Te sygnały mogą świadczyć o niewydolności serca podczas ciąży. Powinnaś je znać

2024-02-20 11:02

Ciąża może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a także do jego niewydolności. Objawy są mylące, dlatego warto je znać, by wiedzieć, kiedy zgłosić się do ginekologa. W przypadku niewydolności serca w ciąży konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Niewydolność serca w ciąży
Autor: Getty Images Niewydolność serca w ciąży to najczęstsza przyczyna zgonów ciężarnych w krajach zachodnich

Ciąża to duże wyzwanie dla układu krążenia. W tym szczególnym czasie, w którym organizm musi pracować na podwójnych obrotach, a objętość krwi zwiększa się nawet o 60 procent, mogą pojawić się lub nasilić zaburzenia rytmu serca. Część kobie skarży się na arytmię czy tachykardię, które pojawiają się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Każdą taką sytuację warto skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym i poddać się badaniom. Większość przypadków jednak jest łagodna i nie wymaga wprowadzenia leków.

Badania w ciąży - trymestr trzeci

Badania serca w ciąży

W przypadku wystąpienia zaburzeń rytmu serca najczęściej wykonuje się cztery podstawowe badania:

  • echo serca
  • EKG
  • Holter
  • badania krwi

Są to badania bezpieczne, które nie stwarzają żadnego ryzyka ani dla mamy, ani dla płodu. Wykonuje się je przy sporadycznych incydentach, które mogą świadczyć o wystąpieniu zaburzeń rymu serca w ciąży.

Niewydolność serca w ciąży

Zaburzenia rytmu serca mogą świadczyć o schorzeniach układu krążenia, mogą być również reakcją organizmu na ciążę. Zdarza się jednak, że u ciężarnych występują objawy dużo bardziej poważne, które mogą świadczyć nie o zaburzeniach, a niewydolności mięśnia sercowego.

Niewydolność serca w ciąży to najczęstsza przyczyna zgonów kobiet ciężarnych w krajach zachodnich. Może pojawić się w ostatnich tygodniach ciąży oraz w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Jak pokazują badania z Uniwersytetu Illinois, kobiety znajdują się w grupie największego ryzyka niewydolności serca w ciągu 6 tygodni od porodu. W większości dotyczy to kobiet, które miały wcześniej rozpoznaną chorobę serca albo nadciśnienie.

Objawy niewydolności serca w ciąży

Objawy niewydolności serca mogą być mylące. Zalicza się do nich:

  • duszność podczas leżenia na plecach
  • duszność podczas chodzenia na krótkich dystansach
  • nietolerancja wysiłku
  • obrzęk kończyn dolnych

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Opóźnienia w diagnozie mogą być niezwykle niebezpieczne, prowadzić nawet do śmierci. Lekarze najczęściej podają leki (np. rozszerzające naczynia), a wszelkie zabiegi chirurgiczne starają się odłożyć do porodu. 

Czytaj: Czy palpitacje serca w ciąży to przyczyna niepokoju?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza