Ciąża i poród w Japonii. Jak rodzi się w Japonii?

Jak wygląda ciąża i poród w Japonii? Japonki bardzo rzadko korzystają ze znieczulenia zewnątrzoponowego, mimo że jest ono powszechnie dostępne. Wierzą, że akceptując bóle porodowe, przygotowują się do trudnej roli mamy.

Ciąża i poród w Japonii

i

Autor: thinkstockphotos.com

Opieka nad ciężarną w Japonii wygląda inaczej w Polsce. Młode mamy są traktowane z większą troską, a sposób prowadzenia ciąży jest bardziej zautomatyzowany. Na wizycie lekarskiej ważenie i mierzenie ciśnienia odbywają się samoobsługowo. Wyniki badania moczu często są dostępne już po 15 minutach! 

Spis treści:

Ciąża w Japonii pod ścisłą kontrolą

Jak obliczyć termin porodu? Wideo

Poród w Japonii bez znieczulenia

Poród w Japonii tylko w szpitalu

Ciąża w Japonii pod ścisłą kontrolą

Ciąża i poród w Japonii wyglądają inaczej niż w Polsce. W czasie ciąży kobiety mają bardzo cześto robione USG - nawet co 2-3 tygodnie. Każde badanie jest rejestrowane. Po wizycie mama otrzymuje materiał na pamiątkę. 

Po 3. miesiącu ciąży mamy otrzymują w Urzędzie Miasta książeczkę matki i dziecka. Znajduje się w niej karta, którą po porodzie odsyłają do urzędu z danymi dziecka. W ten sposób przebiega rejestracja noworodka. Co ciekawe, w Japonii nie ma szkół rodzenia. 

Czytaj:

Ciąża i poród w Wielkiej Brytanii. 5 faktów o porodzie w Anglii

Ciąża i poród w Turcji

Jak obliczyć termin porodu? Wideo

Poród w Japonii bez znieczulenia

Podobnie jak kobiety z Holandii, także większość Japonek stara się rodzić bez użycia środków przeciwbólowych. Wśród Japończyków istnieje bowiem przekonanie, że bóle porodowe są rodzajem sprawdzianu, który kobieta musi przejść, aby dobrze przygotować się do trudnej roli matki.

I choć coraz więcej lekarzy zaleca pacjentkom znieczulenie zewnątrzoponowe – dostępne bez problemu w większości szpitali – to wielowiekowa tradycja nieunikania bólu wciąż trzyma się mocno.

Czytaj:

Standard opieki okołoporodowej w Polsce

Poród od A do Z: te pojęcia związane z porodem powinnaś znać

Poród w Japonii tylko w szpitalu

Japońskie kobiety rodzą wyłącznie w szpitalach. I w przeciwieństwie do krajów europejskich – zwykle nie towarzyszy im mąż.

Ojcowie mogą być obecni przy porodzie tylko wtedy, gdy uczęszczali do szkoły rodzenia razem z przyszłą matką, ale zdarza się to niezwykle rzadko. Znów górą jest tradycja, zgodnie z którą poród to sprawa wyłącznie kobieca.

Dobrze wiedzieć

Po wyjściu ze szpitala matka i dziecko zazwyczaj spędzają co najmniej miesiąc w domu rodziców matki. To też wynika z tradycji, która każe kobiecie po porodzie pozostawać w łóżku – wraz z dzieckiem – aż przez 21 dni.

W tym czasie wszystkim zajmuje się rodzina – głównie matka młodej mamy, czyli babcia dziecka. A przyjaciele i znajomi mogą przyjść, by powitać nowego jej członka, i zjeść razem specjalne danie: osekihan (czerwony ryż z czerwoną fasolą).

Pobyt w szpitalu dłuższy niż w Europie

Pobyt w szpitalu jest zazwyczaj znacznie dłuższy niż w krajach europejskich – trwa co najmniej pięć dni po porodzie naturalnym i 10 dni lub więcej w przypadku cesarskiego cięcia.

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: