Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

2016-12-12 12:34

Podobno kobiety są stworzone do rodzenia - nasze ciało wie, jak ma to zrobić. W trakcie przygotowań do porodu pojawia się jednak wiele obaw i wątpliwości. Lęk przed porodem dopada nawet najpewniejszą przyszłą mamę, która zaczyna zastanawiać się, czy da radę urodzić dziecko. Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

W dobie internetu właściwie wszystkie informacje można znaleźć na stronach www, także  te dotyczące przebiegu ciąży, porodu czy poświęcone pielęgnacji niemowląt. Istnieją również książki o macierzyństwie i oczywiście magazyny dla młodych rodziców. To nie wszystko, można zapisać się nawet do internetowej szkoły rodzenia i na zamieszczonych tam filmikach poznawać tajniki porodu i uczyć się opieki nad dzieckiem. Nic dziwnego, że wiele kobiet nie widzi potrzeby zapisywania się do szkoły rodzenia. Jednak zdaniem specjalistów, a zwłaszcza położnych, naprawdę warto to zrobić.

Szkoła rodzenia daje praktyczną wiedzę o porodzie i opiece nad dzieckiem. Poza tym pomaga rodzicom uporać się z niepokojem i przygotować do nowej roli. Szkoła rodzenia ma do zaoferowania najwięcej tym, którzy naukę zaczną w 25.– 27. tygodniu ciąży, gdy ciało nie jest jeszcze zmęczone stanem błogosławionym, a brzuszek jest stosunkowo niewielki, co pozwala na w miarę swobodne ćwiczenia w ciąży. Oto 10 powodów, dla których naszym zdaniem powinnaś brać udział w takich zajęciach.

Sprawdź również kalendarz ciąży >>

Szansa na zdobycie rzetelnej i aktualnej wiedzy

O tym, kiedy jechać do szpitala i czym smarować pupę  maluszka, przeczytasz na każdym forum. Pamiętaj jednak, że informacje w takich miejscach nie pochodzą od specjalistów, mogą być niesprawdzone lub po prostu nieaktualne. Podobny problem jest z książkami dla przyszłych rodziców – wiele z nich to przedruki literatury zagranicznej, w których pojawiają się nazwy leków, normy czy zalecenia niezgodne z zasadami obowiązującymi w Polsce. Szkoła rodzenia ma tę przewagę, że zajęcia w niej są prowadzone przez osoby, które na co dzień pracują w szpitalach położniczych i mają kontakt z rodzącymi oraz ich problemami. Dysponują więc nie tylko aktualną wiedzą, ale przede wszystkim praktyką, która jest tu nieoceniona.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka? >>

Uzyskamy odpowiedź na pytania i rozwiejemy wątpliwości

Książka czy internet nie zawsze odpowiedzą ci na pytanie, które akurat ci wpadło do głowy, nie zawsze rozwieją wątpliwości, które cię gnębią. W szkole rodzenia masz możliwość na bieżąco dopytywać, prosić o uściślenie i dokładniejsze wytłumaczenie. Masz do dyspozycji specjalistów z wszystkich dziedzin: położną, ginekologa, psychologa, doradcę laktacyjnego czy fizjoterapeutę. Niektóre kursy oferują możliwość indywidualnych konsultacji osobom, które nie chcą mówić o pewnych sprawach na forum publicznym. A naprawdę nie ma nic lepszego niż zwyczajna rozmowa twarzą w twarz.

Usłyszysz prawdę o porodzie

Na forach, a nawet pewnie w twoim otoczeniu (w rodzinie, w pracy, wśród znajomych) krąży wiele mrożących krew w żyłach historii na temat porodu. Większość z nich ma niewiele wspólnego z prawdą i jest wyolbrzymiona na potrzeby czytelników i słuchaczy. W szkole rodzenia dowiesz się wszystkiego o porodzie bez dramatyzowania i koloryzowania, ale również bez unikania prawdy i udawania, że poród to pestka. Położne otwarcie powiedzą ci o trudnościach i problemach, ale jednocześnie nauczą cię, jak je łagodzić lub jak ich unikać.

Co to jest czop śluzowy i kiedy odchodzi? >>

Okazja do poznania ćwiczeń przygotowujących ciało do porodu

Większość mam pamięta na szczęście o aktywności w czasie ciąży, która jest ważna dla ich kondycji i przebiegu porodu. Dlatego spacerują, chodzą na basen, jeżdżą na  rowerze... Ale stosunkowo niewiele z nich zapisuje się na specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych. Taką gimnastykę oferują szkoły rodzenia, w których można nauczyć się ćwiczeń opracowanych specjalnie dla przyszłych mam. To gimnastyka przygotowująca do porodu konkretne mięśnie, rozciągająca określone części ciała. Warto z nich skorzystać, bo ułatwiają poród i skracają czas jego trwania. Na zajęciach specjalista pokaże ci, jak ćwiczyć, poprawi, jeśli zauważy jakieś błędy, dopasuje aktywność i intensywność treningu do twoich potrzeb.

Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne >>>

Nauczysz się prawidłowo oddychać

W szkole rodzenia poznasz różne sposoby oddychania. Każdy z nich, wykorzystany w innym momencie porodu, może uśmierzyć ból, zrelaksować lub pomóc w parciu.  Nauka prawidłowego oddychania „na sucho”, czyli tylko na podstawie opisu z książki lub internetu, jest trudna,  bo po prostu wymaga to zademonstrowania.

Masz szansę obejrzeć szpital

Jeśli zapisałaś się do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, masz szansę na obejrzenie  go od środka. Czasami wygląd sal, liczba łóżek na porodówce czy stan łazienek może zmienić twoją decyzję. W czasie oglądania oddziału możesz też sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje (piłki, wanny, worki sako) oraz oswoić się z jego atmosferą. Gdy trafisz do szpitala za jakiś czas, nie będziesz czuła się w nim obco. Prawdopodobnie spotkasz tam też położne i lekarzy, których poznałaś na zajęciach. Widok znajomych twarzy na pewno doda ci otuchy.

Dobrze wiedzieć

Spotkaj się z położną!

Czy wiesz, że każdej kobiecie ciężarnej przysługuje prawo do bezpłatnych (finansowanych przez NFZ) spotkań z po- łożną? Jedna wizyta tygodniowo po 21. tygodniu ciąży oraz dwie wizyty tygodniowo od 32. tygodnia ciąży  – to szansa dla ciebie, aby uzupełnić swoją wiedzę zdobytą w szkole rodzenia lub dopytać w indywidualnej rozmowie o rzeczy, o których zapomniałaś lub wstydziłaś się wspomnieć. Warunkiem odbycia spotkań jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.

Nauczysz się praktycznych umiejętności np. kąpania, przewijania

Nie trzymałaś nigdy w ramionach noworodka? W szkole rodzenia masz szansę poćwiczyć na lalkach przypominających wagą, wzrostem i... wiotkością nowo narodzone dziecko. Możesz włożyć lalkę do wanienki z wodą i spróbować umyć jej główkę bez chlapania wodą do oczu albo własnoręcznie omotać ją chustą do chustonoszenia wokół swojego ciała. To także doskonały trening dla tatusiów, którzy przecież nawet w dzieciństwie nie bawili się lalkami.

Co naprawdę trzeba wziąć do szpitala do porodu? >>

Mąż szybciej oswoi się z nową rolą

À propos tatusiów: nawet ci najbardziej zaangażowani w ciążę swojej partnerki mogą mieć wątpliwości lub obawy. W szkole rodzenia szybciej oswoją się z nową sytuacją, podejmą decyzję dotyczącą np. wspólnego porodu, a także wiele się nauczą. Chodzenie razem na wykłady, ćwiczenia, zadawanie pytań, sprawia, że ciąża staje się również ich sprawą, a nie tylko sprawą kobiet. Zajęcia są również kopalnią wiedzy dla przyszłych tatusiów. O ile matki nieraz instynktownie potrafią radzić sobie z niemowlęciem, o tyle panowie potrzebują konkretnych informacji, treningów oraz autorytetów, których rolę doskonale przejmują położne i lekarze ze szkoły rodzenia.

Szkoła rodzenia to sposób na oswojenie lęku przed porodem

Pierwszy poród zawsze wiąże się z lękiem i stresem. Zaję- cia pozwalają oswoić strach, bo to, co znane, jest mniej przerażające. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli przyszli rodzice wiedzą, jakie są objawy porodu, potrafią odczytać sygnały, które wysyła ciało rodzącej, wiedzą, jak na nie reagować – nie będą panikować, gdy  nadejdzie „ten moment”, tylko wezmą się do działania. Zdaniem położnych już po pierwszych minutach porodu wiadomo, czy para uczęszczała do szkoły rodzenia, czy też jest nieprzygotowana mentalnie do tego, co ma nastąpić. Ci, którzy mają wiedzę zdobytą w szkole rodzenia, nie tylko są spokojniejsi i opanowani, ale również bardziej świadomie przeżywają narodziny dziecka.

Można poznać inne mamy

Niby nic wielkiego, ale jednak fajnie jest pogadać z kimś, kto jest w tej samej sytuacji co ty. Na zajęciach masz szansę spotkać inne kobiety w ciąży, które tak jak ty szykują się do narodzin pierwszego dziecka, mają te same lub podobne obawy, wątpliwości czy dolegliwości zdrowotne. Wymiana doświadczeń czy podpowiedź dotycząca promocji na wózki jest dla każdej młodej mamy na wagę złota.

Dobrze wiedzieć

Wiedza po kursie w szkole rodzenia

Po zakończeniu zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole rodzenia powinnaś wiedzieć: 

  • jakie są objawy porodu... 
  • co się dzieje w trakcie kolejnych faz porodu... 
  • jak aktywnie wspomagać poród... 
  • jakie są możliwości złagodzenia bólu... 
  • jak oddychać w poszczególnych fazach porodu... 
  • jak pielęgnować noworodka... 
  • jak przystawiać go do piersi... 
  • jak dbać o siebie w połogu... 
  • jakie są twoje prawa i przywileje w szpitalu...

 

Czy trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia? Przeczytaj opinię Czytelniczek - Kasi i Perfekcyjnej!

"Jestem w 29. tygodniu ciąży i w ostatni weekend wraz mężem uczestniczyłam w przyspieszonym kursie szkoły rodzenia. Zdecydowaliśmy się na tę formę ze względu na pracę męża i chyba dlatego, ze lubimy załatwiać takie rzeczy "od ręki". Zajęcia były profesjonalne, wiedza skondensowana, atmosfera miła. Wszystko pięknie, ale gdzieś we mnie pojawia się pytanie, czy to było potrzebne, czy to nie jest pewna moda, styl życia współczesnego człowieka? Po co taka szkoła jest potrzebna właśnie mnie? Dowiedziałam się tego i owego, ale czy to jest niezbędna wiedza, aby urodzić dziecko? A może tracimy zaufanie do samych siebie?

Bo nie wiem jak inne czytelniczki, ale ja czuję, że skoro połowa świata rodziła, to i ja będę wiedziała, jak się do tego zabrać, gdy przyjdzie ten czas. A może nie ufamy swojemu ciału i partnerowi, który jest z nami? Z drugiej strony, uczestnicząc w zajęciach, nic nie tracimy, a zyskujemy jakąś wiedzę i umiejętności, wiec: dlaczego nie? Takie różne refleksje krążą po mojej głowie... Może pewnego dnia ułożą się w całość, a może dopiero dzień porodu przyniesie na nie odpowiedzi. Kasia"

 Internetowa szkoła rodzenia: na czym polega jej funkcjonowanie? >>

"Jestem typem profesjonalistki i gdy zaszłam w ciążę, od razu zaczęłam czytać książki i czasopisma o ciąży i porodzie. Chciałam wszystko wiedzieć i robić jak najlepiej. Bardzo chciałam chodzić do szkoły rodzenia, niestety, nie było to takie proste, bo mieszkam w bardzo małej miejscowości i po prostu u nas nie ma żadnej. Na szczęście szpital, w którym miałam rodzić, organizował takie zajęcia, ale było to prawie godzinę jazdy od domu. Ile ja się musiałam naprosić męża, aby mnie tam zawiózł - sam niestety odmówił udziału w kursie. Moja mama i teściowa też się dziwiły, mówiły, że skoro one urodziły, to ja też dam radę i nie potrzebuję do tego żadnych wskazówek. No cóż, przez chwilę byłam takim dziwolągiem, który każe się zawozić mężowi na naukę rodzenia.

W praktyce okazało się, że te zajęcia, na które uczęszczałam, powinny się nazywać inaczej, np. Szkoła Mam. To była głównie teoria i tak naprawdę niewiele dowiedziałam się o porodzie, rodzeniu, gdyż najwięcej godzin poświecono pielęgnacji noworodka. Już wtedy czułam niedosyt, a teraz, już po porodzie, z perspektywy czasu wiem, że za mało było rzetelnych i praktycznych informacji o tym, jak poradzić sobie z bólem, jak korzystać ze sprzętów na sali porodowej. Niby poród to fizjologia, niby rodziło już miliony kobiet, ale co 23-letnia dziewczyna, która jest pierwszy raz w ciąży, wie o rodzeniu? Ja potrzebowałam wsparcia, inne uczestniczki mojego kursu wydawały się też podobnie zagubione.

 Dołącz do dyskusji o przygotowaniach do porodu na forum Mjakmama24.pl >>

Nie wydaje mi się, ze jesteśmy przygotowane do rodzenia i na pewno nie przygotowują do tego tzw. szkoły rodzenia, pogadanki organizowane przez położne w szpitalach. Możliwe, że do porodu tak naprawdę nie da się przygotować, bo wszystko może się wtedy zdarzyć i wiele spraw może być totalnym zaskoczeniem. W moim przypadku siła skurczów, ból porodowy, długość porodu kompletnie mnie zaskoczyły, nie byłam przygotowana na takie przeżycia ani fizycznie, ani psychicznie. Dlatego radzę wszystkim ciężarnym: wierzcie w swoje siły, w swój instynkt rodzenia, ale jak najwięcej dowiedzcie się o porodzie i rodzeniu. Na zajęciach w szkole rodzenia zadawajcie pytania, a nie tylko słuchajcie. Rozmawiajcie z innymi mamami – one mogą trochę postraszyć, ale ich słowa będą przynajmniej bliskie rzeczywistości. Perfekcyjna"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE