Plastry przeciwbólowe - kiedy pomagają i czy można je stosować w ciąży?

2021-01-18 15:16

Plastry przeciwbólowe są coraz częściej wybierane w aptekach zamiast tradycyjnych leków przeciwbólowych, bo działając miejscowo, nie podrażniają śluzówki żołądka. Czy w ciąży można używać plastrów przeciwbólowych?

Plastry przeciwbólowe - kiedy pomagają i czy można je stosować w ciąży?
Autor: Getty Images

Plastry przeciwbólowe stanowią niekiedy dobrą alternatywę na dolegliwości bólowe mięśni i stawów. Nie brudzą tak jak maści przeciwbólowe i nie podrażniają żołądka tak jak doustne leki przeciwbólowe.

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów plastrów przeciwbólowych o różnym mechanizmie działania – ważne jest, aby dopasować rodzaj plastra do swoich dolegliwości. Do głównych rodzajów plastrów przeciwbólowych należą plastry chłodzące i rozgrzewające. Wśród nich znajdują się takie, które zawierają także substancje czynną o działaniu miejscowo przeciwbólowym i przeciwzapalnym i takie, których działanie opiera się na miejscowym ochłodzeniu lub rozgrzaniu okolicy ciała dzięki składnikom takim jak mentol czy kapsaicyna.

Spis treści

 1. Plastry chłodzące – kiedy mogą pomóc?
 2. Kto może stosować plastry chłodzące?
 3. Rodzaje plastrów rozgrzewających
 4. Kiedy stosować plastry rozgrzewające?
 5. Kiedy nie należy stosować plastrów rozgrzewających?

Plastry chłodzące – kiedy mogą pomóc?

Plastry chłodzące zawierają zwykle mentol lub kamforę, które skutecznie ochładzają okolice ciała. Miejscowe ochładzanie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co wpływa szczególnie korzystnie w przypadku bólu głowy lub po urazach.

 • Migrena i ból głowy

Samoistne bóle głowy, w tym migrena spowodowane są rozszerzeniem naczyń opon mózgowych, które drażniąc zakończenia nerwowe wywołują ból. Nierzadko osoby zmagające się z migreną czy napięciowym bólem głowy przyjmują wiele leków by pozbyć się bólu. Warto jednak spróbować zastosować miejscową krioterapię, czyli ochładzanie - chłód powoduje bowiem zwężenie naczyń krwionośnych. Miejscowa krioterapia okolicy czoła lub karku pozwala na uwolnienie się od bólu w krótkim czasie, pozwala także na uniknięcie przyjmowania doustnych leków przeciwbólowych, lub może stanowić ich skuteczne uzupełnienie.

 • Siniaki i obrzęki po urazie

Plastry chłodzące są bardzo skuteczne w zmniejszaniu zasinień i obrzęków po urazach takich jak skręcenia czy stłuczenia. Mentol działa chłodząco obkurczając naczynia krwionośne, co pomaga zmniejszyć obrzęk i zasinienie. Miejscowe działanie chłodzące mentolu działa również przeciwbólowo. Warto pamiętać, by stosować plastry chłodzące krótko po urazie – najlepszy efekt terapeutyczny uzyskamy stosując je maksymalnie 72 godziny po stłuczeniu.

Czytaj także: Jak leczyć krwiaki, siniaki i opuchliznę?

Kto może stosować plastry chłodzące?

Plastry chłodzące z mentolem mogą być stosowane przez wszystkich chorych – są bezpieczne także dla kobiet w ciąży. Należy jednak pamiętać, że zarówno bóle głowy, jak i urazy trzeba skonsultować z lekarzem, w celu wykluczenia poważniejszych chorób. Co ważne, plastry chłodzące należy stosować na niepodrażnioną skórę – obecność ran, zmian zapalnych czy przerwania ciągłości naskórka jest przeciwwskazaniem do zastosowania plastra chłodzącego w tej okolicy.

Uwaga! Plastry chłodzące mogą wywołać miejscową reakcję alergiczną objawiającą się świądem i zaczerwienieniem – w przypadku tendencji do reakcji alergicznych należy przed użyciem plastra skontaktować się z lekarzem.

Czytaj także: 11 sposobów na ból pleców w ciąży

Rodzaje plastrów rozgrzewających

Działanie plastrów rozgrzewających polega na miejscowym rozszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu do tkanek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, co wspomaga regenerację. Dodatkowym działaniem plastrów rozgrzewających jest miejscowe rozluźnienie mięśni, a także zmniejszenie wrażliwości na bodźce bólowe. W aptekach możemy znaleźć wiele rodzajów plastrów rozgrzewających.

Należą do nich:

 • Suche plastry rozgrzewające – są to plastry przypominające plastry opatrunkowe, stosowane np. w przypadku skaleczeń. Zawierają one naturalne wyciągi z roślin – m.in. owoc pieprzowca, bogate źródło kapsaicyny. Wadą suchych plastrów rozgrzewających jest trudność w ich usuwaniu, zbliżone do usuwania zwykłego plastra z opatrunkiem – w związku z tym, że plastry rozgrzewające przylegają do dość dużej powierzchni ciała, ich usunięcie może spowodować chwilowy dyskomfort, szczególnie w miejscach owłosionych.
 • Plastry hydrożelowe – plastry hydrożelowe są elastyczne, dokładnie przylegają i dopasowują się do kształtu ciała, jest to szczególnie korzystne w przypadku bólu stawów, nie ograniczając ich ruchomości. Plaster hydrożelowy początkowo wywołuje uczucie zimna, ale po chwili uwalnia ciepło, które rozluźnia mięśnie i koi ból. Plastry takie, podobnie jak suche plastry rozgrzewające, zawierają naturalne wyciągi z roślin o działaniu miejscowo rozgrzewającym, takie jak kapsaicyna czy wyciąg z arniki.
 • Plastry z dodatkiem substancji przeciwbólowej i przeciwzapalnej – są to plastry hydrożelowe, zawierające leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych – najczęściej substancją aktywną w takich plastrach jest diklofenak lub ibuprofen. Plaster działa miejscowo rozgrzewająco, powodując rozluźnienie mięśni, dodatkowo uwalniając środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Dzięki miejscowemu działaniu środka przeciwbólowego może być on stosowany u osób cierpiących na chorobę wrzodową lub mających inne przeciwwskazania do stosowania doustnych leków przeciwbólowych.
 • Plastry bez substancji czynnej – są to plastry, które w swoim działaniu wykorzystują reakcje chemiczne z wydzielaniem ciepła. W takich plastrach zawarte jest sproszkowane żelazo, które w kontakcie z powietrzem, po otwarciu opakowania, wchodzi w reakcje egzotermiczną z wydzielaniem ciepła. Jest to dobra alternatywa dla osób, u których stwierdzono nadwrażliwość zarówno na plastry z wyciągami z roślin, jak i te zawierające substancje przeciwbólowe.

Czytaj także: Bolesne kopnięcia dziecka w brzuchu - jak sobie pomóc?

Kiedy stosować plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające są szczególnie skuteczne w przypadku bólu kręgosłupa, który spowodowany jest często nadmiernym napięciem mięśni przykręgosłupowych z powodu m.in. siedzącego trybu życia. Miejscowe działanie ciepła pozwala na rozluźnienie mięśni i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Nadmierne napięcie mięśni karku i szyi może prowadzić nie tylko do dyskomfortu i bólu tej okolicy, nierzadko powoduje także bóle głowy i zmniejszenie ruchomości szyi. Miejscowe ogrzewanie okolicy karku skutecznie rozluźnia mięśnie, przyczyniając się do zmniejszenia dyskomfortu.

Plastry rozgrzewające są stosowane także przez sportowców narażonych na przeciążenie mięśni – rozgrzanie mięśni przyspiesza ich regeneracje i zmniejsza ból.

W okresie przeziębienia plastry rozgrzewające mogą być dobrą alternatywą dla olejków i maści rozgrzewających – są bardziej higieniczne w użyciu, nie wydzielają tak intensywnego zapachu, a skuteczność działania jest porównywalna z popularnymi maściami kamforowymi.

Czytaj także: Bóle mięśni w ciąży - z czego wynikają i jak je złagodzić?

Kiedy nie należy stosować plastrów rozgrzewających?

Plastry rozgrzewające mogą spowodować reakcję alergiczną, nie należy stosować ich w obszarach, gdzie skóra jest bardziej wrażliwa, np. na twarzy i w okolicach krocza, a także w miejscach, gdzie występują rany, otarcia czy podrażnienia skóry.

Plastry mogą spowodować miejscowe podrażnienie i zaczerwienienie skóry trwające nawet do kilku godzin po usunięciu plastra, gdyby jednak na skórze pojawiły się pęcherze, zasinienie z towarzyszącym świądem czy bólem, trzeba natychmiast przerwać stosowanie plastrów i skontaktować się z lekarzem.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania plastrów rozgrzewających w okresie ciąży i karmienia piersią, a także podczas menstruacji – przed ich użyciem skonsultuj się z lekarzem.

Plastry rozgrzewające nie powinny być stosowane u dzieci do 12 roku życia i osób, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć plastra, z powodu ryzyka poparzenia skóry.

Czytaj także: Pomoc przy otarciu, skaleczeniu, krwotoku z nosa, drzazdze. Jak udzielić dziecku pomocy?

Pamiętaj!

Plastry na ból mogą stanowić dobrą alternatywę dla doustnych środków przeciwbólowych – w związku z ich miejscowym działaniem nie podrażniają śluzówki żołądka. Należy jednak pamiętać o ewentualnych skutkach ubocznych stosowania plastrów, a w okresie ciąży i karmienia piersią przed użyciem skontaktować się z lekarzem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza