Polubi to, co ty lubisz w ciąży. Dziecko uczy się od ciebie dużo więcej, niż myślisz

2024-08-28 15:30

Według wielu badań, dzieci już w chwili narodzin mają własne upodobania, które nabyły w życiu płodowym. Chodzi o ulubione smaki, muzykę, a nawet książki i kwestie takie jak emocjonalność. Uważaj na to, co robisz w ciąży. Dziecko uczy się od ciebie dużo więcej niż myślisz, zanim jeszcze zobaczycie się po raz pierwszy.

Tych rzeczy dziecko uczy się od mamy już w życiu płodowym

i

Autor: Getty Images Tych rzeczy dziecko uczy się od mamy już w życiu płodowym

Życie płodowe i jego wpływ na dziecko przestaje już być dla ludzkości tajemnicą. Wiemy wiele nie tylko o zdrowiu fizycznym maluchów, kontolowanym poprzez USG. Coraz to nowsze odkrycia zachęcają przyszłe mamy, by bardziej świadomie przeżyć 9 miesięcy ciąży. Ma ona bowiem spory wpływ na przyszłość naszych dzieci. Warto więc skupić się nie tylko na swoim zdrowiu fizycznym, ale też psychicznym w trakcie ciąży. Wszystko to jest ważne dlatego, że nienarodzone dziecko już chłonie naukę od swojej mamy.

Jakich nawyków nabiera? Jakie upodobania zaczynają się już w łonie matki? Czego możesz nauczyć malucha zanim jeszcze się urodzi?

Spis treści

  1. Dziecko zna smaki, które lubi mama
  2. Nawyki żywieniowe mamy i metabolizm
  3. Maluch nauczy się języków obcych?
  4. Upodobania muzyczne i czytelnicze
  5. Już w ciąży powstaje więź z mamą
  6. Dobrostan psychiczny
  7. Upodobania do aktywności fizycznej
Jak przygotować plan porodu?

Dziecko zna smaki, które lubi mama

Wszystko, co jesz w czasie ciąży, wpływa na smak płynu owodniowego, który połyka dziecko. Według naukowców, rozpoczynając spożywanie pokarmów stałych, dzieci preferują smaki, których nauczyły się w łonie matki. Jeśli więc codziennie będziesz w ciąży zajadać się czekoladą, to może mieć to znaczny wpływ na upodobania żywieniowe dziecka. 

Warto zaznaczyć, że kubki smakowe malucha są w pełni rozwinięte około siódmego miesiąca ciąży, więc to w trzecim trymestrze powinnaś najbardziej dbać o dietę.

Nawyki żywieniowe mamy i metabolizm

Okazuje się, że okres ciąży może mieć także wpływ np. na skłonności do tycia u dzieci i ich przyszłą skłonność do innych chorób cywilizacyjnych.

Naukowcy przyjrzeli się dorosłym, którzy urodzili się po „holenderskiej zimie głodowej”, okresie głodu podczas II wojny światowej. Dzieci, których matki nie mogły jeść wystarczająco dużo na początku ciąży, były bardziej podatne na otyłość, cukrzycę i choroby serca. Wyniki badań sugerowały również, że niedożywienie u mamy może ukształtowywać w organizmie dziecka nawyk kumulowania każdej kalorii.

Maluch nauczy się języków obcych?

Wiele badań potwierdza fakt, że dzieci mam kilkujęzycznych mają o wiele większe zdolności językowe. Nie chodzi tu jednak o genetycznie przekazywane uzdolnienia. 

Naukowcy wykazali bowiem, że dorośli Holendrzy adoptowani z Korei uczyli się brzmień języka koreańskiego łatwiej niż dorośli Holendrzy urodzeni przez Holenderki.

Upodobania muzyczne i czytelnicze

Pewne badanie wykazało wpływ muzyki i książek, których słuchała i które czytała mama, na rozwój dziecka już po narodzinach. Naukowcy poprosili grupę matek, aby w czasie ciąży codziennie czytały tę samą rymowankę, a następnie za pomocą monitorów pracy serca płodu odkryli, że tętno płodu zwalnia za każdym razem, gdy recytowana jest znana rymowanka, co sugeruje relaks. To samo działo się z dziećmi już po narodzinach. A podobny wpływ co słyszane już wcześniej książki czy wierszyki, miała na dzieci muzyka znana już z okresu płodowego.

Już w ciąży powstaje więź z mamą

Dziecko już w czasie ciąży rozpoznaje głos i dotyk mamy. 

Pokazuje to chociażby badanie, w którym naukowcy wykorzystali smoczki ze specjalnie wmontowanymi czujnikami. Okazało się, że maluchy zaczynały intensywniej zasysać smoczek słysząc nagranie głosu swojej matki, w porównaniu z nagraniem głosu nieznajomego. To ważne, by pamiętać, że każde wypowiadane przez Ciebie słowo przechodzi przez Twój brzuch i odbija się echem w płynach owodniowych, docierając w ten sposób do Twojego maleństwa.

Dobrostan psychiczny

To zarazem dobra i zła wiadomość, że emocje, które odczuwasz, są przekazywane nienarodzonemu dziecku. Dotyczy to bowiem zarówno tych pozytywnych emocji, jak i negatywnych.

Co ciekawe, badania obejmujące dzieci urodzone przez matki, które w czasie ciąży były naocznymi świadkami ataków z 11 września, wykazały, że matki, u których rozwinął się zespół stresu pourazowego (PTSD), urodziły dzieci, które same były mniej odporne na stres, wykazując w późniejszym życiu skłonności do zaburzeń lękowych.

Upodobania do aktywności fizycznej

Okazuje się, że endorfiny, które odczuwa przyszła mama po aktywności fizycznej, mają znaczny wpływ na dziecko. Efekty ich działania mogą utrzymywać się u dziecka nawet do 8 godzin od ćwiczeń mamy.

Co ważniejsze, utrzymywanie aktywności poprawia krążenie krwi w organizmie i w macicy, zwiększając w ten sposób wzrost komórek neuronowych w hipokampie dziecka. Pobudza to rozwój jego umiejętności uczenia się i pamięci, zwiększając je w przyszłym dzieciństwie nawet o 40%.