Bolesne kopnięcia dziecka w brzuchu - jak sobie pomóc?

2020-03-05 14:05 Katarzyna Hubicz
Bolesne kopnięcia
Autor: Getty images Pod koniec ciąży możesz czuć nieprzyjemne i uciążliwe kopniaki i kuksańce

Bolesne kopnięcia to rzeczywistość każdej przyszłej mamy. Z początku delikatne muśnięcia, pod koniec ciąży mogą zamienić się w nieprzyjemne i uciążliwe kopniaki i kuksańce. Jak reagować, gdy malec w brzuszku za bardzo się rozpycha?

Bolesne kopnięcia przyszłe mamy odczuwają zwykle pod koniec ciąży. Paradoksalnie - kopniaki, na które wcześniej czekały z niecierpliwością, w ostatnich tygodniach oczekiwania na dziecko mogą być bolesne i uciążliwe.

Spis treści:

  1. Kiedy kobieta czuje kopnięcia dziecka?
  2. Dlaczego kopniaki są bolesne?
  3. To może pomóc na bolesne kopnięcia
  4. Kiedy iść do lekarza z powodu kopniaków?

Kiedy kobieta czuje kopnięcia dziecka?

Jeśli to twoja pierwsza ciąża, pierwsze ruchy malca poczujesz zapewne około 20. tygodnia. Na początku będą przypominały muśnięcia motyla, jednak z dnia na dzień będą przybierać na sile.

Pod koniec drugiego trymestru i na początku trzeciego możesz wyraźnie czuć, kiedy maluszek w twoim brzuchu będzie się poruszał: fikał koziołki, obracał czy przeciągał. A nawet to zobaczysz – gdy brzuch w jednym miejscu zmieni nagle kształt.

Dla rozwoju płodu ruchy te są bardzo ważne: pomagają wzmacniać mięśnie i rozwijają stawy. Jednak to cudowne dla wielu mam uczucie może być też bardzo bolesne: kopiący nóżkami maluszek nierzadko trafia w żebro czy któryś z narządów wewnętrznych, może także  boleśnie uciskać któryś z nerwów, co odczuwa się jako nieznośne kłucie i pulsowanie.

Czytaj: RUCHY DZIECKA: kiedy powinnaś poczuć pierwsze ruchy dziecka?

Ból podbrzusza w ciąży. Jakie są przyczyny bólu w podbrzuszu?

Dlaczego kopniaki są bolesne?

Dr Krzysztof Kucharski, ginekolog z CM Damiana, podkreśla, że w pewnym momencie ciąży na bolesne, gwałtowne kopnięcia narzekają niemal wszystkie pacjentki. – Zwykle ma to miejsce w III trymestrze, co jest normalne: im bardziej zaawansowana ciąża, tym dziecko większe, a więc silniejsze, bardziej też ruchliwe.

Najboleśniej ruchy te można odczuwać w 7.–8. miesiącu ciąży, kiedy dziecko jest już spore, a w macicy ma jeszcze wokół siebie trochę przestrzeni pozwalającej na gwałtowne rozprostowanie nóżek i rączek. Pod koniec ciąży tej przestrzeni ubywa (bo ciągle rosnący płód wypełni ją niemal w całości), kopnięcia będą więc mniej odczuwalne.

Sporo też zależy od tego, w jaki sposób malec ułożony jest w macicy. Dr Krzysztof Kucharski wyjaśnia, że jako nieprzyjemne mogą być odczuwalne zwłaszcza ruchy dziecka leżącego w położeniu miednicowym – gdy dziecko ma pupę na dole, nóżkami kopie w pęcherz moczowy.

Bolesne bywają również kopnięcia serwowane przez maluszka ułożonego poprzecznie – wtedy znaczny dyskomfort powoduje już samo ułożenie dziecka, gdyż brzuch ma inny kształt, a dodatkowo mogą go nasilać kopnięcia w wątrobę czy inne narządy wewnętrzne.

Wiele przyszłych mam narzeka, że szczególnie bolesne kopnięcia odczuwają wieczorem, tuż przed snem. Nie tylko dokuczają, ale też zakłócają nocny odpoczynek, który w tym okresie ciąży i tak jest utrudniony.

Jak liczyć ruchy dziecka: kiedy i jak liczyć ruchy płodu?

To może pomóc na bolesne kopnięcia

Niestety, nie istnieje jedna skuteczna metoda, która pozwoliłaby zmniejszyć uciążliwe, nieprzyjemne doznania odczuwane wtedy, gdy dziecko w brzuszku zanadto się rozpycha. Doktor Kucharski radzi, żeby spróbować wtedy przede wszystkim zmienić pozycję: jeśli kobieta siedzi – powinna wstać i przespacerować się, a jeśli leży w łóżku – przekręcić się na drugi bok.

Niektórym mamom pomaga też taka pozycja: trzeba uklęknąć i podeprzeć się dłońmi, tak by brzuszek swobodnie zwisał – wtedy dziecko zwykle się uspokaja. Można też spróbować pobujać się na piłce. A gdy maluch ułoży się w takiej pozycji, że uciska na nerw, powodując silny ból, można doraźnie zażyć paracetamol.

Kiedy iść do lekarza z powodu kopniaków?

Do lekarza należy pojechać jak najszybciej, kiedy z dnia na dzień – albo nawet z godziny na godzinę – ruchy dziecka staną się niezwykle gwałtowne. – Tak może objawiać się konflikt pępowinowy, czyli sytuacją, w której pępowina jest uciśnięta i częściowo lub nawet całkowicie zablokowany zostaje przepływ przez naczynia pępowinowe – wyjaśnia dr Krzysztof Kucharski. – Może tak być, jeśli pępowina owinie się wokół szyi dziecka lub jego rączki.

I choć zdarza się to rzadko, wymagana jest wówczas obserwacja mamy, zwykle w warunkach szpitalnych. Gwałtowne kopnięcia mogą też oznaczać, że malec jest niedotleniony (czego przyczyną może być m.in. wspomniany już konflikt pępowinowy lub problemy z łożyskiem) lub w pęcherzu płodowym jest zbyt mało płynu owodniowego, co też wymaga kontroli u lekarza.

Czytaj: Nie czuję ruchów dziecka. Dlaczego?

Czym jest pępowina? Gdy pępowina jest za krótka, za długa, owinięta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE