Tatuaż w ciąży: czy w tym czasie można go wykonać?

2015-06-25 11:21
Tatuaż w ciąży
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wykonanie tatuażu w ciąży wiąże się z wieloma przeciwwskazaniami.

Tatuaż w ciąży: czy zdecydowanie się na jego wykonanie w tak szczególnym momencie życia jest dla kobiety bezpieczne? Czy istnieją przeciwwskazania do zrobienia tatuażu? Przeczytaj, co trzeba wziąć pod uwagę przed wykonaniem tatuazu w ciąży.

Zdecydowanie się na tatuaż zawsze powinno zostać wcześniej dokładnie przemyślane. W końcu taka pamiątka zostanie na ciele do końca życia. Tatuaż w ciąży jest jeszcze bardziej delikatną kwestią. Z jego wykonaniem wiąże się bowiem niemało możliwych komplikacji niebezpiecznych dla mamy i dla dziecka. Przeczytaj, o czym koniecznie musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zrobienie sobie tatuażu w ciąży.

Przeciwskazania do tatuażu

Bardzo prawdopodobne, że tatuażyści w renomowanych salonach odmówią wykonania tatuażu kobiecie w ciąży. Działanie tego zabiegu na organizm i zdrowie ciężarnej ciągle niesie za sobą wiele niewiadomych, więc profesjonaliści starają się unikać ryzyka.

Wśród przeciwwskazań do wykonania tatuażu w ciąży wymienić należy:

  • Pierwsze i najważniejsze zagrożenie to możliwość zarażenia się w salonie tatuażu zapaleniem wątroby typu B i wirusem HIV. Choć jest ono, zwłaszcza w salonach, które cieszą się dobrą opinią, bardzo małe, lepiej poczekać na tatuaż do czasu, gdy dziecko się urodzi. Co więcej, dziecko może zostać zakażone również podczas karmienia piersią, więc bezpieczniej i w tym okresie nie robić sobie tatuażu.
  • Nie zbadano do końca działania związków chemicznych zawartych w barwnikach na rozwijające się dziecko. Mogą one być niebezpieczne zwłaszcza w pierwszych 12 tygodniach ciąży.
  • Nie wiadomo także, jaka będzie reakcja organizmu kobiety podczas wykonywania tatuażu w ciąży. Skóra w tym okresie staje się bardziej delikatna i wrażliwa, a kontakt z ostrą igłą może spowodować u ciężarnej szok, mogący z kolei doprowadzić do przedwczesnego porodu.
  • Kobieta w ciąży, w ramach możliwości, powinna unikać stresu, a wykonanie tatuażu w ciąży jest sytuacją, której akurat nie jest trudno uniknąć.

Przeczytaj również, czy wykonywanie zabiegów kosmetycznych w ciąży jest bezpieczne

  • Wykonaniu tatuażu w ciąży nie sprzyjają również względy estetyczne. Skóra w tym czasie się rozciąga, kobieta przybiera na wadze, więc wzór, który ładnie się prezentuje w okresie ciąży później może stracić swoje walory.
  • Niektóre szpitale mogą odmówić wykonania znieczulenia zewnątrzoponowego kobiecie, która ma tatuaż wykonany nad kością ogonową. Choć prawnie ta kwestia nie jest uregulowana, warto zadzwonić do szpitala, w którym zamierza się rodzić i zapytać o tę sprawę. Bardziej prawdopodobne jest, że znieczulenie zostanie wykonane u kobiety, która ma tatuaż od dawna niż gdy jest jeszcze świeży i ingerencja może wywołać stan zapalny.
  • Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie tatuażu w ciąży i znajdziesz tatuażystę, który zgodzi się go wykonać, dowiedz się, czy spełnia on wszystkie niezbędne wymogi bezpieczeństwa. Czy w salonie znajduje się autoklaw, czyli specjalne urządzenie do sterylizacji, czy tatuażysta nosi rękawiczki podczas pracy, czy zarówno opatrunki, jak i barwniki wykorzystywane do wykonania tatuażu są umieszczone w sterylnych opakowaniach i czy w pomieszczeniu utrzymany jest porządek.

Przeczytaj również, w jaki sposób pielęgnować skórę w ciąży

Tatuaż w ciąży: henna

Kobiety w starożytnym Egipcie, a obecnie w krajach Bliskiego Wschodu i w Indiach wierzą, że misterne wzory wykonane henną na ciążowym brzuchu zapewnią ich dzieciom szczęście. Moda na hennę dotarła również do Polski. Czy wykonanie tatuażu w ciąży w postaci ozdoby z henny także jest niewskazane? Jeśli będziemy mieć do czynienia z naturalną henną, jest bezpieczne. Co ciekawe, prawdziwa henna nie występuje w czarnym kolorze. Sztuczna, czyli właśnie czarna henna zawiera parafenylenodiaminę, mogącą powodować oparzenia i pęcherze. Nautralna henna barwi skórę na delikatny pomarańczowy, brązowawy, czerwony, czekoladowy kolor i nie utrzymuje się na niej dłużej niż cztery tygodnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE