SNY W CIĄŻY: dlaczego sny w ciąży są tak realne i barwne? [SENNIK]

2021-11-09 9:00

Okazuje się, że wiele kobiet w ciąży ma podobne sny. Czy jest specjalny, obowiązujący w ciąży sennik? Jakie sny męczą kobiety w ciąży i ich partnerów? Przyglądamy się bliżej snom w ciąży, zarówno tym dobrym jak i złym.

sen w ciąży
Autor: Getty Images Dlaczego sny w ciąży są tak intensywne?

Sny w ciąży to temat budzący na forach duże emocje. Skoro tylu przyszłym mamom śnią się podobne sny, to może jest jakiś specjalny sennik na czas ciąży? Nigdy wcześniej nie umiałaś tak szczegółowo opowiadać snów, prawda?

Co więcej pamiętasz, co ci się śni niemal każdego dnia. A gdy spotkasz się z innymi przyszłymi mamami, usłyszysz podobne historie ze snów. To normalne. Sny zawładną tobą jeszcze bardziej na finiszu ciąży. Nie ma to związku z tym, że teraz więcej śpisz (choć pewnie tak jest), ale że inaczej śpisz.

Spis treści

  1. Dlaczego tak dobrze pamiętasz sny odkąd jesteś w ciąży?
  2. Sny w ciąży: obawy i czarne myśli
  3. O czym często śnią przyszli rodzice?
  4. A na początku ciąży sny były inne...
  5. Sny w ciąży: zanim zaśniesz, zrelaksuj się
  6. Sny w ciąży: spokojnie, dziecko nie śni twoich koszmarów
Co oznaczają symbole senne?

Dlaczego tak dobrze pamiętasz sny odkąd jesteś w ciąży?

Przed ciążą, kładłaś się w ulubionej pozycji i migiem wpadałaś w objęcia Morfeusza, z których wyrywał cię dźwięk budzika. Teraz wiele czasu upływa, zanim wygodnie się ułożysz, a następnie zaśniesz. Zwykle wtedy masz tzw. marzenia senne - niby już śpisz, drzemiesz, a jednak słyszysz odgłosy dochodzące z mieszkania i myślami sama układasz sny.

Przeczytaj: Sennik: poród - co oznacza sen o porodzie?

Gdy już na dobre zaśniesz, nie jest to mocny sen "od do". Raczej to przeplatanka krótkich snów i gwałtownych pobudek. Dziecko w nocy jest bardziej aktywne niż w ciągu dnia (wtedy usypiały je kołyszące ruchy twojego ciała), więc co raz sprzedaje ci mocniejszego kopniaczka.

Ruchy dziecka wybudzają cię na chwilę - krótką, ale wystarczającą, byś zapamiętała sen i wbiła się w niego ponownie z większą świadomością. A że teraz twoje myśli dotyczą głównie dziecka, ciebie jako mamy, nowej rzeczywistości w trójkę, sny również krążą wokół tych tematów.

Sny w ciąży: obawy i czarne myśli

Jeśli często miewasz niepokojące sny, warto coś z tym zrobić. Może są wyrazem twoich lęków? Zamiast je interpretować z sennikiem, porozmawiaj o nich z partnerem lub przyjaciółką. Takie rozmowy zwykle uspokajają.

Nie zdziw się, jeśli usłyszysz od partnera, że on również ma dziwne sny. Nie tylko dlatego, że często nieświadomie go wybudzasz swoimi nocnymi wędrówkami do toalety (one również ciebie wytrącają z rytmu snu) czy częstym zmienianiem pozycji ciała, ale dlatego że on również ma swoje obawy dotyczące dziecka i swojego ojcowania.

Dowiedz się: Sen o ciąży - co oznacza? [SENNIK]

Podzielcie się swoimi niepokojami i upewnijcie, że będziecie razem stawiali czoła nowemu życiu w trójkę. Wielu mamom pomaga spotkanie z psychologiem, któremu zwierzają się z najskrytszych rozterek (np. boję się narodzin dziecka; nie chcę stracić obecnego życia; wydaje mi się, że nie pokocham dziecka wystarczająco mocno).

Ekspert zna tysiące takich kobiet i wie, że to, co obecnie czujesz, jest naturalne oraz zna sposoby na to, jak przezwyciężyć "czarne myśli". Dobrym pomysłem jest również zapisanie się do szkoły rodzenia, w której będziesz przygotowywała się do porodu i roli rodzica, a to daje poczucie bezpieczeństwa, że wiesz więcej i sobie poradzisz.

Ciekawostka!

O czym często śnią przyszli rodzice?

Sny na początku ciąży:

  • TATA rywalizuje w zawodach, podrywa kobiety - podświadomie czuje, że pojawienie się dziecka może zagrażać jego męskości (już teraz partnerka skupia się niemal wyłącznie na rosnącym brzuszku), więc szuka jej potwierdzenia.
  • MAMA zajmuje się małym zwierzątkiem, biega po ukwieconych łąkach, opiekuje się swoim noworodkiem - to podświadomy wyraz radości z macierzyństwa i przygotowanie do bycia mamą.

Sny pod koniec ciąży:

  • TATA walczy z zepsutym samochodem i nie może jechać do szpitala z rodzącą żoną, ucieka od strasznego płaczu dziecka albo chodzi z dużym brzuchem i szykuje się na poród - podświadomie obawia się, czy da radę podczas porodu i sprosta nowym obowiązkom taty.
  • MAMA mocuje się z ubraniami i czuje, że się zaraz w nich udusi, zapomina wyjąć kąpiące się dziecko z wanienki - podświadomie przeżywa zbliżający się poród i obawia się swojej nowej roli - mamy.

A na początku ciąży sny były inne...

To prawda, sny pełne obaw pojawiają się na końcówce ciąży. Natomiast na starcie pewnie śniły ci się miłe kolorowe historie. One odzwierciedlały radość z nadchodzącego macierzyństwa. Nie były zakłócone niewygodnym snem z dużym brzuchem oraz naturalnymi niepokojami związanymi ze zbliżającym się porodem.

Wiele mam opowiada, że widziały w snach swoje niemowlęta i czule się nimi zajmowały, czasem rodziły je wtedy na chwilę, by tylko je obejrzeć, a następnie wkładały z powrotem do brzucha albo długo rozmawiały z nimi rozmawiały, o tym, czy niczego im nie brak.

Sprawdź: Sennik - dziecko - co oznacza sen o dziecku?

Choć te historie wydają się innym dziwne, a nawet straszne, przyszłe mamy nie odczuwają wtedy niepokoju - te sny są dla nich czymś naturalnym i odzwierciedlają ich myśli.

Sny w ciąży: zanim zaśniesz, zrelaksuj się

Nieco dłuższa kąpiel w ciepłej (nie gorącej!) wodzie, kubek ciepłego mleka lub naparu z lipy, odcinek komediowego serialu, miła książka... sposobów na rozluźnienie przed snem jest wiele.

Nie zapominaj również o wyciszającej mocy oddechów - gdy leżysz, skoncentruj się na naturalnym rytmie oddechów, odprężeniu mięśni stóp, dłoni i twarzy. Śpisz? Świetnie. A jeśli w czasie nocy, gwałtownie się obudzisz, wstań powoli, zrób minispacer po mieszkaniu i przy otwartym oknie zaczerpnij świeżego powietrza.

Sny w ciąży: spokojnie, dziecko nie śni twoich koszmarów

Kiedy budzisz się z przestrachem, na myśl, co złego działo się w twoich snach, nie obawiaj się, że takie same historie przeżywało dziecko - ono funkcjonuje według totalnie innego rytmu. Tak naprawdę wiele maleństw w czasie gdy mama śpi, oddaje się zabawom. Do mocnego snu potrzebują raczej uspokajającego poruszania się mamy, np. podczas spaceru.

Przeczytaj: Sennik - ciąza bliźniacza - co oznacza taki sen?

Choć nie ma możliwości bezpośredniego pomiaru aktywności mózgu płodu w łonie matki, uczeni wiedzą nieco o snach dziecka, bo wnioski wysuwają z obserwacji ruchów gałek ocznych. Badania USG wykazały, że już około 7. miesiąca ciąży u dziecka pojawiają się szybkie ruchy gałki ocznej, co może świadczyć o śnie w faza REM, czyli wtedy gdy pojawiają się marzenia senne.

Naukowcy zaobserwowali cykle fazy REM i nie-REM co 20-40 minut. Ale jakie marzenia senne może mieć dziecko, pewnie na zawsze pozostanie jego tajemnicą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza