Tatuaż w ciąży: czy w tym czasie można go wykonać?

2015-06-25 11:21

Tatuaż w ciąży: czy zdecydowanie się na jego wykonanie w tak szczególnym momencie życia jest dla kobiety bezpieczne? Czy istnieją przeciwwskazania do zrobienia tatuażu? Przeczytaj, co trzeba wziąć pod uwagę przed wykonaniem tatuazu w ciąży.

Tatuaż w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wykonanie tatuażu w ciąży wiąże się z wieloma przeciwwskazaniami.

Spis treści

  1. Przeciwskazania do tatuażu
  2. Tatuaż w ciąży: henna

Zdecydowanie się na tatuaż zawsze powinno zostać wcześniej dokładnie przemyślane. W końcu taka pamiątka zostanie na ciele do końca życia. Tatuaż w ciąży jest jeszcze bardziej delikatną kwestią. Z jego wykonaniem wiąże się bowiem niemało możliwych komplikacji niebezpiecznych dla mamy i dla dziecka. Przeczytaj, o czym koniecznie musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zrobienie sobie tatuażu w ciąży.

Przeciwskazania do tatuażu

Bardzo prawdopodobne, że tatuażyści w renomowanych salonach odmówią wykonania tatuażu kobiecie w ciąży. Działanie tego zabiegu na organizm i zdrowie ciężarnej ciągle niesie za sobą wiele niewiadomych, więc profesjonaliści starają się unikać ryzyka.

Wśród przeciwwskazań do wykonania tatuażu w ciąży wymienić należy:

  • Pierwsze i najważniejsze zagrożenie to możliwość zarażenia się w salonie tatuażu zapaleniem wątroby typu B i wirusem HIV. Choć jest ono, zwłaszcza w salonach, które cieszą się dobrą opinią, bardzo małe, lepiej poczekać na tatuaż do czasu, gdy dziecko się urodzi. Co więcej, dziecko może zostać zakażone również podczas karmienia piersią, więc bezpieczniej i w tym okresie nie robić sobie tatuażu.
  • Nie zbadano do końca działania związków chemicznych zawartych w barwnikach na rozwijające się dziecko. Mogą one być niebezpieczne zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach ciąży.
  • Nie wiadomo także, jaka będzie reakcja organizmu kobiety podczas wykonywania tatuażu w ciąży. Skóra w tym okresie staje się bardziej delikatna i wrażliwa, a kontakt z ostrą igłą może spowodować u ciężarnej szok, mogący z kolei doprowadzić do przedwczesnego porodu.
  • Kobieta w ciąży, w ramach możliwości, powinna unikać stresu, a wykonanie tatuażu w ciąży jest sytuacją, której akurat nie jest trudno uniknąć.

Przeczytaj również, czy wykonywanie zabiegów kosmetycznych w ciąży jest bezpieczne

  • Wykonaniu tatuażu w ciąży nie sprzyjają również względy estetyczne. Skóra w tym czasie się rozciąga, kobieta przybiera na wadze, więc wzór, który ładnie się prezentuje w okresie ciąży później może stracić swoje walory.
  • Niektóre szpitale mogą odmówić wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego kobiecie, która ma tatuaż wykonany nad kością ogonową. Choć prawnie ta kwestia nie jest uregulowana, warto zadzwonić do szpitala, w którym zamierza się rodzić i zapytać o tę sprawę. Bardziej prawdopodobne jest, że znieczulenie zostanie wykonane u kobiety, która ma tatuaż od dawna niż gdy jest jeszcze świeży i ingerencja może wywołać stan zapalny.
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie tatuażu w ciąży i znajdziesz tatuażystę, który zgodzi się go wykonać, dowiedz się, czy spełnia on wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Czy w salonie znajduje się autoklaw, czyli specjalne urządzenie do sterylizacji, czy tatuażysta nosi rękawiczki podczas pracy, czy zarówno opatrunki, jak i barwniki wykorzystywane do wykonania tatuażu są umieszczone w sterylnych opakowaniach i czy w pomieszczeniu utrzymany jest porządek.

Przeczytaj również, w jaki sposób pielęgnować skórę w ciąży

Tatuaż w ciąży: henna

Kobiety w starożytnym Egipcie, a obecnie w krajach Bliskiego Wschodu i w Indiach wierzą, że misterne wzory wykonane henną na ciążowym brzuchu zapewnią ich dzieciom szczęście. Moda na hennę dotarła również do Polski. Czy wykonanie tatuażu w ciąży w postaci ozdoby z henny także jest niewskazane? Jeśli będziemy mieć do czynienia z naturalną henną, jest bezpieczne. Co ciekawe, prawdziwa henna nie występuje w czarnym kolorze. Sztuczna, czyli właśnie czarna henna zawiera parafenylenodiaminę, mogącą powodować oparzenia i pęcherze. Nautralna henna barwi skórę na delikatny pomarańczowy, brązowawy, czerwony, czekoladowy kolor i nie utrzymuje się na niej dłużej niż cztery tygodnie.