12 miesięczne dziecko (roczne dziecko). Rozwój dziecka w 12 miesiącu życia. Co potrafi? Co powinno umieć?

2023-03-31 19:57

Rozwój dziecka w 12 miesiącu życia to ogromny skok rozwojowy. Roczne dziecko może stawiać już pierwsze kroki, niektóre mogą już nawet biegać. Umie pokazywać palcem i zaczyna rozumieć proste polecenia. Co jeszcze umie roczne dziecko? Sprawdzamy rozwój rocznego dziecka.

Roczne dziecko
Autor: Getti Images Rozwój dziecka w 12 miesiącu życia

Umiejętności rocznego dziecka

Roczne dziecko waży przeciętnie 11 kg i mierzy 75 cm. Oznacza to, że potroiła się jego masa urodzeniowa, a dziecko rosło ponad 2 centymetry na miesiąc. Teraz rośnie już wolniej, ma też mniejszy apetyt, jeśli wcześniej dostało łyżeczkę do ręki, to możliwe, że już potrafi samodzielnie jeść.

12-miesięczne dziecko jest coraz sprawniejsze. Uwielbia się bawić, potrafi demonstrować, co mu się podoba, a co zdecydowanie nie. Roczne dziecko wypowiada już kilka słów i coraz więcej rozumie. Sprawdź, co jeszcze potrafi dziecko tuż przed pierwszymi urodzinami.

Zobacz także: Nie porównuj, nie wymuszaj. Dlaczego lepiej pozwolić dziecku na rozwój we własnym tempie?

Spis treści

  1. Umiejętności rocznego dziecka
  2. Rozwój fizyczny rocznego dziecka
  3. Rozwój emocjonalny dziecka w 12 miesiącu życia
  4. Rozwój intelektualny 12-miesięcznego dziecka
  5. 12-miesięczne niemowlę: rozwijanie umiejętności
  6. 12-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Rozwój fizyczny rocznego dziecka

Większość rocznych dzieci potrafi stać na nóżkach i przesuwać się przy meblach. Niektóre 12-miesięczne dzieci mogą też przejść kilka metrów na własnych nóżkach. Żaden jednak nie potrafi usiedzieć spokojnie na miejscu.

Roczne dziecko wstaje, siada, przemieszcza się z miejsca na miejsce, otwiera szafki, zamyka je, rzuca zabawkami. Te wszystkie zachowania są całkowicie normalne. Trzeba podkreślić, że przez ten rok pokonało ogromny skok rozwojowy, odkąd przyszło na świat.

Aby nakarmić lub ubrać 12-miesięczne dziecko, trzeba się wykazać nie lada pomysłowością. Warto wykorzystać tę aktywność do nauki samodzielności rocznego dziecka i trenowania koordynacji ruchowej. Możemy podsuwać mu drugą łyżeczkę, klocki do układania lub inne przedmioty pomagające w treningu małych rączek.

Rozwój emocjonalny dziecka w 12 miesiącu życia

Roczne dziecko jest coraz bardziej śmiałe, także w stosunku do obcych. Najpewniej oczywiście czuje się wśród bliskich mu osób, przed którymi uwielbia się popisywać. Granie w „Koci, koci, łapci”, robienie śmiesznych minek, które budzą zachwyt rodziców, może stać się zabawą niemającą końca.

12-miesięczne dziecko lubi też demonstrować swoje umiejętności. Chętnie pokazuje, gdzie ma oczko, robi „pa, pa”, daje buzi itd. Roczne dziecko interesuje się innymi dziećmi, ale nie potrafi jeszcze się z nimi bawić. Ma silne poczucie własności, więc wspólna zabawa jedną zabawką to dla niego coś nieosiągalnego.

Rozwój intelektualny 12-miesięcznego dziecka

Specjaliści twierdzą, że roczne dziecko rozumie kilkadziesiąt wyrazów poleceń, rozumie nawet pojęcia abstrakcyjne, takie jak „uważaj” czy „szybko”. Oznacza to, że twój malec dobrze wie, czego od niego oczekujesz, choć nie zawsze ma ochotę zrobić to, o co go prosisz. Odkąd dziecko zauważyło, że może zaprotestować, często wykorzystuje siłę ucieczki lub kręcenia główką na znak niezgody.

12-miesięczne dziecko potrafi powiedzieć już proste wyrazy typu „mama” „baba”, „daj”. Naśladuje zwierzątka oraz inne odgłosy: „hau-hau”, „brum-brum”. Stosuje je prawidłowo i coraz częściej używa ich celowo, by się z tobą porozumieć. Jeśli go nie zrozumiesz, potrafi pokazać palcem, o co mu chodzi. Gesty rocznego dziecka są już znacznie bardziej precyzyjne, a pamięć i stopień rozumienia wystarczające do takiego sposobu komunikowania się z otoczeniem.

12-miesięczne niemowlę: rozwijanie umiejętności

Roczne dzieci mają zwyczaj skupiania się na rozwijaniu konkretnej umiejętności. Gdy uczą się czegoś nowego, tracą zainteresowanie innymi czynnościami. Gdy np. zaczynają raczkować czy chodzić, nie zwracają uwagi na samodzielne jedzenie. To normalne i nie powinno budzić waszego niepokoju.

Warto wiedzieć, że dziecko 12-miesięczne uwielbia się bawić. Oczekuje jednak, że będziesz mu w tym towarzyszyć. Samo potrafi się zająć jakąś zabawką najwyżej przez kilka minut.

Rozwój dziecka w 12 miesiącu życia to także duże zainteresowanie książeczkami, wyjmowaniem rzeczy z szuflady i wyrzucaniem klocków z pudełka. Gdy jednak coś mu się nie udaje, wścieka się i denerwuje. Potrafi rozsypać zabawki, rzucić lalką lub przewrócić pudełko, do którego nie chce się zmieścić jego samochodzik.

Roczne dziecko nie panuje nad swoimi emocjami. To dlatego łatwo wpada w złość, gdy przerywasz mu zabawę, by zmienić pieluszkę, lub ściągasz ze stopni schodów, na które próbował się wspiąć. Tylko w ten sposób potrafi ci to zademonstrować.

Możesz wesprzeć dziecko w rozwoju jego umiejętności poznawczych. Wystarczy pozwolić mu eksplorować mieszkanie, czuwając oczywiście nad jego bezpieczeństwem – niech otwiera szafki, stuka w kaloryfer, chlapie wodą w wannie, bawi się zmiętym papierem.

Rozwój umiejętności motoryczne wesprzesz, poprzez: spacery, trzymając go za rączkę – zobaczysz, że za jakiś czas jego uścisk osłabnie i dziecko zacznie kroczyć samodzielnie.

Umiejętności komunikacyjne lepiej będą się rozwijały u rocznego dziecka, jeżeli będziesz: rozmawiać z maluchem – im więcej do niego mówisz, tym większy będzie jego zasób słów; śpiewaj mu piosenki, recytuj wierszyki – rymowanki sprzyjają nauce mowy, bo są rytmiczne i łatwe do zapamiętania;

Umiejętności społeczne wesprzesz, poprzez: zachęcanie do zabawy w piaskownicy z innymi dziećmi – to nauczy smyka, że nie wszystkie zabawki należą do niego i że czasem trzeba poczekać na swoją kolej.

12-miesięczne niemowlę: rozwój dziecka

Kiedy zbliżają się pierwsze urodziny dziecka, zaczynamy się zastanawiać, co powinno umieć roczne dziecko? Czy jego umiejętności są zbliżone do jego rówieśników, a może znacznie od nich odstaje? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie.

Ulubionym zajęciem dziecka 12-miesięcznego jest pokazywanie wszystkiego palcem.

Roczne dziecko zaczyna bawić się klockami i prostymi układankami, przekłada strony w książeczkach, dzięki czemu rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe. Powoli też zaczyna interesować się innymi dziećmi, ale do wspólnej zabawy jeszcze nie dorósł, nie tylko dlatego, że nie lubi się dzielić zabawkami. Na szczęście większość rocznych dzieci już powoli wyrasta z lęku przed obcymi i coraz śmielej nawiązuje nowe kontakty.

Dziecko rozumie proste polecenia, choć nie zawsze je wykonuje. Wypowiada coraz więcej słów, choć zdarza się, że nie ma ich w żadnym słowniku. Całe szczęście, że wy je znacie.

Niemowlak w 12. miesiącu życia dużo częściej mówi „nie”. To nie tylko sposób na wyrażenie własnego zdania, ale też element budowania własnej odrębności i tożsamości. Bo dziecko ma już swoje zabawki, ubranka i odbicie w lustrze.

12-miesięczne dziecko umie już chodzić trzymany za rączkę, choć są też dzieci, które radzą sobie już same. Uważaj jednak na schody – budzą one duże zainteresowanie dziecka, najprawdopodobniej nawet dałoby radę wejść na nie samo, ale bezpieczne zejście przerasta jego możliwości.

Warto jednak podkreślić, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Nie porównujmy. Nie oceniajmy. Jeżeli cokolwiek nas niepokoi, skontaktujemy się z lekarzem pediatrą. Dopytajmy specjalistę, ale przede wszystkim dajmy maluchowi czas na pokonanie tak ogromnego skoku rozwojowego, którego dokonał przez ostatni rok.

Czytaj także: Rozwój inteligencji emocjonalnej. Jak nauczyć dziecko wyrażania emocji?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza