To groźne dla życia, może dotyczyć 1 na 50 kobiet. Oto co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

2025-07-03 13:31

Wydaje ci się, że ciąża pozamaciczna to wyjątkowo rzadki przypadek, który nie może dotyczyć ciebie? Jesteś w błędzie: nawet 1 na 50 kobiet może zajść w ciążę pozamaciczną. Jej rozwój i brak szybkiego rozpoznania są zagrożeniem dla życia.

To groźne dla życia, może dotyczyć 1 na 50 kobiet. Oto co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

i

Autor: Getty Images To groźne dla życia, może dotyczyć 1 na 50 kobiet. Oto co zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna to niezdolna do przeżycia ciąża, która zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej w jajowodzie. Zazwyczaj stwierdzana jest około 7. tygodnia ciąży.

Nie ma możliwości, by po jej zdiagnozowaniu „przenieść” zagnieżdżony zarodek we właściwe miejsce, czyli do macicy. 

Ciąża pozamaciczna wymaga więc usunięcia, chyba że zaniknie sama. Jeśli zarodek jest mały (jego średnica nie przekracza 3 cm) stosuje się farmakologię, w innych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. To ważne, bo ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiety.

Jak zaplanować płeć dziecka? Królowe Matki, odc. 15

Czy ciąża pozamaciczna zawsze rozwija się w jajowodzie?

W zdecydowanej większości ciąża pozamaciczna lokalizuje się w jajowodzie (dane pokazują, że tak jest w 95-97% przypadków), w około 75–80 % przypadków w lejku lub w bańce, 12 % w cieśni, 5–12 % przy ujściu.

Jednak ciąża pozamaciczna może rozwinąć się w bliźnie po cesarce, w jajniku, szyjce macicy czy w jamie brzusznej. Ciąża ektopowa grozi krwotokiem wewnętrznym, pęknięciem jajowodu, dlatego konieczne jest jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

M jak Mama Google News

Czy ciąża pozamaciczna daje pozytywny wynik testu ciążowego?

Tak, popularne testy ciążowe wykrywają w organizmie kobiety hormon gonadotropinę kosmówkową (beta-hCG). Nie ma więc znaczenia fakt, gdzie zagnieździ się zapłodniona komórka jajowa. Odpowiedzi na to pytanie nie da więc także badanie poziomu hormonu beta-hCG wykonywane z krwi.

To dlatego po pozytywnym teście ciążowym należy umówić się na pierwsze badanie USG w ciąży, by sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. 

To zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

Choć nie da się jednoznacznie wskazać przyczyn ciąży ektopowej, jest kilka czynników, które mogą zwiększać jej ryzyko. To między innymi:

  • operacje w obrębie miednicy mniejszej (także wcześniejsze wycięcie wyrostka robaczkowego),
  • uszkodzenie lub niedrożność jajowodów (stany zapalne, zapalenie przydatków),
  • wada anatomiczna jajowodu,
  • wcześniejsza ciąża pozamaciczna (ryzyko wzrasta kilkukrotnie),
  • endometrioza,
  • stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej (istotnie zmniejsza ryzyko ciąży w ogóle, ale jeśli juz dojdzie do zaplodnienia, komórka jajowa może zagnieździć się poza jamą macicy),
  • infekcje dróg rodnych (zwłaszcza rzeżączka i chlamydia).

Pamiętaj, nie lekceważ żadnych sygnałów od twojego ciała na początku ciąży. Jeśli cokolwiek cię niepokoi, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Szybka reakcja jest bardzo ważna dla twojego zdrowia

- przypomina ginekolog Estera Kłosowicz.

Kiedy można podejrzewać ciążę pozamaciczną i kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy test ciążowy potwierdzi ciążę, a ty odczuwasz bóle w dolnej części brzucha (zwłaszcza z jednej strony), ból i zawroty głowy, uczucie parcia na stolec.

Ciąży pozamacicznej towarzyszyć mogą nudności i wymioty, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Na początku może dawać typowe objawy prawidłowo rozwijajacej się ciąży: brak miesiączki, mrowienie w okolicach sutków, zmęczenie czy zmiany apetytu.

Co wiesz o badaniach w ciąży?
Pytanie 1 z 13
Badania morfologiczne krwi wykonuje się po to, aby: