Znamię u dziecka w miejscu, w którym dotknęłaś się po przestraszeniu. Sprawdzamy

2025-06-26 10:16

To jeden z najczęściej powtarzanych przesądów ciążowych. Gdy ciężarna się przestraszy i złapie ręką w któreś miejsce na ciele, w tym samym miejscu dziecko będzie miało znamię na swoim. Sporo mam potwierdza tę teorię, twierdząc, że u nich się sprawdziła. A co na ten temat mówi nauka?

Znamię u dziecka, gdy ciężarna się przestraszy.

i

Autor: Getty Images Znamię u dziecka, gdy ciężarna się przestraszy.

Wiele ciążowych przesądów ma się dobrze od pokoleń. Dlaczego tak jest? Bo są stale utrwalane. Komuś przepowiednia się sprawdziła, więc mit ciążowy żyje dalej w najlepsze.

Właśnie taka sytuacja ma miejsce z podejrzeniem, że gdy matka w ciąży przestraszy się czegoś i złapie ręką za jakąś część ciała, to dziecko będzie miało w tym samym miejscu znamię

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11
M jak Mama Google News

Zatroskane mamy uspokajamy - nie ma żadnych naukowych dowodów na poparcie tej teorii o znamionach. Ich powstawanie uzależnione jest od nadmiernego rozwoju tkanek w życiu płodowym. Większość "myszek", bo to o nich głównie mowa w tym przesądzie, to nie groźne brunatne plamki pokryte włoskami.

Pojawiają się na ramionach, nogach, pośladkach, policzkach, rzadziej - na twarzy. Warto je kontrolować raz do roku u dermatologa. 

Część znamion, jak większość naczyniaków, wchłania się samoistnie w okolicach pierwszego roku życia. 

Rodzaje znamion u niemowląt

  • Naczyniak - wypukłe znamię, spowodowane nieprawidłowym nagromadzeniem naczyń krwionośnych, w większości wypadków naczyniaki znikają przed pierwszymi urodzinami dziecka. 
  • Pocałunek anioła, inaczej angiofobroma - to rodzaj naczyniaka płaskiego, czerwona plamka w okolicach szyi, karku lub twarzy dziecka. Znika zazwyczaj w wieku przeszkolnym.
  • Znamiona barwnikowe - część występuje od urodzenia, inne pojawiają się w pierwszym roku życia. Wynikają z nagromadzenia melatocytów w skórze. Większość z nich jest niegroźna. 
  • Dziobnięcie bociana - rodzaj naczyniaka płaskiego przypominającego kształtem odcisk dzioba, stąd nazwa. Znamię znika w mierwszych miesiącach życia. 

Kiedy do lekarza ze znamieniem u niemowlaka?

  1. Gdy zmianie ulega jego kolor lub kształt.
  2. Gdy znamię krwawi.
  3. Gdy sprawia dziecku wyraźny dyskomfort.

Obejrzyj, jak wyglądają różne znamiona w naszej GALERII: