Szczepienie przeciw polio w ciąży

2020-02-19 14:54

Szczepienia przeciw polio w ciąży w niektórych sytuacjach jest konieczne. Szczególną grupę stanowią podróżujące ciężarne – jeśli udają się w egzotyczne rejony, powinny zaszczepić się przeciwko polio.

Szczepienia przeciw polio w ciąży
Autor: Getty Images Szczepienie przeciw polio w ciąży zalecane jest jedynie kobietom podróżującym do rejonów, w których występuje polio

Szczepionkę przeciwko polio w ciąży (choroba Heinego-Medina, inaczej ostre nagminne porażenie dziecięce) podaje się, jeśli przyszła mama musi jechać w rejony, w których jest duże ryzyko zakażenia tą chorobą.

Do niedawna na polskim rynku były dwa rodzaje szczepionek chroniących przed polio. Jedna z nich to bezpieczna dla kobiet w ciąży szczepionka IPV, która zawiera inaktywowane (zabite) drobnoustroje oraz niedostępna już na rynku szczepionka OPV z żywym wirusem polio.

Szczepionka OPV była niedozwolona w ciąży, natomiast szczepionka IPV była i jest bezpieczna dla ciężarnych oraz dla płodu. Mimo to nie zaleca się jej wykonywania bezpodstawnie. Jedynie, gdy ciężarna wybiera się w rejony, gdzie zarażenie polio jest nadal możliwe, np. niektóre kraje Azji czy Afryki.

Czytaj: Szczepienie przeciw polio - szczepionka IPV czy OPV?

Dobrze wiedzieć

Uwaga! Ciąża jest przeciwwskazaniem do podawania szczepionek żywych, czyli chroniących przed ospą wietrzną, odrą, świnką, różyczką i gruźlicą. A także doustną szczepionką przeciwko polio (Od 2016 roku niewykorzystywana w Polsce).

Ciężarna, która planuje podróż, przede wszystkim poza Europę powinna zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu zasięgnięcia porady jakie szczepienia powinna wykonać.

Konieczne jest poinformowanie lekarza o ciąży i wszystkich regionach w jakich kobieta będzie przebywała. Lekarz poinformuje ciężarną o zagrożeniach i zleci szczepienia, które nie zagrażają dziecku.

Przeczytaj, jakie szczepienia są zalecane a jakie zabronione w ciąży.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza