechotki dla niemowląt
 7. Black Plum Grzechotka zabawka do chwytania Radosna zebra
 8. Hencz Toys Mom's Care Tymek Piszczek z gryzakiem
 9. Karuzela dla niemowlaka
 10. Sauthon Karuzela do łóżeczka Merlin
 11. B-Kids Projektor muzyczna karuzela 3w1
 12. Zabawki dla niemowląt 3-6 miesięcy
 13. Mata edukacyjna 
 14. Bright Stars Mata Aktywna Żyrafa
 15. Fisher Price Mata Wesoły Samochód
 16. Leżaczek bujaczek
 17. Malplay Leżaczek bujaczek Fotelik dla dzieci 3w1
 18. Bright Stars Huśtawka hybrydowa Biedronka
 19. Zabawki dla niemowląt 6-9 miesięcy
 20. Książeczki dla niemowląt
 21. Książeczka Kto zjadł biedronkę?
 22. Księga Dźwięków
 23. Sortery dla niemowląt
 24. Fisher Price Pierwsze klocki malucha
 25. Chicco Domek edukacyjny farma
 26. Zabawki dla niemowląt 9-12 miesięcy
 27. Zabawki interaktywne dla niemowląt
 28. Fisher Price Garnuszek na klocuszek
 29. Dumel Discovery pudełko uczydełko
 30. Fisher Price Gramofon malucha 
 31. Vtech Kierownica małego rajdowca
 32. Zabawki dla niemowląt 12-18 miesięcy
 33. Stoliki edukacyjne dla niemowląt
 34. Chicco Stolik Hobby 
 35. Fisher Price Edukacyjny Stolik Malucha
 36. Jeździki i pchacze dla niemowląt
 37. Smily Play Chodzik Rośnij ze mną
 38. Lokomotywa Jeździk Pchacz i wagon z nocnikiem

Zabawki dla niemowląt rozwijają przede wszystkim trzy zmysły dziecka: wzrok, słuch oraz dotyk. Niemowlę do 3. miesiąca życia chętnie będzie obserwowało zabawki w kontrastowych kolorach czy cienie rzucane na ścianie przez projektor. W tym wieku niemowlęta zwykle chętnie wpatrują się w karuzelę kręcącą się nad łóżeczkiem.

Po 3. miesiącu życia przyda wam się mata edukacyjna, która pomoże dziecku w nauce obracania się oraz zachęci je do poznawania świata. Po 6. miesiącu życia zaczniecie używać pierwszych grzechotek, gryzaków, książeczek. Po 9. miesiącu sięgniecie po zabawki edukacyjne i interaktywne. Roczne dziecko będzie potrzebowało już większej ilości bodźców. 

W naszym poradniku przeczytacie:

Czy kupowanie zabawki noworodkowi ma sens?

Nowo narodzone dziecko nie potrzebuje zabawki – przez większość czasu śpi, chroniąc w ten sposób swój niedojrzały system nerwowy przed nadmiarem bodźców. Wzrok dziecka jest słaby – niemowlak widzi w sposób nieostry, nie rozróżnia jeszcze kolorów, dostrzega tylko różnice między światłem a ciemnością (najlepiej widzi więc kontrast biel–czerń).

Także słuch noworodka działa inaczej niż u osoby dorosłej. Dziecko nie potrafi rozpoznać dobiegających doń dźwięków ani zlokalizować, skąd pochodzą – świat jest dla niego chaotyczną mieszaniną dźwięków, przed którą ucieka w sen. Na tym etapie możesz mu sama zrobić pierwszą „zabawkę” – planszę na ścianę. Zmysły dziecka jednak szybko się rozwijają, a wybór odpowiedniej zabawki stymuluje ten rozwój.

Zobacz top 10 zabawek interaktywnych dla dzieci

Po co niemolętom zabawki?

Już po dwóch tygodniach życia wzrok nabiera ostrości i niemowlak jest w stanie odróżnić kilka kolorów: żółty, pomarańczowy, czerwony i zielony. Także słuch dojrzewa na tyle, że docierające dźwięki nie stanowią męczącej kakofonii. Wtedy można pomyśleć o zawieszeniu nad łóżeczkiem sznura kolorowych balonów lub karuzeli z pozytywką.

Pod koniec drugiego miesiąca życia dziecko potrafi potrzymać w rączce podany przedmiot i przypatrywać mu się przez chwilę. Można wtedy pomyśleć o wyborze grzechotki, choć zanim niemowlak sam zacznie chwytać i potrząsać nią w dłoni, minie jeszcze co najmniej kilka tygodni. Dziecku dużą frajdę sprawi zapewne również mata edukacyjna, a nawet... książeczka do czytania. Uwaga: zarówno grzechotki, jak i pluszaki trzeba umyć (uprać), zanim podasz je dziecku. Także później trzeba je często czyścić, bo niemowlak będzie je wkładał do buzi.

Zobacz:

Pomysły na prezent dla rocznego dziecka

Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce

Jak wybierać zabawki dla niemowląt?

Zabawki dla niemowląt należy wybierać bardzo dokładnie. Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest niekupowanie ich w niesprawdzonych miejscach, np. na straganach czy bazarach. Sprzedawane tam zabawki często pochodzą z Chin. Mogą zawierać toksyczne substancje. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, szybko może wchłonąć toksyny. Aby do tego nie dopuścić, kupujcie je w sklepach z zabawkami, które sprzedają zabawki atestowane.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek dla niemowląt?

 • Jakość i bezpieczeństwo - nie kupujcie zabawek, które nie posiadają certyfikatu CE. To certyfikat bezpieczeństwa UE, który muszą posiadać wszystkie zabawki trafiające na polski rynek. Aby go otrzymać, producenci muszą spełnić szereg restrykcyjnych norm.
 • Oznaczenie wieku - wybierając zabawkę dla niemowlaka, zwróć uwagę na oznaczenie wiekowe. Zapis "3m+" będzie oznaczał, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci, które ukończyły trzeci miesiąc życia; "6m+" - dla tych, które ukończyły szósty miesiąc życia.
 • Materiały - zabawki dla niemowląt powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów. Dla maluszków przed 6. miesiącem warto wybierać zabawki wykonane z miękkich materiałow. Dziecko nie zrobi sobie krzywdy, wkładając je do buzi. Po 6. miesiącu można wybierać już bezpieczny plastik (taki, który się nie odbarwi pod wpływem śliny), drewno.

Zabawki dla niemowląt 0-3 miesiące

Zabawki dla niemowląt w wieku 0-3 miesiące powinny być bardzo proste. Dobrze jest wybierać karty lub książeczki kontrastowe, proste grzechotki, które mają wygodne uchwyty. 

Grzechotki dla niemowląt

Grzechotki dla niemowląt nie powinny być ciężkie, by dziecko bez wysiłku mogło je unosić. Dobrze też, by były miękkie – wtedy dziecko nie zrobi sobie krzywdy, jeśli zabawka spadnie mu na buzię. Powinny być wykonane z miękkiego, lekkiego tworzywa lub obszyte tkaniną. Gładka powierzchnia i obły kształt grzechotki uchronią dziecko przed zadrapaniami. Najlepiej, gdy grzechotka będzie w intensywnych, kontrastowych kolorach i będzie miała prosty wzór – pstrokacizna jest dla wzroku dziecka męcząca.

Black Plum Grzechotka zabawka do chwytania Radosna zebra

Zabawki z serii Black Plum oparte są na kontrastach, wspaniale więc rozwijają niemowlęta w wieku 0-3m. Biało-czarny wzór i wystające tasiemki zwracają uwagę malucha, kształtują jego koordynację wzrokowo-ruchową. Poręczne kółeczko ułatwia dzieciom trzymanie grzechotki w rączce. Cena: 30,80 zł.

Zobacz ofertę

Hencz Toys Mom's Care Tymek Piszczek z gryzakiem

Hencz toys Tymek piszczek z gryzakiem
Autor: Materiały PR

Przytulanka utrzymana jest w biało-czarnych barwach, dzięki czemu przyciąga uwagę dziecka. Wystające z niej różnokolorowe metki zachęcają je do aktywności. Wygodna rączka pozwala łatwo uchwycić zabawkę. Cena: 23,90 zł

Zobacz ofertę

Karuzela dla niemowlaka

Karuzela zawieszona nad łóżeczkiem niemowlaka stymuluje dziecko do rozwoju i poprawia koordynację wzrokowo-słuchową. Maluszki wpatrują się w obracające się zabawki, w późniejszym okresie wyciągają także do nich rączki. Jaką karuzelę wybrać: z pozytywką, laserem, zabawkami z materiału? 

Sauthon Karuzela do łóżeczka Merlin

Karuzela do łóżeczka Sauthon
Autor: Materiały PR

Sauthon Karuzela do łóżeczka Merlin została stworzona z myślą o ułatwienia zasypiania niemowlętom. Pluszowe zabawki obracają się w rytm spokojnej, wyciszającej melodii. Odcienie bieli, granatu i szarości zainteresują maleńkie dzieci, których wzrok jeszcze nie jest rozwinięty. Cena: 168 zł

Zobacz ofertę

B-Kids Projektor muzyczna karuzela 3w1

Muzyczna karuzela 3w1
Autor: Materiały PR

B-Kids Projektor muzyczna karuzela 3w1 to zabawka, która posłuży dziecku przez wiele miesięcy. Maleństwu, które nie skończyło jeszcze 3 miesięcy, można włączać łagodną muzykę i bardzo delikatne światło. Starszemu maluszkowi posłuży za lampkę nocną i usypiacz. Karuzela ma wbudowany timer, który po 20 minutach stopniowo wygasza światło i wycisza muzykę, pozwalając dziecku spokojnie zasnąć. Cena: 156,70 zł

Zobacz ofertę

Zabawki dla niemowląt 3-6 miesięcy

Niemowlę w wieku 3-6 miesięcy najchętniej spędza czas aktywności na macie edukacyjnej. Tam może trenować obracanie się i machać rączkami, próbując uchwycić różne przedmioty. W tym okresie można dziecko już powoli wkładać do leżaczka bujaczka. Fizjoterapeuci i pediatrzy zalecają jednak, żeby tak małe dziecko nie spędzało w nim dużo czasu. Maksymalnie 20 minut dziennie.

Mata edukacyjna 

Mata edukacyjna stymuluje rozwój dziecka. Zachęca je do chwytania różnych przedmiotów, stymuluje rozwój koordynacji wzrokowo-słuchowej, pobudza jego zmysły (wzrok, słuch, dotyk). Jaką matę wybrać?

Bright Stars Mata Aktywna Żyrafa

Bright Stars Aktywna żyrafa
Autor: Materiały PR

Mata pobudza rozwój motoryczny dziecka w 1. roku życia. Zawiera poduszkę w kształcie żyrafy do ćwiczenia brzuszka, grzechotkę krówkę, kolorowe kółeczka do zaczepiania zabawek, bezpieczne lusterko. Tygrysek świeci i wygrywa wesołe melodie, których głośność można regulować. Cena: 183 zł

Zobacz ofertę

Fisher Price Mata Wesoły Samochód

 

Fisher Price wesoły samochód
Autor: Materiały PR

To mata edukacyjna, która posłuży dziecku od okresu niewmolęcego aż po czas stawiania pierwszych kroków. Maluszek może leżeć na macie i obserwować wiszące nad nim zabawki. Grzechocą, dźwięczą, brzęczą, dzięki czemu przyciągają jego uwagę. Gdy podrośnie, może bawić się na macie na siedząco. Naciskając klakson, uruchomi 30 minut muzyki, światełek i dźwięków. Zabawka rozwija zdolności motoryczne dziecka, a kolory, dźwięki, światełka i faktury stymulują zmysły i zachęcają do ćwiczeń.

Zobacz ofertę

Leżaczek bujaczek

Leżaczek bujaczek może osłonić dziecko od intensywnego światła czy mrygającego telewizora. Leżaczki często posiadają wibracje, które pomagają uspokoić maluszka. 

Malplay Leżaczek bujaczek Fotelik dla dzieci 3w1

Malplay leżaczek bujaczek
Autor: Materiały PR

Leżaczek bujaczek ma regulowane oparcie, dzięki czemu może posłużyć zarówno do spania, jak i do karmienia i podawania maluszkowi np. pierwszych warzyw. Oparcie daje solidne oparcie pleckom, nie trzeba więc się martwić, że niemowlęciu coś się stanie. System wibracji wycisza i uspokaja malucha, a dołączone do leżaczka zabawki zachęcają go do aktywności. Cena: 139,99 zł

Zobacz ofertę

Bright Stars Huśtawka hybrydowa Biedronka

 

Bright stars huśtawka hybrydowa
Autor: Materiały PR

Huśtawka hybrydowa pełni trzy funkcje: bujaczka, leżaczka i huśtawki. Może stanowić wspaniałe miejsce do zabawy, drzemki czy karmienia. Huśtawka posiada 5 prędkości bujania, ma wbudowany moduł z 11 melodiami z możliwością regulacji głośności. Dołączone do niej pluszaki zachęcają dziecko do zabawy. Cena: 339 zł

Zobacz ofertę

Zabawki dla niemowląt 6-9 miesięcy

Niemowlę w wieku 6-9 miesięcy najczęściej potrafi już samodzielnie siedzieć. Możesz zacząć podsuwać mu pierwsze książeczki czy proste sortery.

Książeczki dla niemowląt

Na tym etapie rozwoju dziecka, książeczki dla niemowląt powinny być tekturowe z dużymi, wyraźnymi wzorami, np. zwierzątek. Dobrze, żeby były utrzymane w wyrazistych kolorach, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Dużą popularnością cieszą się książeczki z dziurkami, które zachęcają malucha do aktywności.

Książeczka Kto zjadł biedronkę?

Kto zjadł biedronkę?
Autor: Materiały PR

"Kto zjadł biedronkę?" to piękna przestrzenna książeczka, która stymuluje wzrok dziecka. Na każdej karcie namalowane jest inne duże zwierzątko. Krótkie dźwiękonaśladowcze opisy wzbudzają zaciekawienie u dziecka. Wydawnictwo Mamania. Cena: 22,49 zł

Zobacz ofertę

Księga Dźwięków

Księga dźwięków
Autor: Materiały PR

Księga dźwięków to sto dwanaście grubych stron, których dziecko tak łatwo nie uszkodzi. Na każdej ze stron znajdują się inne dźwięki wydawane przez zwierzęta, ludzi. Książeczka zachęci dziecko do wspólnego wydawania dźwięków. Jaki dźwięk wydaje zegarek, jaki kaczka, a jaki... szpinak? Księga dźwięków was zaskoczy! Cena: 54 zł

Zobacz ofertę

Sortery dla niemowląt

Sortery dla niemowląt to ciekawe zabawki edukacyjne, które ćwiczą koordynację. Maluszki uczą się dopasowywania kształtów, trzymania w rączce przedmiotów. Uczą się też kolorów.

Fisher Price Pierwsze klocki malucha

Fisher price pierwsze klocki malucha
Autor: Materiały PR

Fisher Price Pierwsze klocki malucha to zabawka składająca się z pudełka oraz klocków. Dziecko może je wyjmować i wkładać spowrotem, dopasowując kształty. Klocki są w 5 różnych kolorach, zachęcają malucha do zabawy. Cena: 45,07 zł

Zobacz ofertę

Chicco Domek edukacyjny farma

Chicco domek edukacyjny malucha
Autor: Materiały PR

Chicco Domek edukacyjny farma to sorter w kształcie domku, który uczy dziecko dopasowywania kształtów. Aby wyjąć wrzucone do domku klocki, dziecko musi znaleźć klucz i otworzyć drzwiczki albo podnieść dach. Zabawka uczy koncentracji, pomaga rozwijać zdolność logicznego myślenia. Cena: 63,11 zł

Zobacz ofertę

Zabawki dla niemowląt 9-12 miesięcy

Zabawki edukacyjne dla niemowlaka w wieku 9-12 miesięcy mogą zawierać więcej elementów. Poza zachętą do poznawania kształtów, mogą emitować różne dźwięki, uczyć dzieci zasady przyczyna-skutek.

Zabawki interaktywne dla niemowląt

Zabawki interaktywne dla niemowląt najczęściej rosną razem z dzieckiem. Uczą je rozpoznawania kolorów, odgłosów zwierząt, pierwszych słów. Zachęcają do samodzielnego poznawania świata, np. poprzez sprawdzanie co się kryje pod obrazkiem czy guzikiem.

Fisher Price Garnuszek na klocuszek

Fisher Price Garnuszek na klocuszek
Autor: Materiały PR

Garnuszek na klocuszek to wesoła zabawka, która uczy dziecko. Po prawidłowym dopasowaniu kształtu dziecko słyszy nazwę kształtu bądź cyfry. Zabawka wpływa na rozwój myślenia, uczy liczb i rozpoznawania kształtów. Efekty dźwiękowe są regulowane, można je wyciszyć. Cena: 88,45 zł

Zobacz ofertę

Dumel Discovery pudełko uczydełko

Dumel Discovery Pudełko uczydełko
Autor: Materiały PR

Zabawka składa się z sześciu stron, a każda zawiera nową, interesującą zabawę. Pianino, zegarek, dźwięki zwierząt - to tylko niektóre elementy zabawki. Kostka wyposażona jest w kolorowe światełka, wydaje wesołe dźwięki. Cena: 112 zł

Zobacz ofertę

Fisher Price Gramofon malucha 

Fisher Price Gramofon malucha
Autor: Materiały PR

Fisher Price Gramofon malucha to wspaniała zabawka edukacyjna, która umożliwia niemowlakowi naukę poprzez zabawę. Gramofon posiada 3 poziomy zabawy. Wygrywa wesołe melodyjki, które zachwycą wasze dziecko. Cena: 73,99 zł

Zobacz ofertę

Vtech Kierownica małego rajdowca

Vtech Kierownica małego rajdowca
Autor: mjakmama.pl

Kierownica małego rajdowca ma skrzynię biegów, lusterko, klakson, sygnalizację świetlną. Niemowlak będzie zachwycony! Dodatkowo uczy dziecko kolorów, kierunków i nazw zwierząt. Gra 11 wesołych melodii. Cena: 109,36 zł

Zobacz ofertę

Zabawki dla niemowląt 12-18 miesięcy

Zabawki dla niemowląt 12-18 miesięcy zachęcają dziecko do interakcji. W tym wieku możesz już kupować maluszkowi bardziej skomplikowane przedmioty, np. stoliki edukacyjne. Dobrym wyborem są również interaktywne pchacze, zachęcające do nauki chodzenia.

Stoliki edukacyjne dla niemowląt

Stoliki edukacyjne rozwijają zdolności manualne dziecka, koordynację oko-ręka, a także wspierają rozwój nauki mówienia. Uczą dzieci literek, cyfr, zwierząt, kolorów. 

Chicco Stolik Hobby 

Chicco Stolik Hobby
Autor: Materiały PR

Chicco Stolik Hobby to zabawka umożliwiająca dziecku poznanie różnych zawodów: kucharza, ogrodnika, muzyka. Uczy pierwszych liter, liczb, kolorów, zawiera wesołe piosenki. Dziecko przy tym stoli na pewno spędzi długie godziny. Cena: 194 zł

Zobacz ofertę

Fisher Price Edukacyjny Stolik Malucha

Fisher Price Edukacyjny stolik malucha
Autor: Materiały PR

Stolik Fisher Price rośnie razem z dzieckiem. Uczy pierwszych słów, również po angielsku, kolorów, owoców, warzyw. Zawiera 3 poziomy nauki

Poziom 1 - Odkrywanie - Dźwięki i proste słowa rozbudzają ciekawość maluszka.Poziom 2 - Zachęcanie - Pytania i proste zdania zachęcają malucha do działania.Poziom 3 - Naśladowanie - Zabawa w odgrywanie ról pobudza wyobraźnię dziecka.

Cena: 209,90 zł

Zobacz ofertę

Jeździki i pchacze dla niemowląt

Jeździki i pchacze dla niemowląt to dobre zabawki wspierające dziecko w nauce chodzenia. Jeśli myślisz o zakupie chodzika, lepiej wybierz pchacz. Wspierają one prawidłową postawę ciała i uczą samodzielności. Dziecko uczy się chodzić na pełnych stopach, a nie na palcach, jak często dzieje się w przypadku chodzików.

Smily Play Chodzik Rośnij ze mną

Smily Play Chodzik rośnij ze mną
Autor: Materiały PR

Smily Play Chodzik Rośnij ze mną to stabilna zabawka, która wspomaga dziecko w nauce chodzenia. Chodzik wyposażany jest w pianinko i telefon. Kolorowe guziki zachęcają dziecko do zabawy. Cena: 112,99 zł

Zobacz ofertę

Lokomotywa Jeździk Pchacz i wagon z nocnikiem

Lokomotywa Jeździk pchacz
Autor: Materiały PR

Lokomotywa to fantastyczna zabawka, która wspomaga dziecko w nauce stawiania pierwszych kroków. Dodatkowo, w siedzisku lokomotywy ukryty jest nocnik! Zabawka przyda wam się więc również przy nauce nocnikowania. Cena: 119 zł

Zobacz ofertę

Które z zabawek dla niemowląt podobają wam się najbardziej?

Zdaniem eksperta
Karolina Orłowska, psychopedagog kreatywności

Zabawka dla dziecka: bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze

Wybierając pierwszą zabawkę dla maleństwa, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Podstawą jest staranne wykonanie – tworzywo, z którego jest wykonana zabawka, powinno być gładkie, aby dziecko nie mogło się w żaden sposób zranić, zadrapać. Ważne, aby zabawka nie posiadała małych elementów, które twoja pociecha mogłaby połknąć. Warto sprawdzić, czy dana zabawka posiada atest. Z zabawkami dla dzieci warto eksperymentować, biorąc pod uwagę ich oddziaływanie na zmysły dotyku, słuchu oraz wzroku. Zabawki powinny wyróżniać się kolorem, kształtem, wielkością oraz teksturą. Bawiąc się z dzieckiem, stymulujemy w ten sposób jego rozwój oraz budujemy poczucie bezpieczeństwa.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza